Nu rata:

ATP Beijing 2018: Lajovic l-a eliminat pe Dimitrov în optimi. Câteva date despre turneu.

Săptămâna aceasta se dispută, la Beijing, turneul ATP 500 Series “China Open” în paralel cu turneul WTA Premier Mandatory.

La sfârşitul ştirii, finalele celor 15 ediţii de până acum, cu Horia Tecău, campion la dublu în 2013 (/ Jean-Julien Rojer) şi 2014 (/ Max Mirnyi) şi finalist în 2011 (/ Robert Lindstedt). Ediţia actuală nu a fost însă atât fructuoasă pentru el.

Deţinătorii titlurilor la simplu – Rafael Nadal, în pauză competiţională – şi dublu – Henri Kontinen / John Peers, care s-au dus la ATP 500 Series Tokyo, de unde au fost deja eliminaţi – nu au venit.

*

Astăzi se dispută primele 4 optimi de finală şi în prima partidă s-a consemnat deja o surpriză:

Dusan Lajovic (Serbia, 55 ATP) [Q] – Grigor Dimitrov (Bulgaria, 8) [3] 6-4, 2-6, 6-4

Partida a durat 1h51′.
În decisiv, Lajovic a câştigat clar ultimele 3  jocuri, cu un break la 15 în ghemul 9 şi cu unul de serviciu la zero, în ultimul.

Aceasta este a doua victorie a sezonului – şi a carierei – la un jucător din top 10 pentru jucătorul sârb în vârstă de 28 de ani (clasament maxim: 53 ATP / septembrie 2018). Pe prima o reuşea în optimile Masters 1000 Madrid la Juan Martín del Potro (6).

*

În turul 1 (R32) mai fuseseră eliminaţi 2 capi de serie:

Nikoloz Basilashvili (Georgia, 34) – Jack Sock (SUA, 17) [6] 6-7, 7-5, 6-2 în 2h33′

Basilashvili l-a învins pe Sock pentru a doua oară, în meciuri consecutive, după turul 2 (R64) la US Open şi americanul îşi continuă anul dezastruos la simplu – locul 165 în clasamentul sezonului!

Feliciano Lopez (Spania, 71) [WC] – Borna Coric (Croaţia, 18) [7] 7-5, 5-7, 7-5 în 2h45′, după ce spaniolul a salvat 3 mingi de meci pe propriul serviciu, la 4-5 în setul decisiv.

*

Tablourile turneelor ATP

Ordinea de joc – 03.10 – ATP Beijing 2018

*

2017 Spain Rafael Nadal (2) Australia Nick Kyrgios 6–2, 6–1
2016 United Kingdom Andy Murray Bulgaria Grigor Dimitrov 6–4, 7–6(7–2)
2015 Serbia Novak Djokovic (6) Spain Rafael Nadal 6–2, 6–2
2014 Serbia Novak Djokovic (5) Czech Republic Tomáš Berdych 6–0, 6–2
2013 Serbia Novak Djokovic (4) Spain Rafael Nadal 6–3, 6–4
2012 Serbia Novak Djokovic (3) France Jo-Wilfried Tsonga 7–6(7–4), 6–2
2011 Czech Republic Tomáš Berdych Croatia Marin Čilić 3–6, 6–4, 6–1
2010 Serbia Novak Djokovic (2) Spain David Ferrer 6–2, 6–4
2009 Serbia Novak Djokovic Croatia Marin Čilić 6–2, 7–6(7–4)
↑  ATP 500 series  ↑
2008 United States Andy Roddick Israel Dudi Sela 6–4, 6–7(6–8), 6–3
2007 Chile Fernando González Spain Tommy Robredo 6–1, 3–6, 6–1
2006 Cyprus Marcos Baghdatis Croatia Mario Ančić 6–4, 6–0
2005 Spain Rafael Nadal Argentina Guillermo Coria 5–7, 6–1, 6–2
2004 Russia Marat Safin Russia Mikhail Youzhny 7–6(7–4), 7–5

*

2017 Finland Henri Kontinen
Australia John Peers
United States John Isner
United States Jack Sock
6–3, 3–6, [10–7]
2016 Spain Pablo Carreño Busta
Spain Rafael Nadal
United States Jack Sock
Australia Bernard Tomic
6–7(6–8), 6–2, [10–8]
2015 Canada Vasek Pospisil
United States Jack Sock
Canada Daniel Nestor
France Édouard Roger-Vasselin
3–6, 6–3, [10–6]
2014 Netherlands Jean-Julien Rojer
Romania Horia Tecău
France Julien Benneteau
Canada Vasek Pospisil
6–7(6–8), 7–5, [10–5]
2013 Belarus Max Mirnyi
Romania Horia Tecău
Italy Fabio Fognini
Italy Andreas Seppi
6–4, 6–2
2012 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Argentina Carlos Berlocq
Uzbekistan Denis Istomin
6–3, 6–2
2011 France Michaël Llodra
Serbia Nenad Zimonjić
Sweden Robert Lindstedt
Romania Horia Tecău
7–6(7–2), 7–6(7–4)
2010 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Poland Mariusz Fyrstenberg
Poland Marcin Matkowski
6–1, 7–6(7–5)
2009 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
The Bahamas Mark Knowles
United States Andy Roddick
6–4, 6–2
2008 Australia Stephen Huss
United Kingdom Ross Hutchins
Australia Ashley Fisher
United States Bobby Reynolds
7–5, 6–4
2007 South Africa Rik de Voest
Australia Ashley Fisher
South Africa Chris Haggard
Chinese Taipei Lu Yen-hsun
6–7, 6–0, [10–6]
2006 India Mahesh Bhupathi
Croatia Mario Ančić
Germany Michael Berrer
Denmark Kenneth Carlsen
6–4, 6–3
2005 United States Justin Gimelstob
Australia Nathan Healey
Russia Dmitry Tursunov
Russia Mikhail Youzhny
4–6, 6–3, 6–2
2004 United States Justin Gimelstob
United States Graydon Oliver
United States Alex Bogomolov Jr.
United States Taylor Dent
4–6, 6–4, 7–6

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com