Nu rata:

ATP Cincinnati 2018: Wawrinka îşi continuă revenirea de formă şi trece de Schwartzman. Querrey îl elimină pe Isner. Câteva date despre turneu.

Galerie
Credit foto: Twitter @CincyTennis

Prima ediţie a turneului masculin al “Cincinnati Masters” s-a disputat în 1899.
Acum, al 7-lea turneu ATP Masters 1000 al sezonului, “Western & Southern Open”, se dispută concomitent cu evenimentul WTA, în aceeaşi locaţie.

La sfârşitul ştirii, finalele ediţiilor din Era Open, cu Ilie Năstase, campion în 1973 la simplu, Ilie Năstase / Ion Ţiriac şi Ilie Năstase / Brian Gottfried campioni în 1970, repectiv 1979 şi Horia Tecău / Jean-Julien Rojer, campioni în 2012 şi finalişti în 2016.

*

Deţinătorul titlului la simplu, Grigor Dimitrov, este prezent, fiind cotat cap de serie 5, iar din perechea campioană la dublu în 2017 a venit doar Nicolas Mahut – va juca alături de Edouard Roger-Vassselin, capi de serie 8 – fără Pierre-Hugues Herbert.

*

Tabloul este compus din 56 de jucători, primii 8 capi de serie având BYE în primul tur:

Capii de serie au fost repartizaţi astfel pe tablou:

Jumătatea superioară

sfertul 1

  • optimea 1: Rafael Nadal [1] Jaziri [LL], Edmund [14]
  • optimea 2: Novak Djokovic [10], Dimitrov [5]

sfertul 2

  • optimea 1: A. Zverev [3], Carreno Busta [13]
  • optimea 2: Isner [9], Querrey, Cilic [7] (Copil)

Jumătatea inferioară

sfertul 3

  • optimea 1: Anderson [6], Goffin [11]
  • optimea 2: Kyrgios [15], Del Potro [4]

sfertul 4

  • optimea 1: Thiem [8], Schwartzman [12] Wawrinka
  • optimea 2: Pouille [16], Federer [2]

*

După cum se observă mai sus – în afară de liderul ATP, retras – alţi doi capi de serie au ieşit din turneu, în partidele:

Sam Querrey (SUA, 34) – John Isner (SUA, 9 ) [9] 6-4, 6-7(5), 7-6(5) în 2h7′

Stan Wawrinka (Elveţia, 151) [WC] – Diego Schwartzman (Argentina, 12) [12] 6-2, 4-6, 6-3 în 2h7′

Alt rezultat care atrage atenţia este:

Lucas Pouille (Franţa, 17) [16] – Andy Murray (Marea Britanie, 375) [WC] 6-1, 1-6, 6-4 în1h53′

Novak Djokovic (Serbia, 10) [10] a intrat cu o victorie: 6-4, 7-6(4) cu Steve Johnson (SUA, ) în 2h33′

Nole a ratat 5 mingi de meci – aflat la primire – la 5-4, încă două la 6-5 şi încă una în tie-break, înainte de a câştiga, după 2h2′ de joc.

*

Ordinea de joc – 14.08 – WTA & ATP Cincinnati

Tablourile turneelor ATP

*

Finalele ediţiilor din Era Open

2017 Bulgaria Grigor Dimitrov Australia Nick Kyrgios 6–3, 7–5
2016 Croatia Marin Cilic United Kingdom Andy Murray 6–4, 7–5
2015 Switzerland Roger Federer Serbia Novak Djokovic 7–6(7–1), 6–3
2014 Switzerland Roger Federer Spain David Ferrer 6–3, 1–6, 6–2
2013 Spain Rafael Nadal United States John Isner 7–6(10–8), 7–6(7–3)
2012 Switzerland Roger Federer Serbia Novak Djokovic 6–0, 7–6(9–7)
2011 United Kingdom Andy Murray Serbia Novak Djokovic 6–4, 3–0 Ret.
2010 Switzerland Roger Federer United States Mardy Fish 6–7(5–7), 7–6(7–1), 6–4
2009 Switzerland Roger Federer Serbia Novak Djokovic 6–1, 7–5
2008 United Kingdom Andy Murray Serbia Novak Djokovic 7–6(7–4), 7–6(7–5)
2007 Switzerland Roger Federer United States James Blake 6–1, 6–4
2006 United States Andy Roddick Spain Juan Carlos Ferrero 6–3, 6–4
2005 Switzerland Roger Federer United States Andy Roddick 6–3, 7–5
2004 United States Andre Agassi Australia Lleyton Hewitt 6–3, 3–6, 6–2
2003 United States Andy Roddick United States Mardy Fish 4–6, 7–6(7–3), 7–6(7–4)
2002 Spain Carlos Moyá Australia Lleyton Hewitt 7–5, 7–6
2001 Brazil Gustavo Kuerten Australia Patrick Rafter 6–1, 6–3
2000 Sweden Thomas Enqvist United Kingdom Tim Henman 7–6, 6–4
1999 United States Pete Sampras Australia Patrick Rafter 7–6, 6–3
1998 Australia Patrick Rafter United States Pete Sampras 1–6, 7–6, 6–4
1997 United States Pete Sampras Austria Thomas Muster 6–3, 6–4
1996 United States Andre Agassi United States Michael Chang 7–6, 6–4
1995 United States Andre Agassi United States Michael Chang 7–5, 6–2
1994 United States Michael Chang Sweden Stefan Edberg 6–2, 7–5
1993 United States Michael Chang Sweden Stefan Edberg 7–5, 0–6, 6–4
1992 United States Pete Sampras United States Ivan Lendl 6–3, 3–6, 6–3
1991 France Guy Forget United States Pete Sampras 2–6, 7–6, 6–4
1990 Sweden Stefan Edberg United States Brad Gilbert 6–1, 6–1
1989 United States Brad Gilbert Sweden Stefan Edberg 6–4, 2–6, 7–6
1988 Sweden Mats Wilander Sweden Stefan Edberg 3–6, 7–6, 7–6
1987 Sweden Stefan Edberg West Germany Boris Becker 6–4, 6–1
1986 Sweden Mats Wilander United States Jimmy Connors 6–4, 6–1
1985 West Germany Boris Becker Sweden Mats Wilander 6–4, 6–2
1984 Sweden Mats Wilander Sweden Anders Järryd 7–6, 6–3
1983 Sweden Mats Wilander United States John McEnroe 6–4, 6–4
1982 Czechoslovakia Ivan Lendl United States Steve Denton 6–2, 7–6
1981 United States John McEnroe New Zealand Chris Lewis 6–3, 6–4
1980 United States Harold Solomon Paraguay Francisco González 7–6, 6–3
19791 United States Peter Fleming United States Roscoe Tanner 6–4, 6–2
1978 United States Eddie Dibbs Mexico Raúl Ramírez 5–7, 6–3, 6–2
1977 United States Harold Solomon United Kingdom Mark Cox 6–2, 6–3
1976 United States Roscoe Tanner United States Eddie Dibbs 7–6, 6–3
1975 United States Tom Gorman United States Sherwood Stewart 7–5, 2–6, 6–4
1974 United States Marty Riessen United States Robert Lutz 7–6, 7–6
1973 Romania Ilie Năstase Spain Manuel Orantes 5–7, 6–3, 6–4
1972 United States Jimmy Connors Argentina Guillermo Vilas 6–3, 6–3
1971 United States Stan Smith Spain Juan Gisbert Sr 7–6, 6–3
1970 Australia Ken Rosewall United States Cliff Richey 7–9, 9–7, 8–6
1969 United States Cliff Richey Australia Allan Stone 6–1, 6–2
1968 United States William Harris United States Tom Gorman 3–6, 6–2, 6–2

*

2017 France Pierre-Hugues Herbert
France Nicolas Mahut
United Kingdom Jamie Murray
Brazil Bruno Soares
7–6(8–6), 6–4
2016 Croatia Ivan Dodig
Brazil Marcelo Melo
Netherlands Jean-Julien Rojer
Romania Horia Tecău
7–6(7–5), 6–7(5–7) [10-6]
2015 Canada Daniel Nestor
France Édouard Roger-Vasselin
Poland Marcin Matkowski
Serbia Nenad Zimonjić
6–2, 6–2
2014 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Canada Vasek Pospisil
United States Jack Sock
6–3, 6–2
2013 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Spain Marcel Granollers
Spain Marc López
6–4, 4–6, [10-4]
2012 Sweden Robert Lindstedt
Romania Horia Tecău
India Mahesh Bhupathi
India Rohan Bopanna
6–4, 6–4
2011 India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
France Michaël Llodra
Serbia Nenad Zimonjić
7–6(7–4), 7–6(7–2)
2010 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
India Mahesh Bhupathi
Belarus Max Mirnyi
6–3, 6–4
2009 Canada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
3–6, 7–6(7–2), [15–13]
2008 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Israel Jonathan Erlich
Israel Andy Ram
4–6, 7–6(7–2), [10–7]
2007 Israel Jonathan Erlich
Israel Andy Ram
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
4–6, 6–3, [13–11]
2006 Sweden Jonas Björkman
Belarus Max Mirnyi
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
7–6, 6–4
2005 Sweden Jonas Björkman
Belarus Max Mirnyi
Zimbabwe Wayne Black
Zimbabwe Kevin Ullyett
6–4, 5–7, 6–2
2004 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
Sweden Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
7–6, 6–3
2003 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Australia Wayne Arthurs
Australia Paul Hanley
7–6, 6–4
2002 United States James Blake
United States Todd Martin
India Mahesh Bhupathi
Belarus Max Mirnyi
7–5, 6–3
2001 India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
Czech Republic Martin Damm
Germany David Prinosil
7–6, 6–3
2000 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
South Africa Ellis Ferreira
United States Rick Leach
7–6, 6–4
1999 Zimbabwe Byron Black
Sweden Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
6–1, 2–6, 7–6
1998 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
France Olivier Delaître
France Fabrice Santoro
6–1, 2–1, ret.
1997 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
Australia Mark Philippoussis
Australia Patrick Rafter
6–4, 6–2
1996 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
Australia Sandon Stolle
Czech Republic Cyril Suk
6–2, 7–5
1995 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
6–4, 6–4
1994 United States Alex O’Brien
Australia Sandon Stolle
South Africa Wayne Ferreira
Australia Mark Kratzmann
7–6, 3–6, 6–3
1993 United States Andre Agassi
Czech Republic Petr Korda
Sweden Stefan Edberg
Sweden Henrik Holm
6–4, 7–6
1992 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
United States Patrick McEnroe
United States Jonathan Stark
7–6, 6–4
1991 United States Ken Flach
United States Robert Seguso
Canada Grant Connell
Canada Glenn Michibata
6–3, 6–4
1990 Australia Darren Cahill
Australia Mark Kratzmann
United Kingdom Neil Broad
South Africa Gary Muller
7–6, 6–4
1989 United States Ken Flach
United States Robert Seguso
South Africa Pieter Aldrich
South Africa Danie Visser
6–4, 6–4
1988 United States Rick Leach
United States Jim Pugh
United States Jim Grabb
United States Patrick McEnroe
6–2, 6–4
1987 United States Ken Flach
United States Robert Seguso
United States Steve Denton
Australia John Fitzgerald
7–5, 6–3
1986 Australia Mark Kratzmann
Australia Kim Warwick
South Africa Christo Steyn
South Africa Danie Visser
6–3, 6–4
1985 Sweden Stefan Edberg
Sweden Anders Järryd
Sweden Joakim Nyström
Sweden Mats Wilander
4–6, 6–2, 6–3
1984 Paraguay Francisco González
United States Matt Mitchell
United States Sandy Mayer
Hungary Balázs Taróczy
4–6, 6–3, 7–6
1983 United States Victor Amaya
United States Tim Gullikson
Brazil Carlos Kirmayr
Brazil Cássio Motta
6–4, 6–3
1982 United States Peter Fleming
United States John McEnroe
United States Steve Denton
Australia Mark Edmondson
6–2, 6–3
1981 United States John McEnroe
United States Ferdi Taygan
United States Bob Lutz
United States Stan Smith
7–6, 6–3
1980 United States Bruce Manson
United States Brian Teacher
Poland Wojtek Fibak
Czechoslovakia Ivan Lendl
6–7, 7–5, 6–4
1979 United States Brian Gottfried
Romania Ilie Năstase
United States Bob Lutz
United States Stan Smith
1–6, 6–3, 7–6
1978 United States Gene Mayer
Mexico Raúl Ramírez
Egypt Ismail El Shafei
New Zealand Brian Fairlie
6–3, 6–3
1977 Australia John Alexander
Australia Phil Dent
South Africa Bob Hewitt
United States Roscoe Tanner
6–3, 7–6
1976 United States Stan Smith
United States Erik Van Dillen
United States Eddie Dibbs
United States Harold Solomon
6–1, 6–1
1975 Australia Phil Dent
South Africa Cliff Drysdale
Mexico Marcello Lara
Mexico Joaquin Loyo-Mayo
7–6, 6–4
1974 United States Dick Dell
United States Sherwood Stewart
United States James Delaney
United States John Whitlinger
4–6, 7–6, 6–2
1973 Australia John Alexander
Australia Phil Dent
United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
1–6, 7–6, 7–6
1972 South Africa Bob Hewitt
South Africa Frew McMillan
United States Paul Gerken
Venezuela Humphrey Hose
7–6, 6–4
1971 United States Stan Smith
United States Erik Van Dillen
United States Sandy Mayer
United States Roscoe Tanner
6–4, 6–4
1970 Romania Ilie Năstase
Romania Ion Ţiriac
South Africa Bob Hewitt
South Africa Frew McMillan
6–3, 6–4
1969 United States Bob Lutz
United States Stan Smith
United States Arthur Ashe
United States Charlie Pasarell
6–3, 6–4
1968 United States Ron Goldman
United States William Brown
Mexico Joaquin Loyo-Mayo
Chile Jaime Fillol
10–8, 6–3

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com