Nu rata:

ATP Cincinnati 2019: Copil joacă astăzi în calificări. Rojer / Tecău, capi de serie 4. Tabloul principal, scurtă analiză

Săptămâna viitoare se va disputa al 7-lea turneu Masters 1000 al sezonului, “Western & Southern Open” de la Cincinnati.  Precedentele 6 au fost: Indian Wells – campion: Dominic Thiem, Miami – Roger Federer, Monte Carlo – Fabio Fognini, Madrid – Novak Djokovic, Roma – Rafael Nadal, Montréal – încă nefinalizat.
Turneul se desfăşoară concomitent cu evenimentul WTA Premier 5.
Aceasta va fi a 118-a ediţie a turneului.
La sfârşitul ştirii, finalele din Era Open, cu Ilie Năstase campion în 1973 la simplu, Ilie Năstase / Ion Ţiriac, Ilie Năstase / Brian Gottfried, Horia Tecău / Robert Lindstedt – campioni în 1970, 1979 şi 2012, Horia Tecău / Jean-Julien Rojer, vicecampioni în 2016,  la dublu.

*

La actuala ediţie, Marius Copil (88 ATP) va juca în calificări – tablou de 28 de jucători, după două tururi 7 dintre ei vor promova pe tabloul principal –  el urmând să-l întâlnească astăzi, nu peste multă vreme pe Pablo Carreno Busta (Spania, 50) [3], în al doilea meci de pe Grandstand, înaintea meciului Mihaelei – pe care nu l-a mai întâlnit până acum la seniori, ci doar la juniori, în 2008, atunci când a câştigat jucătorul nostru.

Învingătorul va juca pentru un loc pe tabloul principal cu cel din partida: J.J. Wolf (SUA, 283) [WC] – Alexander Bublik (Kazahstan, 71) [13].

*

Pe tabloul principal – 56 de jucători, primii 8 capi de serie au BYE în primul tur – vor reveni Novak Djokovic (1 ATP) – care anul trecut devenea aici primul jucător care completa un Golden Masters al carierei (toate cele 9 turnee Masters 1000 câştigate) şi Roger Federer (3).

La acest turneu, Andy Murray (325 ATP) [WC] îşi va face reintrarea în proba de simplu. El îl va întâlni în primul tur (R56) pe Richard Gasquet (66) [PR-clasament protejat]. Învingătorul îl va întâlni în turul 2 (R32) pe Dominic Thiem (4) [4]. Andy nu mai jucase partide de simplu de la Australian Open.

Capii de serie au fost repartizaţi astfel pe tablou:

Jumătatea superioară

sfertul 1

  • optimea 1: Djokovic [1], Isner [13]
  • optimea 2: Fognini [10], Khachanov [8]

sfertul 2

  • optimea 1: Federer [3], Basilashvili [15]
  • optimea 2: Medvedev [9], Tsitsipas [5]

Jumătatea inferioară

sfertul 3

  • optimea 1: A. Zverev [7], Bautista Agut [11]
  • optimea 2: Cilic [14], Thiem [4]

sfertul 4

  • optimea 1: Nishikori [6], Coric [12]
  • optimea 2: Goffin [16], Nadal [2]

*

Pe tabloul de dublu – 32 de perechi – echipa Jean-Julien Rojer (Olanda, 12 ATP la dublu) / Horia Tecău (11) este cotată cap de serie 4 şi îi va avea ca adversari în primul tur (R32) pe Feliciano Lopez (Spania, 51) / Andy Murray (Marea Britanie, 116) [PR-clasament protejat pentru Andy].

Ordinea de joc – 10.08 – ATP Cincinnati 2019

Tablourile turneelor ATP

*

2018 Serbia Novak Djokovic Switzerland Roger Federer 6–4, 6–4
2017 Bulgaria Grigor Dimitrov Australia Nick Kyrgios 6–3, 7–5
2016 Croatia Marin Čilić United Kingdom Andy Murray 6–4, 7–5
2015 Switzerland Roger Federer Serbia Novak Djokovic 7–6(7–1), 6–3
2014 Switzerland Roger Federer Spain David Ferrer 6–3, 1–6, 6–2
2013 Spain Rafael Nadal United States John Isner 7–6(10–8), 7–6(7–3)
2012 Switzerland Roger Federer Serbia Novak Djokovic 6–0, 7–6(9–7)
2011 United Kingdom Andy Murray Serbia Novak Djokovic 6–4, 3–0 Ret.
2010 Switzerland Roger Federer United States Mardy Fish 6–7(5–7), 7–6(7–1), 6–4
2009 Switzerland Roger Federer Serbia Novak Djokovic 6–1, 7–5
2008 United Kingdom Andy Murray Serbia Novak Djokovic 7–6(7–4), 7–6(7–5)
2007 Switzerland Roger Federer United States James Blake 6–1, 6–4
2006 United States Andy Roddick Spain Juan Carlos Ferrero 6–3, 6–4
2005 Switzerland Roger Federer United States Andy Roddick 6–3, 7–5
2004 United States Andre Agassi Australia Lleyton Hewitt 6–3, 3–6, 6–2
2003 United States Andy Roddick United States Mardy Fish 4–6, 7–6(7–3), 7–6(7–4)
2002 Spain Carlos Moyá Australia Lleyton Hewitt 7–5, 7–6
2001 Brazil Gustavo Kuerten Australia Patrick Rafter 6–1, 6–3
2000 Sweden Thomas Enqvist United Kingdom Tim Henman 7–6, 6–4
1999 United States Pete Sampras Australia Patrick Rafter 7–6, 6–3
1998 Australia Patrick Rafter United States Pete Sampras 1–6, 7–6, 6–4
1997 United States Pete Sampras Austria Thomas Muster 6–3, 6–4
1996 United States Andre Agassi United States Michael Chang 7–6, 6–4
1995 United States Andre Agassi United States Michael Chang 7–5, 6–2
1994 United States Michael Chang Sweden Stefan Edberg 6–2, 7–5
1993 United States Michael Chang Sweden Stefan Edberg 7–5, 0–6, 6–4
1992 United States Pete Sampras United States Ivan Lendl 6–3, 3–6, 6–3
1991 France Guy Forget United States Pete Sampras 2–6, 7–6, 6–4
1990 Sweden Stefan Edberg United States Brad Gilbert 6–1, 6–1
1989 United States Brad Gilbert Sweden Stefan Edberg 6–4, 2–6, 7–6
1988 Sweden Mats Wilander Sweden Stefan Edberg 3–6, 7–6, 7–6
1987 Sweden Stefan Edberg West Germany Boris Becker 6–4, 6–1
1986 Sweden Mats Wilander United States Jimmy Connors 6–4, 6–1
1985 West Germany Boris Becker Sweden Mats Wilander 6–4, 6–2
1984 Sweden Mats Wilander Sweden Anders Järryd 7–6, 6–3
1983 Sweden Mats Wilander United States John McEnroe 6–4, 6–4
1982 Czechoslovakia Ivan Lendl United States Steve Denton 6–2, 7–6
1981 United States John McEnroe New Zealand Chris Lewis 6–3, 6–4
1980 United States Harold Solomon Paraguay Francisco González 7–6, 6–3
19791 United States Peter Fleming United States Roscoe Tanner 6–4, 6–2
1978 United States Eddie Dibbs Mexico Raúl Ramírez 5–7, 6–3, 6–2
1977 United States Harold Solomon United Kingdom Mark Cox 6–2, 6–3
1976 United States Roscoe Tanner United States Eddie Dibbs 7–6, 6–3
1975 United States Tom Gorman United States Sherwood Stewart 7–5, 2–6, 6–4
1974 United States Marty Riessen United States Robert Lutz 7–6, 7–6
1973 Romania Ilie Năstase Spain Manuel Orantes 5–7, 6–3, 6–4
1972 United States Jimmy Connors Argentina Guillermo Vilas 6–3, 6–3
1971 United States Stan Smith Spain Juan Gisbert Sr 7–6, 6–3
1970 Australia Ken Rosewall United States Cliff Richey 7–9, 9–7, 8–6
1969 United States Cliff Richey Australia Allan Stone 6–1, 6–2
1968 United States William Harris United States Tom Gorman 3–6, 6–2, 6–2
1967 Mexico Joaquin Loyo-Mayo Chile Jaime Fillol 8–6, 6–1
1966 United States David Power United States William Harris 7–5, 3–6, 0–6, 6–1, 6–2
1965 United States Billy Lenoir United States Herbert Fitzgibbon 1–6, 6–3, 6–3, 9–7
1964 United States Herb Fitzgibbon Australia Robert Brien 6–1, 6–3, 6–1
1963 United States Marty Riessen United States Herbert Fitzgibbon 6–1, 6–3, 7–5
1962 United States Marty Riessen United States Allen Fox 1–6, 6–2, 6–2, 6–3
1961 United States Allen Fox United States Billy Lenoir 3–6, 8–6, 6–2, 6–1
1960 Ecuador Miguel Olvera United States Crawford Henry 4–6, 9–7, 6–4
1959 United States Whitney Reed United States Donald Dell 1–6, 7–5, 6–3, 6–3
1958 United States Bernard Bartzen United States Sam Giammalva 7–5, 6–3, 6–2
1957 United States Bernard Bartzen United States Grant Golden 6–4, 7–5, 6–4
1956 United States Edward Moylan United States Bernard Bartzen 6–0, 6–3, 6–3
1955 United States Bernard Bartzen United States Tony Trabert 7–9, 11–9, 6–4
1954 United States Straight Clark United States Sam Giammalva 8–6, 6–1, 6–1
1953 United States Tony Trabert United States Hamilton Richardson 10–8, 6–3, 6–4
1952 United States Noel Brown United States Fred Hagist 6–4, 0–6, 2–0, ret.
1951 United States Tony Trabert United States William Talbert 5–7, 4–6, 6–4, 6–3, 6–4
1950 United States Glenn Bassett United States Hamilton Richardson 6–2, 4–6, 6–1, 6–1
1949 United States James Brink United States Arnold Saul 6–4, 6–8, 6–4, 6–0
1948 United States Herbert Behrens United States Irvin Dorfman 7–5, 11–9, 2–6, 6–8, 6–4
1947 United States William Talbert United States George Pero 6–1, 6–0, 6–0
1946 United States Nick Carter United States George Richards 6–1, 6–1
1945 United States William Talbert United States Elwood Cooke 6–2, 7–9, 6–2
1944 Ecuador Pancho Segura United States William Talbert 9–11, 6–2, 7–5, 2–6, 7–5
1943 United States William Talbert United States Seymour Greenberg 6–1, 6–2, 6–3
1942 Ecuador Pancho Segura United States William Talbert 1–6, 6–2, 6–4, 12–10
1941 United States Frank Parker United States William Talbert 6–2, 6–2, 6–4
1940 United States Bobby Riggs United States Arthur Marx 11–9, 6–2, 4–6, 6–8, 6–1
1939 United States Bryan Grant United States Frank Parker 4–6, 6–3, 6–1, 2–6, 6–4
1938 United States Bobby Riggs United States Frank Parker 6–1, 7–5, 6–3
1937 United States Bobby Riggs United States John McDiarmid 6–3, 6–3, 4–6, 6–3
1936 United States Bobby Riggs United States Charles Harris 6–1, 6–3, 6–1
1935 Tournament suspended due to the Great Depression
1934 United States Henry Prusoff United States Arthur Hendrix 6–3, 6–2, 4–6, 6–4
1933 United States Bryan Grant United States Frank Parker 11–9, 6–2, 1–6, 7–5
1932 United States George Lott United States Frank Parker 5–7, 6–2, 4–6, 6–0, 6–3
1931 United States Cliff Sutter United States Bruce Barnes 6–3, 6–2, 3–6, 6–3
1930 United States Frank Shields United States Emmett Pare 6–2, 6–4, 3–6, 2–6, 6–1
1929 United States Herbert Bowman United States Julius Seligson 2–6, 6–4, 6–4, 6–1
1928 United States Emmett Pare United States Harris Coggeshall 2–6, 6–1, 6–4, 6–4
1927 United States George Lott United States Emmett Pare 6–4, 6–4, 6–2
1926 United States William Tilden United States George Lott 4–6, 6–3, 7–9, 6–4, 6–3
1925 United States George Lott United States Julius Sagalowsky 6–3, 7–5, 6–1
1924 United States George Lott United States Paul Kunkel 2–6, 13–11, 6–4, 6–3
1923 United States Louis Kuhler United States Paul Kunkel 6–3, 6–3, 6–2
1922 United States Louis Kuhler United States Edwin Haupt 6–3, 6–1, 6–1
1921 Tournament suspended
1920 United States John Hennessey United States Walter Wesbrook 8–10, 6–3, 6–3, 6–4
1919 United States Fritz Bastian United States John Hennessey 2–6, 6–4, 6–1, 6–4
1918 Tournament suspended due to World War I
1917 United States Fritz Bastian United States John G. MacKay 4–6, 6–4, 6–1, 6–2
1916 United States William Johnston United States Clarence Griffin default
1915 United States Clarence Griffin United States William S. McEllroy 6–4, 6–3, 6–3
1914 United States William S. McEllroy United States William Hoag 6–4, 1–6, 6–4, 6–2
1913 United States William S. McEllroy United States Gus Touchard default
1912 United States Gus Touchard United States Richard H. Palmer 6–1, 6–2, 7–5
1911 United States Richard H. Palmer United States Richard Bishop 14–12, 6–4, 8–6
1910 United States Richard H. Palmer United States Wallace F. Johnson 11–9, 6–3, 6–4
1909 United States Robert LeRoy United States Nat Emerson 6–3, 3–6, 6–0, 1–6, 6–3
1908 United States Robert LeRoy United States Nat Emerson 6–0, 7–5, 6–4
1907 United States Robert LeRoy United States Robert Chauncey Seaver 8–6, 6–8, 6–2, 6–0
1906 United States Beals Wright United States Robert LeRoy 6–4, 6–4, 4–6, 4–6, 6–2
1905 United States Beals Wright United States Kreigh Collins 6–3, 7–5, 4–6, 7–9, 6–3
1904 United States Beals Wright United States L. Harry Waidner 7–5, 6–0, 6–3
1903 United States Kreigh Collins United States Raymond D. Little 11–9, 4–6, 6–1, 3–6, 6–4
1902 United States Raymond D. Little United States Kreigh Collins 3–6, 6–8, 6–4, 6–1, 6–2
1901 United States Raymond D. Little United States Kreigh Collins 2–6, 8–6, 6–4, 7–5
1900 United States Raymond D. Little United States Nat Emerson 6–2 6–4 6–2
1899 United States Nat Emerson United States Dudley Sutphin 8–6, 6–1, 10–8

*

2018 United Kingdom Jamie Murray
Brazil Bruno Soares
Colombia Juan Sebastián Cabal
Colombia Robert Farah
4–6, 6–3, [10–6]
2017 France Pierre-Hugues Herbert
France Nicolas Mahut
United Kingdom Jamie Murray
Brazil Bruno Soares
7–6(8–6), 6–4
2016 Croatia Ivan Dodig
Brazil Marcelo Melo
Netherlands Jean-Julien Rojer
Romania Horia Tecău
7–6(7–5), 6–7(5–7), [10–6]
2015 Canada Daniel Nestor
France Édouard Roger-Vasselin
Poland Marcin Matkowski
Serbia Nenad Zimonjić
6–2, 6–2
2014 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Canada Vasek Pospisil
United States Jack Sock
6–3, 6–2
2013 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Spain Marcel Granollers
Spain Marc López
6–4, 4–6, [10–4]
2012 Sweden Robert Lindstedt
Romania Horia Tecău
India Mahesh Bhupathi
India Rohan Bopanna
6–4, 6–4
2011 India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
France Michaël Llodra
Serbia Nenad Zimonjić
7–6(7–4), 7–6(7–2)
2010 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
India Mahesh Bhupathi
Belarus Max Mirnyi
6–3, 6–4
2009 Canada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
3–6, 7–6(7–2), [15–13]
2008 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Israel Jonathan Erlich
Israel Andy Ram
4–6, 7–6(7–2), [10–7]
2007 Israel Jonathan Erlich
Israel Andy Ram
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
4–6, 6–3, [13–11]
2006 Sweden Jonas Björkman
Belarus Max Mirnyi
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
3–6, 6–3, [10–7]
2005 Sweden Jonas Björkman
Belarus Max Mirnyi
Zimbabwe Wayne Black
Zimbabwe Kevin Ullyett
7–6(7–3), 6–2
2004 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
Sweden Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
6–2, 3–6, 6–3
2003 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Australia Wayne Arthurs
Australia Paul Hanley
7–5, 7–6(7–5)
2002 United States James Blake
United States Todd Martin
India Mahesh Bhupathi
Belarus Max Mirnyi
7–5, 6–3
2001 India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
Czech Republic Martin Damm
Germany David Prinosil
7–6(7–3), 6–3
2000 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
South Africa Ellis Ferreira
United States Rick Leach
7–6(8–6), 6–4
1999 Zimbabwe Byron Black
Sweden Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
6–3, 7–6(8–6)
1998 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
France Olivier Delaître
France Fabrice Santoro
6–1, 2–1, ret.
1997 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
Australia Mark Philippoussis
Australia Patrick Rafter
7–6, 4–6, 6–4
1996 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
Australia Sandon Stolle
Czech Republic Cyril Suk
3–6, 6–3, 6–4
1995 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
6–2, 3–0, ret.
1994 United States Alex O’Brien
Australia Sandon Stolle
South Africa Wayne Ferreira
Australia Mark Kratzmann
6–7, 6–3, 6–2
1993 United States Andre Agassi
Czech Republic Petr Korda
Sweden Stefan Edberg
Sweden Henrik Holm
7–6, 6–4
1992 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
United States Patrick McEnroe
United States Jonathan Stark
6–3, 1–6, 6–3
1991 United States Ken Flach
United States Robert Seguso
Canada Grant Connell
Canada Glenn Michibata
6–7, 6–4, 7–5
1990 Australia Darren Cahill
Australia Mark Kratzmann
United Kingdom Neil Broad
South Africa Gary Muller
7–6, 6–2
1989 United States Ken Flach
United States Robert Seguso
South Africa Pieter Aldrich
South Africa Danie Visser
6–4, 6–4
1988 United States Rick Leach
United States Jim Pugh
United States Jim Grabb
United States Patrick McEnroe
6–2, 6–4
1987 United States Ken Flach
United States Robert Seguso
United States Steve Denton
Australia John Fitzgerald
7–5, 6–3
1986 Australia Mark Kratzmann
Australia Kim Warwick
South Africa Christo Steyn
South Africa Danie Visser
6–3, 6–4
1985 Sweden Stefan Edberg
Sweden Anders Järryd
Sweden Joakim Nyström
Sweden Mats Wilander
4–6, 6–2, 6–3
1984 Paraguay Francisco González
United States Matt Mitchell
United States Sandy Mayer
Hungary Balázs Taróczy
4–6, 6–3, 7–6
1983 United States Victor Amaya
United States Tim Gullikson
Brazil Carlos Kirmayr
Brazil Cássio Motta
6–4, 6–3
1982 United States Peter Fleming
United States John McEnroe
United States Steve Denton
Australia Mark Edmondson
6–2, 6–3
1981 United States John McEnroe
United States Ferdi Taygan
United States Bob Lutz
United States Stan Smith
7–6, 6–3
1980 United States Bruce Manson
United States Brian Teacher
Poland Wojtek Fibak
Czechoslovakia Ivan Lendl
6–7, 7–5, 6–4
1979 United States Brian Gottfried
Romania Ilie Năstase
United States Bob Lutz
United States Stan Smith
1–6, 6–3, 7–6
1978 United States Gene Mayer
Mexico Raúl Ramírez
Egypt Ismail El Shafei
New Zealand Brian Fairlie
6–3, 6–3
1977 Australia John Alexander
Australia Phil Dent
South Africa Bob Hewitt
United States Roscoe Tanner
6–3, 7–6
1976 United States Stan Smith
United States Erik van Dillen
United States Eddie Dibbs
United States Harold Solomon
6–1, 6–1
1975 Australia Phil Dent
South Africa Cliff Drysdale
Mexico Marcello Lara
Mexico Joaquin Loyo-Mayo
7–6, 6–4
1974 United States Dick Dell
United States Sherwood Stewart
United States James Delaney
United States John Whitlinger
4–6, 7–6, 6–2
1973 Australia John Alexander
Australia Phil Dent
United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
1–6, 7–6, 7–6
1972 South Africa Bob Hewitt
South Africa Frew McMillan
United States Paul Gerken
Venezuela Humphrey Hose
7–6, 6–4
1971 United States Stan Smith
United States Erik van Dillen
United States Sandy Mayer
United States Roscoe Tanner
6–4, 6–4
1970 Romania Ilie Năstase
Romania Ion Ţiriac
South Africa Bob Hewitt
South Africa Frew McMillan
6–3, 6–4
1969 United States Bob Lutz
United States Stan Smith
United States Arthur Ashe
United States Charlie Pasarell
6–3, 6–4
1968 United States Ron Goldman
United States William Brown
Mexico Joaquin Loyo-Mayo
Chile Jaime Fillol
10–8, 6–3

Credit Info: wikipedia.org

 

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com