Nu rata:

ATP Dubai 2019: Federer a reintrat cu victorie. Doi capi de serie eliminaţi astăzi. Mâine debutează Rojer / Tecău. Câteva date despre turneu.

Roger, în timpul partidei de astăzi
Credit Foto: Feroz Khan / Dubai Duty Free Tennis Championships

În prima zi a turneului ATP 500 Series “Dubai Duty Free Tennis Championships” (finalele celor 26 de ediţii de până acum, la sfârşitul ştirii) a revenit în circuit Roger Federer.

Septuplul campion de la Dubai a câştigat partida contând pentru turul 1 (R32):

Roger Federer (Elveţia, 7 ATP) [2] – Philipp Kohlschreiber (Germania, 31) 6-4, 3-6, 6-1 în 1h35′

Aceasta a fost a 14-a victorie a lui Federer la Kohlschreiber, din tot atâtea întâlniri disputate până acum şi de-abia al 3-lea set pe care l-a câştigat jucătorul din Germania în faţa elveţianului.

Şi în optimile de finală, Roger va întâlni un jucător în faţa căruia nu a pierdut niciodată până acum, Fernando Verdasco (Spania, 32), cu care are un palmares direct: 6-0 (doar un set câştigat de spaniol).
Verdasco l-a eliminat în primul tur pe Thomas Fabbiano (Italia, 85) [Q]: 3-6, 6-3, 6-2 în 1h35′.

Astăzi au fost eliminaţi doi capi de serie în partidele:

Nikoloz Basilashvili (Georgia, 19) – Karen Khachanov (Rusia, 12) [4] 6-4, 6-1 în 1h9′

Khachanov – care câştigase primele două întâlniri cu georgianul şi termina sezonul 2018 campion la Masters 1000 Paris – înregistrează a 4-a înfrângere consecutivă în circuit, prima în turul 3 la Australian Open, următoarele două în primele meciuri de la 250 Series Sofia şi 500 Series Rotterdam.

Jan-Lennard Struff (Germania, 54) – Milos Raonic (Canada, 24) [7] 6-4, 5-7, 6-4 în 2h7′

Acum, în ultima partidă a zilei, joacă deţinătorului titlului, Roberto Bautista Agut (Spania, 18) cu Ramkumar Ramanathan (India, 137) [WC].

*

Mâine – în al doilea meci de pe terenul 1 – cu începere de la ora aproximativă 13.30 – este programată partida din primul tur (R16) al probei de dublu, în care vor evolua campionii ultimelor două ediţii, Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer:

Jean-Julien Rojer (Olanda, 20 ATP la dublu) / Horia Tecău (28) – Jürgen Melzer (Austria, 78) / Nenad Zimonjic (Serbia, 455) [WC]

Ordinea de joc – 26.02 – ATP Dubai 2019

Tablourile turneelor ATP

*

1993 Czech Republic Karel Nováček France Fabrice Santoro 6–4, 7–5
1994 Sweden Magnus Gustafsson Spain Sergi Bruguera 6–4, 6–2
1995 South Africa Wayne Ferreira Italy Andrea Gaudenzi 6–3, 6–3
1996 Croatia Goran Ivanišević Spain Albert Costa 6–4, 6–3
1997 Austria Thomas Muster Croatia Goran Ivanišević 7–5, 7–6(7–3)
1998 Spain Àlex Corretja Spain Félix Mantilla 7–6(7–0), 6–1
1999 France Jérôme Golmard Germany Nicolas Kiefer 6–4, 6–2
2000 Germany Nicolas Kiefer Spain Juan Carlos Ferrero 7–5, 4–6, 6–3
2001 Spain Juan Carlos Ferrero Russia Marat Safin 6–2, 3–1 retired
2002 France Fabrice Santoro Morocco Younes El Aynaoui 6–4, 3–6, 6–3
2003 Switzerland Roger Federer Czech Republic Jiří Novák 6–1, 7–6(7–2)
2004 Switzerland Roger Federer (2) Spain Feliciano López 4–6, 6–1, 6–2
2005 Switzerland Roger Federer (3) Croatia Ivan Ljubičić 6–1, 6–7(6–8), 6–3
2006 Spain Rafael Nadal Switzerland Roger Federer 2–6, 6–4, 6–4
2007 Switzerland Roger Federer (4) Russia Mikhail Youzhny 6–4, 6–3
2008 United States Andy Roddick Spain Feliciano López 6–7(8–10), 6–4, 6–2
2009 Serbia Novak Djokovic Spain David Ferrer 7–5, 6–3
2010 Serbia Novak Djokovic (2) Russia Mikhail Youzhny 7–5, 5–7, 6–3
2011 Serbia Novak Djokovic (3) Switzerland Roger Federer 6–3, 6–3
2012 Switzerland Roger Federer (5) United Kingdom Andy Murray 7–5, 6–4
2013 Serbia Novak Djokovic (4) Czech Republic Tomáš Berdych 7–5, 6–3
2014 Switzerland Roger Federer (6) Czech Republic Tomáš Berdych 3–6, 6–4, 6–3
2015 Switzerland Roger Federer (7) Serbia Novak Djokovic 6–3, 7–5
2016 Switzerland Stan Wawrinka Cyprus Marcos Baghdatis 6–4, 7–6(15–13)
2017 United Kingdom Andy Murray Spain Fernando Verdasco 6–3, 6–2
2018 Spain Roberto Bautista Agut France Lucas Pouille 6–3, 6–4

*

1993 Australia John Fitzgerald
Sweden Anders Järryd
Canada Grant Connell
United States Patrick Galbraith
6–2, 6–1
1994 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
Australia Darren Cahill
Australia John Fitzgerald
6–7, 6–4, 6–2
1995 Canada Grant Connell
United States Patrick Galbraith
Spain Tomás Carbonell
Spain Francisco Roig
6–2, 4–6, 6–3
1996 Canada Grant Connell
Zimbabwe Byron Black
Czech Republic Karel Nováček
Czech Republic Jiří Novák
6–0, 6–1
1997 Netherlands Sander Groen
Croatia Goran Ivanišević
Australia Sandon Stolle
Czech Republic Cyril Suk
7–6, 6–3
1998 India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
United States Donald Johnson
United States Francisco Montana
6–2, 7–5
1999 Zimbabwe Wayne Black
Australia Sandon Stolle
South Africa David Adams
South Africa John-Laffnie de Jager
4–6, 6–1, 6–4
2000 Czech Republic Jiří Novák
Czech Republic David Rikl
South Africa Robbie Koenig
Australia Peter Tramacchi
6–2, 7–5
2001 Australia Joshua Eagle
Australia Sandon Stolle
Canada Daniel Nestor
Federal Republic of Yugoslavia Nenad Zimonjić
6–4, 6–4
2002 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
Australia Joshua Eagle
Australia Sandon Stolle
3–6, 6–3, [13–11]
2003 India Leander Paes
Czech Republic David Rikl
Zimbabwe Wayne Black
Zimbabwe Kevin Ullyett
6–3, 6–0
2004 India Mahesh Bhupathi
France Fabrice Santoro
Sweden Jonas Björkman
India Leander Paes
6–2, 4–6, 6–4
2005 Czech Republic Martin Damm
Czech Republic Radek Štěpánek
Sweden Jonas Björkman
France Fabrice Santoro
6–2, 6–4
2006 Australia Paul Hanley
Zimbabwe Kevin Ullyett
The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
1–6, 6–2, [10–1]
2007 France Fabrice Santoro
Serbia Nenad Zimonjić
India Mahesh Bhupathi
Czech Republic Radek Štěpánek
7–5, 6–7(3–7), [10–7]
2008 India Mahesh Bhupathi
The Bahamas Mark Knowles
Czech Republic Martin Damm
Czech Republic Pavel Vízner
7–5, 7–6(9–7)
2009 South Africa Rik de Voest
Russia Dmitry Tursunov
Czech Republic Martin Damm
Sweden Robert Lindstedt
4–6, 6–3, [10–5]
2010 Sweden Simon Aspelin
Australia Paul Hanley
Czech Republic Lukáš Dlouhý
India Leander Paes
6–2, 6–3
2011 Ukraine Sergiy Stakhovsky
Russia Mikhail Youzhny
France Jérémy Chardy
Spain Feliciano López
4–6, 6–3, [10–3]
2012 India Mahesh Bhupathi
India Rohan Bopanna
Poland Mariusz Fyrstenberg
Poland Marcin Matkowski
6–4, 3–6, [10–5]
2013 India Mahesh Bhupathi
France Michaël Llodra
Sweden Robert Lindstedt
Serbia Nenad Zimonjić
7–6(8–6), 7–6(8–6)
2014 India Rohan Bopanna
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
Canada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
6–4, 6–3
2015 India Rohan Bopanna
Canada Daniel Nestor
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
Serbia Nenad Zimonjić
6–4, 6–1
2016 Italy Simone Bolelli
Italy Andreas Seppi
Spain Feliciano López
Spain Marc López
6–2, 3–6, [14–12]
2017 Netherlands Jean-Julien Rojer
Romania Horia Tecău
India Rohan Bopanna
Poland Marcin Matkowski
4–6, 6–3, [10–3]
2018 Netherlands Jean-Julien Rojer
Romania Horia Tecău
United States James Cerretani
India Leander Paes
6–2, 7–6(7–2)

Credit Info: wikipedia.org

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com