ATP Dubai 2019: Roger Federer s-a calificat în semifinale, după o partidă destul de dificilă.

Al 3-lea sfert de finală disputat astăzi la ATP 500 Series “Dubai Duty Free Tennis Championships” s-a încheiat cu rezultatul:

Roger Federer (Elveţia, 7 ATP) [2] – Marton Fucsovics (Ungaria, 35) 7-6(6), 6-4

Partida a durat 1h56′.
Roger, care n-a avut cea mai bună zi astăzi, a reuşit să se impună după ce în prima manşă – lipsită de break-uri, doar Fucsovics a avut o oportunitate în primul joc – a salvat două mingi de set în tie-break, la 4-6, iar în al doilea s-a desprins în jocul 9 – lung, întrerupt şi de o aversă-  fructificând a 5-a minge de break, după ce îl împiedicase de 3 ori pe maghiar să egaleze la 5.

Roger – care va juca în prima semifinală după cea de la Turneul Final ATP 2018 – îl va întâlni pe învingătorul din partida

Borna Coric (Croaţia, 13) [6]Nikoloz Basilashvili (Georgia, 19)

care va începe imediat.

Doar două victorii îl mai despart acum pe elveţian de titlul ATP cu numărul 100.