ATP Madrid 2018: Dominic Thiem revine în finală!

Trei Slideshow-uri a câte 5 imagini din timpul partidei de astăzi
Mingea de meci la sfârşitul ştirii

Dominic Thiem revine în finala ATP Masters 1000 “Mutua Madrid Open”, după ce anul trecut pierdea în faţa lui Rafael Nadal.

Doar că acum a rezolvat “problema Rafa” în sferturi şi pleacă oricum cu şanse mai mari în cea de-a doua finală ATP Masters 1000, a doua a sezonului, după ATP 250 Series Buenos Aires şi a 15-a a carierei, palmares 9-5:

• 2 ATP Masters 1000: 0-1
  • 3 ATP 500 Series: 2-1
  • 10 ATP 250 Series: 7-3

El rămâne totuşi încă pe locul 8 în clasamentul live – unul mai puţin decât la începutul săptămânii – fiind devansat de învinsul său de astăzi, pe care îl va depăşi doar dacă va câştiga finala.
Dominic acumulează 600 de puncte ATP şi un premiu financiar în valoare de 583.725 €, în timp ce Kevin rămâne cu 360 de puncte ATP şi cu 293.780 €.

Partida din semifinale nu i-a ridicat probleme deosebite lui Thiem: a câştigat-o fără să-şi piardă serviciul, datorită unui break în primul set şi a încă două în următorul.
El a obţinut astfel prima victorie la Kevin Anderson, după 6 înfrângeri din tot atâtea meciuri jucate pe hard.

Dominic Thiem (Austria, 7 ATP) [5] – Kevin Anderson (Africa de Sud, 8) [6] 6-4, 6-2 în 1h25′