Nu rata:

ATP Marsilia 2019: Humbert va juca pentru prima dată în semifinale, unde s-au mai calificat Tsitsipas, Goffin şi Kukushkin.

Ugo Humbert, singur şi alături de ceilalţi trei semifinalişti de la Marsilia
Credit Foto: “Open13”, atptour.com

Al 3-lea eveniment ATP al săptămânii – alături de 500 Series Rio de Janeiro şi 250 Series Delray Beach este 250 Series “Open 13 Provence” – dotat cu premii în valoare de 668.465 € şi o contribuţie financiară totală de 744.010 € – care se dispută pe hard, în sală, la Marsilia.

Turneul îşi dispută anul acesta cea de-a 27-a ediţie (finalele celor de până acum, la sfârşitul ştirii) toate fiind găzduite de Palatul Sporturilor din Marsilia, a cărui arenă centrală are o capacitate de 5.800 de locuri.

Deţinătorul titlului, Karen Khachanov nu a participat anul acesta, din cauza unor probleme de sănătate.

Ediţia 2019 a ajuns în faza semfinalelor şi dacă pe jumătatea superioară, totul a decurs conform cotaţiilor iniţiale şi în penultimul act de astăzi, începând cu ora aproximativă 17.30, se va disputa partida:

Stefanos Tsitsipas (Grecia, 12 ATP) [1] David Goffin (Belgia, 24) [3]

Palmares direct: 2-2

Credit Info: itftennis.com

pe cea inferioară se vor întâlni – pentru prima oară în carieră – de la ora 16.00, doi jucători necotaţi printre favoriţi:

Mihkail Kukushkin (Kazahstan, 50) – Ugo Humbert (Franţa, 73) [WC]

Cei doi şi-au croit drum spre semifinale (şi) datorită unor victorii preţioase, ambele obţinute în optimile de finală:

  • Kukushkin l-a eliminat pe Denis Shapovalov (Canada, 25) [4]: 6-4, 7-6(4)
  • Humbert a trecut de Borna Coric (Croaţia, 13) [2]: 6-3, 6-3

Ugo Humbert (20 de ani) va juca în prima semifinală din circuit, după ce săptămâna trecută câştiga al 4-lea titlu ATP Challenger al carierei, 46,5k Cherbourg – La Manche (galerie, mai jos)

De precizat şi că cei 4 semifinalişti nu au pierdut niciun set până acum în turneu, Tsitsipas şi Goffin disputând doar două partide (au avut BYE în primul tur).

Ordinea de joc – 23.02 – ATP Marsilia 2019

Tablourile turneelor ATP

1993 Switzerland Marc Rosset Netherlands Jan Siemerink 6–2, 7–6(7–1)
1994 Switzerland Marc Rosset (2) France Arnaud Boetsch 7–6(8–6), 7–6(7–4)
1995 Germany Boris Becker Czech Republic Daniel Vacek 6–7(2–7), 6–4, 7–5
1996 France Guy Forget France Cédric Pioline 7–5, 6–4
1997 Sweden Thomas Enqvist Chile Marcelo Ríos 6–4, 1–0, ret.
1998 Sweden Thomas Enqvist (2) Russia Yevgeny Kafelnikov 6–4, 6–1
1999 France Fabrice Santoro France Arnaud Clément 6–3, 4–6, 6–4
2000 Switzerland Marc Rosset (3) Switzerland Roger Federer 2–6, 6–3, 7–6(7–5)
2001 Russia Yevgeny Kafelnikov France Sébastien Grosjean 7–6(7–5), 6–2
2002 Sweden Thomas Enqvist (3) France Nicolas Escudé 6–7(4–7), 6–3, 6–1
2003 Switzerland Roger Federer Sweden Jonas Björkman 6–2, 7–6(8–6)
2004 Slovakia Dominik Hrbatý Sweden Robin Söderling 4–6, 6–4, 6–4
2005 Sweden Joachim Johansson Croatia Ivan Ljubičić 7–5, 6–4
2006 France Arnaud Clément Croatia Mario Ančić 6–4, 6–2
2007 France Gilles Simon Cyprus Marcos Baghdatis 6–4, 7–6(7–3)
2008 United Kingdom Andy Murray Croatia Mario Ančić 6–3, 6–4
2009 France Jo-Wilfried Tsonga France Michaël Llodra 7–5, 7–6(7–3)
2010 France Michaël Llodra France Julien Benneteau 6–3, 6–4
2011 Sweden Robin Söderling Croatia Marin Čilić 6–7(8–10), 6–3, 6–3
2012 Argentina Juan Martín del Potro France Michaël Llodra 6–4, 6–4
2013 France Jo-Wilfried Tsonga (2) Czech Republic Tomáš Berdych 3–6, 7–6(8–6), 6–4
2014 Latvia Ernests Gulbis France Jo-Wilfried Tsonga 7–6(7–5), 6–4
2015 France Gilles Simon (2) France Gaël Monfils 6–4, 1–6, 7–6(7–4)
2016 Australia Nick Kyrgios Croatia Marin Čilić 6–2, 7–6(7–3)
2017 France Jo-Wilfried Tsonga (3) France Lucas Pouille 6–4, 6–4
2018 Russia Karen Khachanov France Lucas Pouille 7–5, 3–6, 7–5

*

1993 France Arnaud Boetsch
France Olivier Delaître
Czech Republic Ivan Lendl
South Africa Christo van Rensburg
6–3, 7–6
1994 Netherlands Jan Siemerink
Czech Republic Daniel Vacek
Czech Republic Martin Damm
Russia Yevgeny Kafelnikov
6–7, 6–4, 6–1
1995 South Africa David Adams
Russia Andrei Olhovskiy
France Jean-Philippe Fleurian
France Rodolphe Gilbert
6–1, 6–4
1996 France Jean-Philippe Fleurian
France Guillaume Raoux
South Africa Marius Barnard
Sweden Peter Nyborg
6–3 6–2
1997 Sweden Thomas Enqvist
Sweden Magnus Larsson
France Olivier Delaître
France Fabrice Santoro
6–3, 6–4
1998 United States Donald Johnson
United States Francisco Montana
United States Mark Keil
United States T. J. Middleton
6–4, 3–6, 6–3
1999 Belarus Max Mirnyi
Russia Andrei Olhovskiy
South Africa David Adams
Czech Republic Pavel Vízner
7–5, 7–6(9–7)
2000 Sweden Simon Aspelin
Sweden Johan Landsberg
Spain Juan Ignacio Carrasco
Spain Jairo Velasco, Jr.
7–6(7–2), 6–4
2001 France Julien Boutter
France Fabrice Santoro
Australia Michael Hill
United States Jeff Tarango
7–6(9–7), 7–5
2002 France Arnaud Clément
France Nicolas Escudé
France Julien Boutter
Belarus Max Mirnyi
6–4, 6–3
2003 France Sébastien Grosjean
France Fabrice Santoro (2)
Czech Republic Tomáš Cibulec
Czech Republic Pavel Vízner
6–1, 6–4
2004 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
Czech Republic Martin Damm
Czech Republic Cyril Suk
7–5, 6–3
2005 Czech Republic Martin Damm
Czech Republic Radek Štěpánek
The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
7–6(7–4), 7–6(7–5)
2006 Czech Republic Martin Damm (2)
Czech Republic Radek Štěpánek (2)
The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
6–2, 6–7(4–7), [10–3]
2007 France Arnaud Clément (2)
France Michaël Llodra
The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
7–5, 4–6, [10–8]
2008 Czech Republic Martin Damm (3)
Czech Republic Pavel Vízner
Switzerland Yves Allegro
South Africa Jeff Coetzee
7–6(7–0), 7–5
2009 France Arnaud Clément (3)
France Michaël Llodra (2)
Austria Julian Knowle
Israel Andy Ram
3–6, 6–3, [10–8]
2010 France Julien Benneteau
France Michaël Llodra (3)
Austria Julian Knowle
Sweden Robert Lindstedt
6–4, 6–3
2011 Netherlands Robin Haase
United Kingdom Ken Skupski
France Julien Benneteau
France Jo-Wilfried Tsonga
6–4, 6–7(4–7), [13–11]
2012 France Nicolas Mahut
France Édouard Roger-Vasselin
Germany Dustin Brown
France Jo-Wilfried Tsonga
3–6, 6–4, [10–6]
2013 India Rohan Bopanna
United Kingdom Colin Fleming
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
Netherlands Jean-Julien Rojer
6-4, 7-6(7-3)
2014 France Julien Benneteau (2)
France Édouard Roger-Vasselin (2)
Australia Paul Hanley
United Kingdom Jonathan Marray
4-6, 7-6(8-6), [13–11]
2015 Croatia Marin Draganja
Finland Henri Kontinen
United Kingdom Colin Fleming
United Kingdom Jonathan Marray
6–4, 3–6, [10–8]
2016 Croatia Mate Pavić
New Zealand Michael Venus
Israel Jonathan Erlich
United Kingdom Colin Fleming
6–2, 6–3
2017 France Julien Benneteau (3)
France Nicolas Mahut (2)
Netherlands Robin Haase
United Kingdom Dominic Inglot
6–4, 6–7(9–11), [10–5]
2018 South Africa Raven Klaasen
New Zealand Michael Venus (2)
New Zealand Marcus Daniell
United Kingdom Dominic Inglot
6–7(2–7), 6–3, [10–4]

Credit Info: Wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com