ATP Monte Carlo 2018: Nadal din nou fără probleme, se prezintă la rendez-vous-ul cu Thiem din sferturi.

Două Slideshow-uri a câte 5 imagini din timpul partidei

Liderul ATP a stat pe teren la al doilea  meci pe care l-a jucat la “Rolex Monte-Carlo Masters“ doar cu un minut mai mult decât la primul, deşi astăzi a avut un adversar – cel puţin teoretic – mai periculos:

Rafael Nadal (Spania, 1 ATP) [1] – Karen Khachanov (Rusia, 38) 6-3, 6-2

Partida a durat 1h19′.
Rafa a pierdut cu un joc mai mult decât ieri, şi acela a fost pe propriul serviciu, când Khachanov s-a apropiat de la 2-4 la 3-4. Patru jocuri consecutive ale lui Nadal au readus însă lucrurile pe făgaşul normal.

Rafael Nadal s-a calificat astfel în al 14-lea sfert de finală consecutiv la Monte Carlo, unde îl va întâlni pe Dominic Thiem (Austria, 7) [5].

Palmaresul victorii – înfrângeri a lui Nadal la Monte Carlo este acum: 65-4, iar cel aferent tuturor turneelor jucate pe zgură: 393-35.

Credit Info: Tennis TV