ATP Monte Carlo 2018: Nadal îl domină categoric pe Thiem şi va juca în semifinale cu Dimitrov.

Primele două sferturi de finală ale turneului ATP Masters 1000 “Rolex Monte-Carlo Masters s-au încheiat cu rezultatele:

Grigor Dimitrov (Bulgaria, 5) [4] – David Goffin (Belgia, 10) [6] 6-4, 7-6(5)

Partida a durat 1h46′.
În prima manşă, Dimitrov a avut un break înainte, dar la 5-3 n-a reuşit să fructifice primele două mingi de set, pierzându-şi serviciul. A reuşit aceasta în jocul următor pe serviciul lui Goffin, după alte două mingi de set ratate.
Manşa a doua a fost dominată la început de Goffin, care a condus cu 4-0 (două break-uri înainte), apoi cu 5-2, scor la care Dimitrov a recuperat primul break. L-a recuperat şi pe al doilea pentru a egala la 5, dar numai după ce a salvat 3 mingi de set.
În tie-break, Grisha s-a desprins la 4-2, iar David deşi s-a apropiat mereu la un punct, n-a mai reuşit să-l egaleze.

Dimitrov şi Goffin se vor reuni ceva mai târziu pe aceeaşi parte a fileului pentru a juca sfertul de finală la dublu, cu Oliver Marach / Mate Pavic.

*

Rafael Nadal (Spania, 1 ATP) [1] – Dominic Thiem (Austria, 7) [5] 6-0, 6-2

Partida a durat 1h8′.
Rafael Nadal a câştigat primele 9 jocuri ale partidei, apoi Thiem a reuşit să strecoare două jocuri în dreptul lui pe tabelă, ambele câştigate pe propriul serviciu. De altfel Dominic nu şi-a creat nicio oportunitate de break.

Credit Info: atpworldtour.com

Cei doi învingători se vor întâlni în semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului.