ATP Monte Carlo 2018: Nishikori îl elimină pe Cilic şi îl va înfrunta pe A. Zverev în semifinale.

Două Slideshow-uri a câte 5 imagini din timpul ultimelor două semifinale
Rezumatul zilei la sfârşitul ştirii

Kei Nishikori a confirmat ieri revenirea definitivă printre jucătorii importanţi din circuit, a obţinut prima victorie la un jucător din top 5 – de când îl învingea pe Stan Wawrinka la ATP 250 Series Brisbane ianuarie 2017 – şi s-a calificat în prima semifinala la un turneu Masters 1000, după cea de la Toronto 2016.

În al treilea sfert de finală al turneului ATP Masters 1000 “Rolex Monte-Carlo Masters“ disputat ieri:

Kei Nishikori (Japonia, 36) – Marin Cilic (Croaţia, 3) [2] 6-4, 6-7(1), 6-3

Partida a durat 2h55′.
Nishikori putea să închidă partida în setul 2, când la 5-4 a ratat 3 mingi de meci pe propriul serviciu, dar Cilic a salvat şi apoi a dominat categoric în tie-break.
Japonezul nu s-a demobilizat în decisiv şi a reuşit să facă break-ul hotărâtor în jocul 8.

Această victorie îl va readuce pe Kei în top 30 ATP, el fiind deocamdată sigur de locul 26.

Adversar în semifinale îi va fi Alexander Zverev, care a trebuit să revină în partida cu Richard Gasquet şi s-a desprins într-un decisiv cu 7 break-uri, pe cel hotărâtor, sărbătoritul de ieri reuşind să-l smulgă în ultimul joc al partidei.

Alexander Zverev (Germania, 4) [3] – Richard Gasquet (Franţa, 34) 4-6, 6-2, 7-5 în 2h39′

• nu mai devreme de 16.30:

Alexander Zverev (Germania, 4) [3]Kei Nishikori (Japonia, 36)

Palmares direct: 1-0

Palmares direct semifinale Masters 1000: 3-11

Palmares direct semifinale GS / ATP: 20-48

*

De subliniat neapărat şi faptul că Rafael Nadal a câştigat ieri al 12 meci consecutiv pe zgură: 7 la Roland Garros 2017, 2 în întâlnirea de Cupa Davis cu Germania şi 3 aici. În aceste întâlniri a câştigat 32 de seturi şi nu a pierdut niciunul!

La Monte Carlo el a ajuns la un palmares victorii – înfrângeri: 66-4 şi s-a calificat în a 13-a semifinală, cele mai  multe ale unui jucător la unul şi acelaşi turneu Masters 1000.