ATP Monte Carlo 2018: Rafael Nadal a câştigat primul meci fără peripeţii.

Două Slideshow-uri a câte 5 imagini

Nicio emoţie pentru Rafael Nadal la prima partidă jucată în atât de provocatorul sezon pe zgură ce îl aşteaptă.

În turul 2 (R32) al ATP Masters 1000 “Rolex Monte-Carlo Masters“:

Rafael Nadal (Spania, 1 ATP) [1] – Aljaz Bedene (Slovenia, 58) 6-1, 6-3

Partida a durat 1h18′.
Liderul ATP şi-a câştigat toate jocurile de serviciu şi de câte două ori în fiecare set cu returul.
În jocul 4 al primei manşe, Bedene a avut două mingi de re-break, dar odată ele ratate, nu s-a mai întâlnit cu această oportunitate până la sfârşitul partidei.
Tot ce a mai reuşit să facă a fost să-şi câştige de două ori serviciul la zero în setul 2 şi să salveze primele 3 mingi de meci, pe propriul serviciu, în ultimul joc.

Adversarul din optimile de finală al lui Rafa – care a ajuns la un palmares victorii – înfrângeri la Monte Carlo: 64-4 – va fi Karen Khachanov (Rusia, 38), care astăzi a trecut de Gilles Simon (Franţa, 69) [WC] : 6-2, 6-2 în 1h23′.