Nu rata:

ATP Moscova 2019: Andrey Rublev a câştigat al doilea titlu al carierei de ziua lui!

Imagini din timpul finalei
Credit Foto: sina.cn

În iulie 2017, Andrey Rublev câştiga primul titlu al carierei la ATP 250 Series Umag (pe zgură).
Ulterior a pierdut finalele de la 250 Series Doha 2018 şi 500 Series Hamburg 2019.

Ieri şi-a completat palmaresul cu un nou titlu, acesta cucerit pe teren propriu, la “VTB Kremlin Cup”, care şi-a disputat a 30-a ediţie la Moscova (finalele, la sfârşitul ştirii).
Andrey a devenit campion în ziua în care a împlinit 22 de ani.

Andrey Rublev (Rusia, 33 ATP) [6] – Adrian Mannarino (Franţa, 44) [7] 6-4, 6-0 în 1h2′

Rublev a urcat astăzi pe cel mai bun loc al carierei: 22 ATP.

Adrian Mannarino (31 de ani, clasament maxim: 22 ATP / martie 2018), vicecampion şi anul trecut aici, a jucat în a 9-a finală a carierei, până acum nereuşind să câştige decât una: 250 Series ‘s-Hertogenbosch 2019. El şi-a păstrat astăzi locul în clasament.

Campionul a fost recompensat cu un premiu financiar în valoare de 144.830 USD şi finalistul cu 78.310 USD.

*

Finala probei de dublu s-a încheiat cu rezultatul:

Marcelo Demoliner (Brazilia, 52) / Matwe Middelkoop (Olanda, 63) [4] – Simone Bolelli (Italia, 87) / Andres Molteni (Argentina, 66)  6-1, 6-2 în 55′

Demoliner / Middelkoop au câştigat primul titlu al colaborării lor, după ce acum 3 săptămâni jucau finala 250 Series Zhuhai.
Demoliner (30 de ani) are acum două titluri în palamares, iar Middelkoop (36 de ani), 8.

Campionii au fost recompensaţi cu un premiu financiar în valoare de 47.520 USD şi finaliştii cu 24.350 USD.

Tablourile turneelor ATP

*

1990 Soviet Union Andrei Cherkasov United States Tim Mayotte 6–2, 6–1
1991 Soviet Union Andrei Cherkasov (2) Switzerland Jakob Hlasek 7–6(7–2), 3–6, 7–6(7–5)
1992 Switzerland Marc Rosset Germany Carl-Uwe Steeb 6–2, 6–2
1993 Switzerland Marc Rosset (2) Germany Patrik Kühnen 6–4, 6–3
1994 Russia Alexander Volkov United States Chuck Adams 6–2, 6–4
1995 Germany Carl-Uwe Steeb Czech Republic Daniel Vacek 7–6(7–5), 3–6, 7–6(8–6)
1996 Croatia Goran Ivanišević Russia Yevgeny Kafelnikov 3–6, 6–1, 6–3
1997 Russia Yevgeny Kafelnikov Czech Republic Petr Korda 7–6(7–2), 6–4
1998 Russia Yevgeny Kafelnikov (2) Croatia Goran Ivanišević 7–6(7–2), 7–6(7–5)
1999 Russia Yevgeny Kafelnikov (3) Zimbabwe Byron Black 7–6(7–2), 6–4
2000 Russia Yevgeny Kafelnikov (4) Germany David Prinosil 6–2, 7–5
2001 Russia Yevgeny Kafelnikov (5) Germany Nicolas Kiefer 6–4, 7–5
2002 France Paul-Henri Mathieu Netherlands Sjeng Schalken 4–6, 6–2, 6–0
2003 United States Taylor Dent Armenia Sargis Sargsian 7–6(7–5), 6–4
2004 Russia Nikolay Davydenko United Kingdom Greg Rusedski 3–6, 6–3, 7–5
2005 Russia Igor Andreev Germany Nicolas Kiefer 5–7, 7–6(7–3), 6–2
2006 Russia Nikolay Davydenko (2) Russia Marat Safin 6–4, 5–7, 6–4
2007 Russia Nikolay Davydenko (3) France Paul-Henri Mathieu 7–5, 7–6(11–9)
2008 Russia Igor Kunitsyn Russia Marat Safin 7–6(8–6), 6–7(4–7), 6–3
2009 Russia Mikhail Youzhny Serbia Janko Tipsarević 6–7(5–7), 6–0, 6–4
2010 Serbia Viktor Troicki Cyprus Marcos Baghdatis 3–6, 6–4, 6–3
2011 Serbia Janko Tipsarević Serbia Viktor Troicki 6–4, 6–2
2012 Italy Andreas Seppi Brazil Thomaz Bellucci 3–6, 7–6(7–3), 6–3
2013 France Richard Gasquet Kazakhstan Mikhail Kukushkin 4–6, 6–4, 6–4
2014 Croatia Marin Čilić Spain Roberto Bautista Agut 6–4, 6–4
2015 Croatia Marin Čilić (2) Spain Roberto Bautista Agut 6–4, 6–4
2016 Spain Pablo Carreño Busta Italy Fabio Fognini 4–6, 6–3, 6–2
2017 Bosnia and Herzegovina Damir Džumhur Lithuania Ričardas Berankis 6–2, 1–6, 6–4
2018 Russia Karen Khachanov France Adrian Mannarino 6–2, 6–2
2019 Russia Andrey Rublev France Adrian Mannarino 6–4, 6–0

*

1990 Netherlands Hendrik Jan Davids
Netherlands Paul Haarhuis
Australia John Fitzgerald
Sweden Anders Järryd
6–4, 7–6
1991 Germany Eric Jelen
Germany Carl-Uwe Steeb
Soviet Union Andrei Cherkasov
Soviet Union Alexander Volkov
6–4, 7–6
1992 South Africa Marius Barnard
South Africa John-Laffnie de Jager
South Africa David Adams
Russia Andrei Olhovskiy
6–4, 3–6, 7–6
1993 Netherlands Jacco Eltingh
Netherlands Paul Haarhuis (2)
Sweden Jan Apell
Sweden Jonas Björkman
6–1, retired
1994 Netherlands Jacco Eltingh (2)
Netherlands Paul Haarhuis (3)
South Africa David Adams
Russia Andrei Olhovskiy
walkover
1995 Zimbabwe Byron Black
United States Jared Palmer
United States Tommy Ho
New Zealand Brett Steven
6–4, 3–6, 6–3
1996 United States Rick Leach
Russia Andrei Olhovskiy
Czech Republic Jiří Novák
Czech Republic David Rikl
4–6, 6–1, 6–2
1997 Czech Republic Martin Damm
Czech Republic Cyril Suk
South Africa David Adams
France Fabrice Santoro
6–4, 6–3
1998 United States Jared Palmer (2)
United States Jeff Tarango
Russia Yevgeny Kafelnikov
Czech Republic Daniel Vacek
6–4, 6–7, 6–2
1999 United States Justin Gimelstob
Czech Republic Daniel Vacek
Ukraine Andrei Medvedev
Russia Marat Safin
6–2, 6–1
2000 Sweden Jonas Björkman
Germany David Prinosil
Czech Republic Jiří Novák
Czech Republic David Rikl
6–2, 6–3
2001 Belarus Max Mirnyi
Australia Sandon Stolle
India Mahesh Bhupathi
United States Jeff Tarango
6–3, 6–0
2002 Switzerland Roger Federer
Belarus Max Mirnyi (2)
Australia Joshua Eagle
Australia Sandon Stolle
6–4, 7–6(7–0)
2003 India Mahesh Bhupathi
Belarus Max Mirnyi (3)
Zimbabwe Wayne Black
Zimbabwe Kevin Ullyett
6–3, 7–5
2004 Russia Igor Andreev
Russia Nikolay Davydenko
India Mahesh Bhupathi
Sweden Jonas Björkman
3–6, 6–3, 6–4
2005 Belarus Max Mirnyi (4)
Russia Mikhail Youzhny
Russia Igor Andreev
Russia Nikolay Davydenko
6–1, 6–1
2006 France Fabrice Santoro
Serbia Nenad Zimonjić
Czech Republic František Čermák
Czech Republic Jaroslav Levinský
6–1, 7–5
2007 Russia Marat Safin
Russia Dmitry Tursunov
Czech Republic Tomáš Cibulec
Croatia Lovro Zovko
6–4, 6–2
2008 Ukraine Sergiy Stakhovsky
Italy Potito Starace
Australia Stephen Huss
United Kingdom Ross Hutchins
7–6(7–4), 2–6, [10–6]
2009 Uruguay Pablo Cuevas
Spain Marcel Granollers
Czech Republic František Čermák
Slovakia Michal Mertiňák
4–6, 7–5, [10–8]
2010 Russia Igor Kunitsyn
Russia Dmitry Tursunov (2)
Serbia Janko Tipsarević
Serbia Viktor Troicki
7–6(10–8), 6–3
2011 Czech Republic František Čermák
Slovakia Filip Polášek
Argentina Carlos Berlocq
Spain David Marrero
6–3, 6–1
2012 Czech Republic František Čermák (2)
Slovakia Michal Mertiňák
Italy Simone Bolelli
Italy Daniele Bracciali
7–5, 6–3
2013 Russia Mikhail Elgin
Uzbekistan Denis Istomin
United Kingdom Ken Skupski
United Kingdom Neal Skupski
6–2, 1–6, [14–12]
2014 Czech Republic František Čermák (3)
Czech Republic Jiří Veselý
Australia Sam Groth
Australia Chris Guccione
7–6(7–2), 7–5
2015 Russia Andrey Rublev
Russia Dmitry Tursunov (3)
Moldova Radu Albot
Czech Republic František Čermák
2–6, 6–1, [10–6]
2016 Colombia Juan Sebastián Cabal
Colombia Robert Farah
Austria Julian Knowle
Austria Jürgen Melzer
7–5, 4–6, [10–5]
2017 Belarus Max Mirnyi (5)
Austria Philipp Oswald
Bosnia and Herzegovina Damir Džumhur
Croatia Antonio Šančić
6–3, 7–5
2018 United States Austin Krajicek
United States Rajeev Ram
Belarus Max Mirnyi
Austria Philipp Oswald
7–6(7–4), 6–4
2019 Brazil Marcelo Demoliner
Netherlands Matwé Middelkoop
Italy Simone Bolelli
Argentina Andrés Molteni
6–1, 6–2

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com