ATP Rio, Marsilia şi Delray Beach 2018: Monfils îl elimină pe Cilic, Tiafoe pe Del Potro, Wawrinka abandonează.

Slideshow 5 imagini din Monfils – Cilic la Rio de Janeiro

Frances Tiafoe, după victoria la Del Potro, la Delray Beach
şi clip cu Stan Wawrinka retrăgându-se la Marsilia, la sfârşitul ştirii

Agitaţie destul de mare, ieri, în turneele ATP ale săptămânii:

• la ATP 500 Series “Rio Open presented by Claro” este de semnalat victoria lui Gaël Monfils (39 ATP), care venit în circuitul sud-american în ciuda sfaturilor primite şi după un ATP 250 Series Quito neconvingător (tur 2), după ce a ridicat nivelul la ATP 250 Series Buenos Aires (semifinale) şi a salvat aici, în primul tur, o minge de meci la 3-5 în setul decisiv, pe parcursul unei reveniri spectaculoase, în victoria la Horacio Zeballos (Argentina, 68): 7-5, 3-6, 7-5, ieri a reuşit să-l elimine în optimi – într-o partidă întreruptă de ploaie – pe favoritul principal Marin Cilic (Croaţia, 3) [1]: 6-3, 7-6(8) după 2h5′ şi după ce a salvat 3 mingi de set în tie-break-ul setului 2.

Doar alţi doi jucători necotaţi printre capii de serie s-au mai calificat în sferturile de finală, după victorii surprinzătoare:

Aljaz Bedene (Slovenia, 43) – Pablo Carreno Busta (Spania, 11) [3] 6-2, 5-7, 6-2 în 2h27′

Nicolas Jarry (Chile, 94) – Albert Ramos-Vinolas (Spania, 19) [4] 7-5, 6-3 în 1h42′

• La ATP 250 Series “Open 13 Provence”, de remarcat în primul rând abandonul lui Stan Wawrinka (Elveţia, 13) [2] în setul doi al întâlnirii cu Ilya Ivashka (Belarus, 193) [Q], la scorul 6-4, 1-1 din cauza durerilor la genunchiul operat deja în două rânduri. Într-un interviu acordat “L’Équipe”, Stan – deşi afectat – spune că aceste dureri sunt normale până la recuperarea completă.

Altfel Julien Benneteau (Franţa, 56, 36 de ani) care se va retrage anul acesta, joacă în continuare bine şi îl elimină în optimi pe Roberto Bautista- Agut (22) [5, WC]: 7-6(2), 7-6(5), iar compatriotul lui, Nicolas Mahut (100) se califică în sferturile de finală, prima dată la simplu după ATP 250 Series Metz 2016, în urma victoriei: 3-6, 6-2, 6-4 în 1h40′ la Gilles Müller (Luxemburg, 28) [6].

Ceilalţi 5 jucători calificaţi în sferturile de finală, au fost cotaţi printre capii de serie.

• La ATP 250 Series “Delray Beach Open”, agresiunea Next Gen continuă. Ultima realizare este cea a lui Frances Tiafoe (91 ATP, 20 de ani) [WC] care ieri a trecut de Juan Martin Del Potro (10) [2]: 7-6(6), 4-6, 7-5 în 2h26′, după ce a salvat 4 mingi de set în prima manşă.
    A doua victorie a carierei la un jucător top 10 ATP – după cea de anul trecut din turul 2 al ATP Masters 1000 Cincinnati la Alexander Zverev (5) – îi asigură lui Tiafoe calificarea în al doilea sfert de finală consecutiv, după cel de săptămâna trecută de la ATP 250 Series New York.

După acest asalt al noului val, pe jumătatea inferioară a tabloului vom avea la noapte două foarte interesante sferturi de finală între reprezentanţii Next Gen:

Denis Shapovalov (Canada, 46 ATP, 18 ani) – Taylor Fritz (SUA, 85, 20 de ani)

Hyeon Chung (Coreea de Sud, 30, 21 de ani) [8]Frances Tiafoe

De altfel, Hyeon Chung este şi ultimul cap de serie rămas în turneu la Delray Beach!