Nu rata:

ATP Roma 2018: Câteva date legate de turneu. Djokovic şi Nishikori au intrat cu victorii, Wawrinka a pierdut.

Al 5-lea turneu ATP Masters 1000 al anului – după Indian Wells, Miami, Monte Carlo şi Madrid – se dispută săptămâna aceasta la Roma, pe zgura de la Foro Italico, odată cu cel WTA Premier Mandatory.

Deţinătorul titlului, Alexander Zverev este cap de serie 2 pe tabloul de simplu şi revine din postura de campion la Masters 1000 Madrid şi Montréal în locul unde câştiga prima dată un turneu la categoria supremă din circuitul ATP.
Campionii la dublu din 2017, Pierre Hugues Herbert / Nicolas Mahut nu sunt prezenţi: după ce au jucat semifinale la Madrid, ei au preferat turneul ATP Challenger 106k Bordeaux.

Finalele tuturor ediţiilor, la sfârşitul ştirii, cu Ilie Năstase, campion la simplu în 1970 şi 1973 şi finalist în 1974.
La dublu, Ilie Năstase / Ion Ţiriac au fost campioni în 1970 şi 1972, iar Ilie Năstase a mai fost finalist în 1974 (/ Juan Gisbert), 1975 (Jimmy Connors) şi 1979 (/ José Luis Clerc).

*

Capii de serie pe tabloul din 2018 sunt distribuiţi astfel:

  • sfertul 1
    • optimea 1: Nadal [1], Berdych [15]
    • optimea 2: Thiem [6], Querrey [12]
  • sfertul 2
    • optimea 1: Dimitrov [3], Sock [13]
    • optimea 2: Isner [8], Djokovic [12]
  • sfertul 3
    • optimea 1: Anderson [7], Carreno Busta [10]
    • optimea 2: Cilic [4], Schwartzman [14]
  • sfertul 4
    • optimea 1: Del Potro [5], Goffin [9]
    • optimea 2: Zverev [2], Pouille [16]

*

Un singur cap de serie a fost eliminat până acum, în primul tur (R56):

Peter Gojowczyk (Germania, 53 ATP) – Sam Querrey (SUA, 12) [12] 6-2, 7-6(7) în 1h20′

Din cei 3 “mari reintraţi”, Djokovic şi Nishikori au câştigat, iar Wawrinka a pierdut:

Novak Djokovic (Serbia, 18) [11] – Alexandr Dolgopolov (Ucraina, 54) 6-1, 6-3 în 55′

Kei Nishikori (Japonia, 24) – Feliciano Lopez (Spania, 33) 7-6(5), 6-4 în 1h48′

Steve Johnson (SUA, 48) – Stan Wawinka (Elveţia, 23) 6-4, 6-4 în 1h21′

De remarcat şi victoria localnicului invitat:

Matteo Berrettini (Italia, 103) [WC] – Frances Tiafoe (63) [Q] 6-3, 7-6(1) în 1h38′

Ordinea de joc – 15.05 – WTA / ATP Roma 2018

Tablourile turneelor ATP

*

Finalele la simplu

1930 United States Bill Tilden Italy Umberto de Morpurgo 6–1, 6–1, 6–2
1931 United Kingdom George Patrick Hughes France Henri Cochet 6–4, 6–3, 6–2
1932 France André Merlin United Kingdom George Patrick Hughes 6–1, 5–7, 6–0, 8–6
1933 Italy Emanuele Sartorio France André Martin-Legeay 6–3, 6–1, 6–3
1934 Italy Giovanni Palmieri Italy Giorgio de Stefani 6–3, 6–0, 7–5
1935 United States Wilmer Hines Italy Giovanni Palmieri 6–3, 10–8, 9–7
1936–1949 Nu s-a disputat
1950 Egypt Jaroslav Drobný United States William Talbert 6–4, 6–3, 7–9, 6–2
1951 Egypt Jaroslav Drobný (2) Italy Giovanni Cucelli 6–1, 10–8, 6–0
1952 Australia Frank Sedgman Egypt Jaroslav Drobný 7–5, 6–3, 1–6, 6–4
1953 Egypt Jaroslav Drobný (3) Australia Lew Hoad 6–2, 6–1, 6–2
1954 United States Budge Patty Argentina Enrique Morea 11–9, 6–4, 6–4
1955 Italy Fausto Gardini Italy Giuseppe Merlo 1–6, 6–1, 3–6, 6–6 (retired)
1956 Australia Lew Hoad Sweden Sven Davidson 7–5, 6–2, 6–0
1957 Italy Nicola Pietrangeli Italy Giuseppe Merlo 8–6, 6–2, 6–4
1958 Australia Mervyn Rose Italy Nicola Pietrangeli 5–7, 8–6, 6–4, 1–6, 6–2
1959 Chile Luis Ayala Australia Neale Fraser 6–3, 3–6, 6–3, 6–3
1960 United States Barry MacKay Chile Luis Ayala 7–5, 7–5, 0–6, 0–6, 6–1
1961 Italy Nicola Pietrangeli (2) Australia Rod Laver 6–8, 6–1, 6–1, 6–2
1962 Australia Rod Laver Australia Roy Emerson 6–2, 1–6, 3–6, 6–3, 6–1
1963 Australia Marty Mulligan Socialist Federal Republic of Yugoslavia Boro Jovanović 6–2, 4–6, 6–3, 8–6
1964 Sweden Jan-Erik Lundquist Australia Fred Stolle 1–6, 7–5, 6–3, 6–1
1965 Australia Marty Mulligan (2) Spain Manuel Santana 1–6, 6–4, 6–3, 6–1
1966 Australia Tony Roche Italy Nicola Pietrangeli 11–9, 6–1, 6–3
1967 Australia Marty Mulligan (3) Australia Tony Roche 6–3, 0–6, 6–4, 6–1
1968 Netherlands Tom Okker South Africa Bob Hewitt 10–8, 6–8, 6–1, 1–6, 6–0
1969 Australia John Newcombe Australia Tony Roche 6–3, 4–6, 6–2, 5–7, 6–3
1970 Romania Ilie Năstase Czechoslovakia Jan Kodeš 6–3, 1–6, 6–3, 8–6
1971 Australia Rod Laver (2) Czechoslovakia Jan Kodeš 7–5, 6–3, 6–3
1972 Spain Manuel Orantes Czechoslovakia Jan Kodeš 4–6, 6–1, 7–5, 6–2
1973 Romania Ilie Năstase (2) Spain Manuel Orantes 6–1, 6–1, 6–1
1974 Sweden Björn Borg Romania Ilie Năstase 6–3, 6–4, 6–2
1975 Mexico Raúl Ramírez Spain Manuel Orantes 7–6, 7–5, 7–5
1976 Italy Adriano Panatta Argentina Guillermo Vilas 2–6, 7–6, 6–2, 7–6
1977 United States Vitas Gerulaitis Italy Antonio Zugarelli 6–2, 7–6, 3–6, 7–6
1978 Sweden Björn Borg (2) Italy Adriano Panatta 1–6, 6–3, 6–1, 4–6, 6–3
1979 United States Vitas Gerulaitis (2) Argentina Guillermo Vilas 6–7, 7–6, 6–7, 6–4, 6–2
1980 Argentina Guillermo Vilas France Yannick Noah 6–0, 6–4, 6–4
1981 Argentina José Luis Clerc Paraguay Víctor Pecci 6–3, 6–4, 6–0
1982 Ecuador Andrés Gómez United States Eliot Teltscher 6–2, 6–3, 6–2
1983 United States Jimmy Arias Spain José Higueras 6–2, 6–7, 6–1, 6–4
1984 Ecuador Andrés Gómez (2) United States Aaron Krickstein 2–6, 6–1, 6–2, 6–2
1985 France Yannick Noah Czechoslovakia Miloslav Mečíř 6–3, 3–6, 6–2, 7–6
1986 Czechoslovakia Ivan Lendl Spain Emilio Sánchez 7–5, 4–6, 6–1, 6–1
1987 Sweden Mats Wilander Argentina Martín Jaite 6–3, 6–4, 6–4
1988 Czechoslovakia Ivan Lendl (2) Argentina Guillermo Pérez Roldán 2–6, 6–4, 6–2, 4–6, 6–4
1989 Argentina Alberto Mancini United States Andre Agassi 6–3, 4–6, 2–6, 7–6, 6–1
1990 Austria Thomas Muster Soviet Union Andrei Chesnokov 6–1, 6–3, 6–1
1991 Spain Emilio Sánchez Argentina Alberto Mancini 6–3, 6–1, 3–0 (retired)
1992 United States Jim Courier Spain Carlos Costa 7–6, 6–0, 6–4
1993 United States Jim Courier (2) Croatia Goran Ivanišević 6–1, 6–2, 6–2
1994 United States Pete Sampras Germany Boris Becker 6–1, 6–2, 6–2
1995 Austria Thomas Muster (2) Spain Sergi Bruguera 3–6, 7–6(7–5), 6–2, 6–3
1996 Austria Thomas Muster (3) Netherlands Richard Krajicek 6–2, 6–4, 3–6, 6–3
1997 Spain Àlex Corretja Chile Marcelo Ríos 7–5, 7–5, 6–3
1998 Chile Marcelo Ríos Spain Albert Costa walkover
1999 Brazil Gustavo Kuerten Australia Patrick Rafter 6–4, 7–5, 7–6(8–6)
2000 Sweden Magnus Norman Brazil Gustavo Kuerten 6–3, 4–6, 6–4, 6–4
2001 Spain Juan Carlos Ferrero Brazil Gustavo Kuerten 3–6, 6–1, 2–6, 6–4, 6–2
2002 United States Andre Agassi Germany Tommy Haas 6–3, 6–3, 6–0
2003 Spain Félix Mantilla Switzerland Roger Federer 7–5, 6–2, 7–6(10–8)
2004 Spain Carlos Moyà Argentina David Nalbandian 6–3, 6–3, 6–1
2005 Spain Rafael Nadal Argentina Guillermo Coria 6–4, 3–6, 6–3, 4–6, 7–6(8–6)
2006 Spain Rafael Nadal (2) Switzerland Roger Federer 6–7(0–7), 7–6(7–5), 6–4, 2–6, 7–6(7–5)
2007 Spain Rafael Nadal (3) Chile Fernando González 6–2, 6–2
2008 Serbia Novak Djokovic Switzerland Stanislas Wawrinka 4–6, 6–3, 6–3
2009 Spain Rafael Nadal (4) Serbia Novak Djokovic 7–6(7–2), 6–2
2010 Spain Rafael Nadal (5) Spain David Ferrer 7–5, 6–2
2011 Serbia Novak Djokovic (2) Spain Rafael Nadal 6–4, 6–4
2012 Spain Rafael Nadal (6) Serbia Novak Djokovic 7–5, 6–3
2013 Spain Rafael Nadal (7) Switzerland Roger Federer 6–1, 6–3
2014 Serbia Novak Djokovic (3) Spain Rafael Nadal 4–6, 6–3, 6–3
2015 Serbia Novak Djokovic (4) Switzerland Roger Federer 6–4, 6–3
2016 United Kingdom Andy Murray Serbia Novak Djokovic 6–3, 6–3
2017 Germany Alexander Zverev Serbia Novak Djokovic 6–4, 6–3

*

Finalele la dublu

1930 United States Wilbur Coen
United States Bill Tilden
Italy Umberto de Morpurgo
Italy Placido Gaslini
6–0, 6–3, 6–3
1931 Italy Alberto Del Bono
United Kingdom Pat Hughes
France Henri Cochet
France André Merlin
3–6, 8–6, 4–6, 6–4, 6–3
1932 Italy Giorgio de Stefani
United Kingdom Pat Hughes (2)
France J. Bonte
France André Merlin
6–2, 6–2, 6–4
1933 France Jean Lesueur
France André Martin-Legeay
Italy Giovanni Palmieri
Italy Emanuele Sertorio
6–2, 6–4, 6–2
1934 Italy Giovanni Palmieri
Republic of Ireland George Lyttleton-Rogers
United Kingdom Pat Hughes
Italy Giorgio de Stefani
3–6, 6–4, 9–7, 0–6, 6–2
1935 Australia Jack Crawford
Australia Vivian McGrath
France Jean Borotra
France Jacques Brugnon
4–6, 4–6, 6–4, 6–2, 6–2
1936–1949 Nu s-a disputat
1950 United States Bill Talbert
United States Tony Trabert
United States Budge Patty
Australia Bill Sidwell
6–3, 6–1, 4–6 ret
1951 Egypt Jaroslav Drobný
Australia Frank Sedgman
Italy Giovanni Cucelli
Italy Marcello Del Bello
6–2, 7–9, 6–1, 6–3
1952 Egypt Jaroslav Drobný (2)
Australia Frank Sedgman (2)
Italy Giovanni Cucelli
Italy Marcello Del Bello
3–6, 7–5, 3–6, 6–3, 6–2
1953 Australia Lew Hoad
Australia Ken Rosewall
Egypt Jaroslav Drobný
United States Budge Patty
6–2, 6–4, 6–2
1954 Egypt Jaroslav Drobný (3)
Argentina Enrique Morea
United States Tony Trabert
United States Vic Seixas
6–4, 0–6, 3–6, 6–3, 6–4
1955 United States Art Larsen
Argentina Enrique Morea (2)
Italy Nicola Pietrangeli
Italy Orlando Sirola
6–1, 6–4, 4–6, 7–5
1956 United Kingdom Jaroslav Drobný (4)
Australia Lew Hoad (2)
Italy Nicola Pietrangeli
Italy Orlando Sirola
11–9, 6–2, 6–3
1957 Australia Neale Fraser
Australia Lew Hoad (3)
Italy Nicola Pietrangeli
Italy Orlando Sirola
6–1, 6–8, 6–0, 6–2
1958 Hungary Antal Jancsó
Denmark Kurt Nielsen
Chile Luis Ayala
Australia Don Candy
8–10, 6–3, 6–2, 1–6, 9–7
1959 Australia Roy Emerson
Australia Neale Fraser (2)
Italy Nicola Pietrangeli
Italy Orlando Sirola
8–6, 6–4, 6–4
1960 Italy Nicola Pietrangeli
Italy Orlando Sirola
Australia Roy Emerson
Australia Neale Fraser
3–6, 7–5, 2–6, 11–11 ret.
1961 Australia Roy Emerson (2)
Australia Neale Fraser (3)
Italy Nicola Pietrangeli
Italy Orlando Sirola
6–2, 6–4, 11–9
1962 Australia Roy Emerson (3)
Australia Neale Fraser (4)
Australia Ken Fletcher
Australia John Newcombe
6–2, 6–4, 11–9
1963 South Africa Bob Hewitt
Australia Neale Fraser (5)
Italy Nicola Pietrangeli
Italy Orlando Sirola
6–3, 6–3, 6–1
1964 South Africa Bob Hewitt (2)
Australia Neale Fraser (6)
Australia Tony Roche
Australia John Newcombe
7–5, 6–3, 3–6, 7–5
1965 Australia Tony Roche
Australia John Newcombe
Brazil Ronald Barnes
Brazil Thomaz Koch
1–6, 6–4, 2–6, 12–10 ret.
1966 Australia Roy Emerson (4)
Australia Fred Stolle
Italy Nicola Pietrangeli
Australia Cliff Drysdale
6–4, 12–10, 6–3
1967 South Africa Bob Hewitt (3)
South Africa Frew McMillan
Italy Bill Bowrey
Australia Owen Davidson
6–3, 2–6, 6–3, 9–7
1968 Netherlands Tom Okker
United States Marty Riessen
Greece Nicholas Kalogeropoulos
Australia Allan Stone
6–3, 6–4, 6–2
1969   Netherlands Tom Okker
United States Marty Riessen vs.
Australia John Newcombe
Australia Tony Roche
4–6, 6–1, suspended (no winner)
1970 Romania Ilie Năstase
Romania Ion Ţiriac
Australia William Bowrey
Australia Owen Davidson
0–6, 10–8, 6–3, 6–8, 6–1
1971 Australia John Newcombe (2)
Australia Tony Roche (2)
Spain Andrés Gimeno
United Kingdom Roger Taylor
6–4, 6–4
1972 Romania Ilie Năstase (2)
Romania Ion Ţiriac (2)
Australia Lew Hoad
South Africa Frew McMillan
3–6, 3–6, 6–4, 6–3, 5–3, ret.
1973 Australia John Newcombe (3)
Netherlands Tom Okker (2)
Australia Ross Case
Australia Geoff Masters
6–2, 6–3, 6–4
1974 United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
Spain Juan Gisbert
Romania Ilie Năstase
6–3, 6–2, 6–3
1975 United States Brian Gottfried (2)
Mexico Raúl Ramírez (2)
United States Jimmy Connors
Romania Ilie Năstase
6–4, 7–6, 2–6, 6–1
1976 United States Brian Gottfried (3)
Mexico Raúl Ramírez (3)
Australia Geoff Masters
Australia John Newcombe
7–6, 5–7, 6–3, 3–6, 6–3[b]
1977 United States Brian Gottfried (4)
Mexico Raúl Ramírez (4)
United States Fred McNair
United States Sherwood Stewart
6–7, 7–6, 7–5
1978 Paraguay Víctor Pecci
Chile Belus Prajoux
Czechoslovakia Jan Kodeš
Czechoslovakia Tomáš Šmíd
6–7, 7–6, 6–1
1979 United States Peter Fleming
Czechoslovakia Tomáš Šmíd
Argentina José Luis Clerc
Romania Ilie Năstase
4–6, 6–1, 7–5
1980 Australia Mark Edmondson
Australia Kim Warwick
Hungary Balázs Taróczy
United States Eliot Teltscher
7–6, 7–6
1981 Chile Hans Gildemeister
Ecuador Andrés Gómez
United States Bruce Manson
Czechoslovakia Tomáš Šmíd
7–5, 6–2
1982 Switzerland Heinz Günthardt
Hungary Balázs Taróczy
Poland Wojtek Fibak
Australia John Fitzgerald
6–4, 4–6, 6–3
1983 Paraguay Francisco González
Paraguay Víctor Pecci (2)
Sweden Jan Gunnarsson
United States Mike Leach
6–4, 6–2
1984 United States Ken Flach
United States Robert Seguso
Australia John Alexander
United States Mike Leach
3–6, 6–3, 6–4
1985 Sweden Anders Järryd
Sweden Mats Wilander
United States Ken Flach
United States Robert Seguso
4–6, 6–3, 6–2
1986 France Guy Forget
France Yannick Noah
Australia Mark Edmondson
United States Sherwood Stewart
7–6, 6–2
1987 France Guy Forget (2)
France Yannick Noah (2)
Czechoslovakia Miloslav Mečíř
Czechoslovakia Tomáš Šmíd
6–2, 6–7, 6–3
1988 Mexico Jorge Lozano
United States Todd Witsken
Sweden Anders Järryd
Czechoslovakia Tomáš Šmíd
6–3, 6–3
1989 United States Jim Courier
United States Pete Sampras
Brazil Danilo Marcelino
Brazil Mauro Menezes
6–4, 6–3
1990 Spain Sergio Casal
Spain Emilio Sánchez
United States Jim Courier
United States Martin Davis
7–6, 7–5
1991 Italy Omar Camporese
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Goran Ivanišević
United States Luke Jensen
Australia Laurie Warder
6–2, 6–3
1992 Switzerland Jakob Hlasek
Switzerland Marc Rosset
South Africa Wayne Ferreira
Australia Mark Kratzmann
6–4, 3–6, 6–1
1993 Netherlands Jacco Eltingh
Netherlands Paul Haarhuis
South Africa Wayne Ferreira
Australia Mark Kratzmann
6–4, 7–6
1994 Russia Yevgeny Kafelnikov
Czech Republic David Rikl
South Africa Wayne Ferreira
Spain Javier Sánchez
6–1, 7–5
1995 Czech Republic Cyril Suk
Czech Republic Daniel Vacek
Sweden Jan Apell
Sweden Jonas Björkman
6–3, 6–4
1996 Zimbabwe Byron Black
Canada Grant Connell
Belgium Libor Pimek
South Africa Byron Talbot
6–2, 6–3
1997 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
Zimbabwe Byron Black
United States Alex O’Brien
6–3, 4–6, 7–5
1998 India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
South Africa Ellis Ferreira
United States Rick Leach
6–4, 4–6, 7–6
1999 South Africa Ellis Ferreira
United States Rick Leach
South Africa David Adams
South Africa John-Laffnie de Jager
6–7, 6–1, 6–2
2000 Czech Republic Martin Damm
Slovakia Dominik Hrbatý
South Africa Wayne Ferreira
Russia Yevgeny Kafelnikov
6–4, 4–6, 6–3
2001 South Africa Wayne Ferreira
Russia Yevgeny Kafelnikov (2)
Canada Daniel Nestor
Australia Sandon Stolle
6–4, 7–6(7–6)
2002 Czech Republic Martin Damm (2)
Czech Republic Cyril Suk (2)
Zimbabwe Wayne Black
Zimbabwe Kevin Ullyett
7–5, 7–5
2003 Australia Wayne Arthurs
Australia Paul Hanley
France Michaël Llodra
France Fabrice Santoro
7–5, 7–6(7–5)
2004 India Mahesh Bhupathi (2)
Belarus Max Mirnyi
Australia Wayne Arthurs
Australia Paul Hanley
1–6, 6–4, 7–6(7–1)
2005 France Michaël Llodra
France Fabrice Santoro
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
7–5, 6–4
2006 The Bahamas Mark Knowles (2)
Canada Daniel Nestor (2)
Israel Jonathan Erlich
Israel Andy Ram
4–6, 6–4, [10–6]
2007 France Fabrice Santoro (2)
Serbia Nenad Zimonjić
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
6–4, 6–7(4–7), [10–7]
2008 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Canada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
3–6, 6–4, [10–8]
2009 Canada Daniel Nestor (3)
Serbia Nenad Zimonjić (2)
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
7–6(7–5), 6–3
2010 United States Bob Bryan (2)
United States Mike Bryan (2)
United States John Isner
United States Sam Querrey
6–2, 6–3
2011 United States John Isner
United States Sam Querrey
United States Mardy Fish
United States Andy Roddick
W/O
2012 Spain Marcel Granollers
Spain Marc López
Poland Łukasz Kubot
Serbia Janko Tipsarević
6–3, 6–2
2013 United States Bob Bryan (3)
United States Mike Bryan (3)
India Mahesh Bhupathi
India Rohan Bopanna
6–2, 6–3
2014 Canada Daniel Nestor (4)
Serbia Nenad Zimonjić (3)
Netherlands Robin Haase
Spain Feliciano López
6–4, 7–6(7–2)
2015 Uruguay Pablo Cuevas
Spain David Marrero
Spain Marcel Granollers
Spain Marc López
6–4, 7–5
2016 United States Bob Bryan (4)
United States Mike Bryan (4)
Canada Vasek Pospisil
United States Jack Sock
2–6, 6–3, [10–7]
2017 France Pierre-Hugues Herbert
France Nicolas Mahut
Croatia Ivan Dodig
Spain Marcel Granollers
4–6, 6–4, [10–3]

 

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com