ATP Rotterdam 2017: Semifinale fără primii doi capi de serie! Pierre-Hugues Herbert, autorul unei mari surprize!

Dacă până în sferturile de finală, lucrurile au decurs firesc la turneul ABN AMRO World Tennis Tournament, singurii intruşi printre capii de serie fiind Martin Klizan – deţinătorul titlului – şi Pierre-Hugues Herbert, promovat pe un segment fără favoriţi, începând cu această fază lucrurile s-au agitat:

Jo-Wilfried Tsonga (Franţa, 14) [6] – Marin Cilic (Croaţia, 7) [1] 7-6(8), 7-6(5) în 2h

Într-o partidă fără break-uri, Tsonga a trebuit să salveze două mingi de set în tie-break-ul primei manşe.

Thomas Berdych (Cehia, 13) [4] – Martin Klizan (Slovacia, 73) 6-3, 6-3 în 59′

David Goffin (Belgia, 11) [3] – Grigor Dimitrov (Bulgaria, 12) [5] 6-4, 1-6, 6-3 în 2h16′

Aceasta a fost prima victorie a lui Goffin la Dimitrov, după 6 înfrângeri, ultimele, în finala de la ATP 250 Series Sofia, de săptămâna trecută şi ceva mai devreme în sferturile de fianală ale Australian Open 2017.

Pierre-Hugues Herbert (Franţa, 109) [Q] – Dominic Thiem (Austria, 8) [2] 6-4, 7-6(3) în 1h23′

Surpriza turneului realizată locul 2 ATP la dublu, dar care are un maxim al carierei de 73 ATP atins în ianuarie 2017. Prima victorie din carieră a francezului de 25 de ani la un top 10 ATP.

La sfârşitul ştirii, rezumatele primelor două partide.