ATP Rotterdam 2018: Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au intrat cu victorie!

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au debutat cu o victorie la turneul ATP 500 Series “ABN Amro World Tennis Tournament”.

În partida contând pentru primul tur (R16):

Jean-Julien Rojer (Olanda, 11 ATP la dublu) / Horia Tecău (12) [4] – Feliciano Lopez (25) / Marc Lopez (23) (ambii Spania) 6-4, 6-4

Partida a durat 1h10′.
În primul set Rojer / Tecău s-au desprins datorită singurului break al manşei, cel din jocul 7, iar în cea de-a doua după ce au câştigat pe serviciul adversarilor, şi l-au pierdut pe al lor, pentru ca apoi să facă break-ul decisiv, toate acestea petrecându-se în jocurile 3, 4 şi 5.

Aceasta a fost a 4-a victorie consecutivă pe care au obţinut-o Rojer / Tecău la Lopez / Lopez.

Horia şi Jean-Julien acumulează 90 de puncte ATP şi vor împărţi un premiu financiar în valoare de 15.240 € pentru calificarea în sferturile de finală, unde îi vor întâlni pe învingătorii din partida în care ceva mai târziu vor fi pe teren 4 olandezi: Haase / Middelkoop – Smit / Timmermans, ambele perechi fiind beneficiare ale unor wild card-uri.