Nu rata:

ATP ‘s-Hertogenbosch 2019: Jannick Sinner şi Alejandro Davidovich Fokina îşi continuă isprăvile.

Sinner (în foto 2 la ‘s-Hertogenbosch) şi Davidovich Fokina

Unul din turneele ATP ale săptămânii este 250 Series “Libéma Open”, care se dispută pe iarbă, la ‘s-Hertogenbosch (Rosmalen), Olanda, în paralel cu evenimentul WTA International.

Turneul ATP este la a 30-a ediţie. La sfârşitul ştirii, finalele de până acum, cu Andrei Pavel, vicecampion în 1999 – la simplu şi Horia Tecău, cvadruplu campion la dublu: în 2010 şi 2012 (/ Robert Lindstedt), 2013 (/ Max Mirnyi), 2014 (/ Jean-Julien Rojer) şi vicecampion în 2011 (/ Robert Lindstedt).
La ediţia actuală, Horia nu a venit, Jean-Julien face echipă cu Robin Haase.

Christian Săceanu, campion aici în 1991, este născut la Cluj (1968). La 14 ani era în topul categoriei de vârstă în România, un an mai târziu a emigrat împreună cu părinţii în Germania – ţară pe care reprezentat-o în continuare – a devenit numărul 1 la juniori şi a câştigat două titluri ATP la seniori – şi Bristol 1988, tot pe iarbă [foto cu trofeul, la sfârşitul ştirii] – atingând un maxim al clasamentului: 60 ATP / 1988.
În 1991, la Bruxelles, l-a învins în primul tur: 6-3, 7-6 pe Andre Agassi (4 ATP).

*

Deţinătorul titlului la simplu, Richard Gasquet, este prezent anul acesta, cotat cap de serie 8, iar din echipa campioană la dublu – Dominic Inglot / Franko Skugor – a venit doar britanicul.

*

Performerii de până acum sunt tinerii Jannick Sinner (Italia) şi Alejandro Davidovich Fokina (Spania), care au promovat din calificări şi vor debuta astăzi pe tabloul principal:

Acum, la primul eveniment al carierei pe care îl dispută pe iarbă – indiferent de categoria de turnee, seniori sau juniori – a trecut două runde de calificări, în faţa unor adversari buni: 6-7(6), 7-6(5), 6-2 cu Lukas Lacko (Slovacia, 139, fost 44 ATP) [7] şi Thomas Fabbiano (Italia, 104, fost 70 ATP) [2]: 6-4, 6-2.
De subliniat şi că Sinner accesase tabloul calificărilor în calitate de rezervă.

Astăzi, de la ora 12.00 el va juca în primul tur (R28) pe tabloul principal cu Nicolas Jarry (Chile, 60 ATP)

  • depre Alejandro Davidovich Fokina (129 ATP, 20 de ani) vorbeam pentru prima dată – legat de cariera la seniori – tot luna trecută, atunci când obţinea primele două victorii din circuit pentru sferturile de finală ale 250 Series Estoril, unde îl elimina şi pe Gaël Monfils (18) şi se califica în semifinale.

Ulterior, a promovat şi pe tabloul principal la Roland Garros (în calitate de lucky loser), iar în calificările de aici i-a eliminat pe Nicolas Mahut (Franţa, 189) [WC]: 6-2, 6-4 şi pe Andrea Arnaboldi (Italia, 213): 7-6(5), 7-5.

Astăzi, nu mai devreme de ora 13.30  îl va întâlni în primul tur pe David Goffin (Belgia, 33) [5].

*

Capii de serie sunt repartizaţi astfel pe tabloul de 28 de jucători (primii 4 au avut BYE în primul tur):

Jumătatea superioară

sfertul 1: Tsitsipas [1], Gasquet [8]

sfertul 2: De Minaur [3], Tiafoe [6]

Jumătatea inferioară

sfertul 3: Goffin [5], Verdasco [4]

sfertul 4: Garin [7], Coric [2]

*

Ordinea de joc – 11.06 – ATP / WTA ‘s-Hertogenbosch 2019

Tablourile turneelor ATP

*

1990 Israel Amos Mansdorf Soviet Union Alexander Volkov 6–3, 7–6
1991 Germany Christian Săceanu Netherlands Michiel Schapers 6–1, 3–6, 7–5
1992 Germany Michael Stich United States Jonathan Stark 6–4, 7–5
1993 France Arnaud Boetsch Australia Wally Masur 3–6, 6–3, 6–3
1994 Netherlands Richard Krajicek Germany Karsten Braasch 6–3, 6–4
1995 Slovakia Karol Kučera Sweden Anders Järryd 7–6(9–7), 7–6(7–4)
1996 United States Richey Reneberg France Stephane Simian 6–4, 6–0
1997 Netherlands Richard Krajicek (2) France Guillaume Raoux 6–4, 7–6(9–7)
1998 Australia Patrick Rafter Czech Republic Martin Damm 7–6(7–2), 6–2
1999 Australia Patrick Rafter (2) Romania Andrei Pavel 3–6, 7–6(9–7), 6–4
2000 Australia Patrick Rafter (3) France Nicolas Escudé 6–1, 6–3
2001 Australia Lleyton Hewitt Argentina Guillermo Cañas 6–3, 6–4
2002 Netherlands Sjeng Schalken France Arnaud Clément 3–6, 6–3, 6–2
2003 Netherlands Sjeng Schalken (2) France Arnaud Clément 6–3, 6–4
2004 France Michaël Llodra Argentina Guillermo Coria 6–3, 6–4
2005 Croatia Mario Ančić France Michaël Llodra 7–5, 6–4
2006 Croatia Mario Ančić (2) Czech Republic Jan Hernych 6–0, 5–7, 7–5
2007 Croatia Ivan Ljubičić Netherlands Peter Wessels 7–6(7–5), 4–6, 7–6(7–4)
2008 Spain David Ferrer France Marc Gicquel 6–4, 6–2
2009 Germany Benjamin Becker Netherlands Raemon Sluiter 7–5, 6–3
2010 Ukraine Sergiy Stakhovsky Serbia Janko Tipsarević 6–3, 6–0
2011 Russia Dmitry Tursunov Croatia Ivan Dodig 6–3, 6–2
2012 Spain David Ferrer (2) Germany Philipp Petzschner 6–3, 6–4
2013 France Nicolas Mahut Switzerland Stanislas Wawrinka 6–3, 6–4
2014 Spain Roberto Bautista Agut Germany Benjamin Becker 2–6, 7–6(7–2), 6–4
2015 France Nicolas Mahut (2) Belgium David Goffin 7–6(7–1), 6–1
2016 France Nicolas Mahut (3) Luxembourg Gilles Müller 6–4, 6–4
2017 Luxembourg Gilles Müller Croatia Ivo Karlović 7–6(7–5), 7–6(7–4)
2018 France Richard Gasquet France Jérémy Chardy 6–3, 7–6(7–5)

*

1990 Switzerland Jakob Hlasek
Germany Michael Stich
United States Jim Grabb
United States Patrick McEnroe
7–6, 6–3
1991 Netherlands Hendrik Jan Davids
Netherlands Paul Haarhuis
Netherlands Richard Krajicek
Netherlands Jan Siemerink
6–3, 7–6
1992 United States Jim Grabb
United States Richey Reneberg
United States John McEnroe
Germany Michael Stich
6–4, 6–7, 6–4
1993 United States Patrick McEnroe
United States Jonathan Stark
South Africa David Adams
Russia Andrei Olhovskiy
7–6, 1–6, 6–4
1994 Netherlands Stephen Noteboom
Netherlands Fernon Wibier
Sweden Peter Nyborg
Italy Diego Nargiso
6–3, 1–6, 7–6
1995 Netherlands Richard Krajicek
Netherlands Jan Siemerink
Netherlands Hendrik Jan Davids
Russia Andrei Olhovskiy
7–5, 6–3
1996 Australia Paul Kilderry
Czech Republic Pavel Vízner
Sweden Anders Järryd
Canada Daniel Nestor
7–5, 6–3
1997 Netherlands Jacco Eltingh
Netherlands Paul Haarhuis (2)
United States Trevor Kronemann
Australia David Macpherson
6–4, 7–5
1998 France Guillaume Raoux
Netherlands Jan Siemerink (2)
Australia Joshua Eagle
Australia Andrew Florent
7–6, 6–2
1999 Not held due to rain
2000 Czech Republic Martin Damm
Czech Republic Cyril Suk
Netherlands Paul Haarhuis
Australia Sandon Stolle
6–4, 6–7(5–7), 7–6(7–5)
2001 Netherlands Paul Haarhuis (3)
Netherlands Sjeng Schalken
Czech Republic Martin Damm
Czech Republic Cyril Suk
6–4, 6–4
2002 Czech Republic Martin Damm (2)
Czech Republic Cyril Suk (2)
Netherlands Paul Haarhuis
United States Brian MacPhie
7–6(8–6), 6–7(6–8), 6–4
2003 Czech Republic Martin Damm (3)
Czech Republic Cyril Suk (3)
United States Donald Johnson
India Leander Paes
7–5, 7–6(7–4)
2004 Czech Republic Martin Damm (4)
Czech Republic Cyril Suk (4)
Germany Lars Burgsmüller
Czech Republic Jan Vacek
6–3, 6–7(7–9), 6–3
2005 Czech Republic Cyril Suk (5)
Czech Republic Pavel Vízner (2)
Czech Republic Tomáš Cibulec
Czech Republic Leoš Friedl
6–3, 6–4
2006 Czech Republic Martin Damm (5)
India Leander Paes
France Arnaud Clément
South Africa Chris Haggard
6–1, 7–6(7–3)
2007 South Africa Jeff Coetzee
Netherlands Rogier Wassen
Czech Republic Martin Damm
India Leander Paes
3–6, 7–6(7–5), [12–10]
2008 Croatia Mario Ančić
Austria Jürgen Melzer
India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
7–6(7–5), 6–3
2009 South Africa Wesley Moodie
Belgium Dick Norman
Sweden Johan Brunström
Netherlands Antilles Jean-Julien Rojer
7–6(7–3), 6–7(8–10), [10–5]
2010 Sweden Robert Lindstedt
Romania Horia Tecău
Czech Republic Lukáš Dlouhý
India Leander Paes
1–6, 7–5, [10–7]
2011 Italy Daniele Bracciali
Czech Republic František Čermák
Sweden Robert Lindstedt
Romania Horia Tecău
6–3, 2–6, [10–8]
2012 Sweden Robert Lindstedt (2)
Romania Horia Tecău (2)
Colombia Juan Sebastián Cabal
Russia Dmitry Tursunov
6–3, 7–6(7–1)
2013 Belarus Max Mirnyi
Romania Horia Tecău (3)
Germany Andre Begemann
Germany Martin Emmrich
6–3, 7–6(7–4)
2014 Netherlands Jean-Julien Rojer
Romania Horia Tecău (4)
Mexico Santiago González
United States Scott Lipsky
6–3, 7–6(7–3)
2015 Croatia Ivo Karlović
Poland Łukasz Kubot
France Pierre-Hugues Herbert
France Nicolas Mahut
6–2, 7–6(11–9)
2016 Croatia Mate Pavić
New Zealand Michael Venus
United Kingdom Dominic Inglot
South Africa Raven Klaasen
3–6, 6–3, [11–9]
2017 Poland Łukasz Kubot (2)
Brazil Marcelo Melo
South Africa Raven Klaasen
United States Rajeev Ram
6–3, 6–4
2018 United Kingdom Dominic Inglot
Croatia Franko Škugor
South Africa Raven Klaasen
New Zealand Michael Venus
7–6(7–3), 7–5

Credit Info: wikipedia.org

Embed from Getty Images

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com