Nu rata:

ATP Sao Paulo 2019: Auger-Aliassime – Djere, finala de la Rio, se rejoacă aici în sferturi.

Auger-Aliassime a devenit un personaj popular în Brazilia
Credit Foto: “Brasil Open”

Al 3-lea turneu ATP al săptămânii este 250 Series “Brasil Open”, care se dispută pe zgură, în aer liber, la Sao Paulo şi este dotat cu premii în valoare de 550.145 USD şi o contribuţie financiară totală de 618.810 USD.

Campionul ediţiei trecute, Fabio Fognini, nu a mai venit aici, după ce pierduse la primul meci în precedetele 3 săptămâni la turneele din America de Sud: 250 Series Córdoba şi Buenos Aires şi 500 Rio de Janeiro.

Turneul a ajuns în faza sferturilor de finală şi putem să remarcăm până acum că:

Félix Auger-Aliassime (Canada, 60 ATP) – Laslo Djere (Serbia, 37)

Laslo Djere este aşadar în cursul unei serii de 7 victorii consecutive.
Dacă Auger-Aliassime l-a mai învins încă o dată pe Pablo Cuevas (Uruguay, 59) [5, WC] în turul 1, după ce o făcuse şi în semifinalele de săptămâna trecută, Djere l-a eliminat în optimi pe Malek Jaziri (Tunisia, 45) [2]: 6-3, 3-6, 7-6(2).

  • Casper Ruud (Norvegia, 108), alt jucător cu rezultate foarte bune în America de Sud, s-a calificat – la fel ca săptămâna trecută – în sferturi,  după ce l-a eliminat în optimi pe favoritul principal Joao Sousa (Portugalia, 38) [1]: 6-3, 6-4
  • Christian Garin (Chile, 92 ATP, 22 de ani) s-a calificat pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu ATP
  • doar doi capi de serie au ajuns printre ultimii 8, amândoi argentinieni: Guido Pella (48) [3] şi Leonardo Mayer (55) [4]

*

Ordinea de joc – 01.03 – ATP Sao Paulo 2019

Tablourile turneelor ATP

*

2018 Italy Fabio Fognini Chile Nicolás Jarry 1–6, 6–1, 6–4
2017 Uruguay Pablo Cuevas Spain Albert Ramos Viñolas 6–7(3–7), 6–4, 6–4
2016 Uruguay Pablo Cuevas Spain Pablo Carreño Busta 7–6(7–4), 6–3
2015 Uruguay Pablo Cuevas Italy Luca Vanni 6–4, 3–6, 7–6(7–4)
2014 Argentina Federico Delbonis Italy Paolo Lorenzi 4–6, 6–3, 6–4
2013 Spain Rafael Nadal Argentina David Nalbandian 6–2, 6–3
2012 Spain Nicolás Almagro Italy Filippo Volandri 6–3, 4–6, 6–4
2011 Spain Nicolás Almagro Ukraine Alexandr Dolgopolov 6–3, 7–6(7–3)
2010 Spain Juan Carlos Ferrero Poland Łukasz Kubot 6–1, 6–0
2009 Spain Tommy Robredo Brazil Thomaz Bellucci 6–3, 3–6, 6–4
2008 Spain Nicolás Almagro Spain Carlos Moyá 7–6(7–4), 3–6, 7–5
2007 Argentina Guillermo Cañas Spain Juan Carlos Ferrero 7–6(7–4), 6–2
2006 Chile Nicolás Massú Spain Alberto Martín 6–3, 6–4
2005 Spain Rafael Nadal Spain Alberto Martín 6–0, 6–7(2–7), 6–1
2004 Brazil Gustavo Kuerten Argentina Agustín Calleri 3–6, 6–2, 6–3
2003 Netherlands Sjeng Schalken Germany Rainer Schüttler 6–2, 6–4
2002 Brazil Gustavo Kuerten Argentina Guillermo Coria 6–7(4–7), 7–5, 7–6(7–2)
2001 Czech Republic Jan Vacek Brazil Fernando Meligeni 2–6, 7–6(7–2), 6–3

*

2018 Argentina Federico Delbonis
Argentina Máximo González
Netherlands Wesley Koolhof
New Zealand Artem Sitak
6–4, 6–2
2017 Brazil Rogério Dutra Silva
Brazil André Sá
New Zealand Marcus Daniell
Brazil Marcelo Demoliner
7–6(7–5), 5–7, [10–7]
2016 Chile Julio Peralta
Argentina Horacio Zeballos
Spain Pablo Carreño Busta
Spain David Marrero
4–6, 6–1, [10–5]
2015 Colombia Juan Sebastián Cabal
Colombia Robert Farah
Italy Paolo Lorenzi
Argentina Diego Schwartzman
6–4, 6–2
2014 Spain Guillermo García-López
Austria Philipp Oswald
Colombia Juan Sebastián Cabal
Colombia Robert Farah
5–7, 6–4, [15–13]
2013 Austria Alexander Peya
Brazil Bruno Soares
Czech Republic František Čermák
Slovakia Michal Mertiňák
6–7(5–7), 6–2, [10–7]
2012 United States Eric Butorac
Brazil Bruno Soares
Slovakia Michal Mertiňák
Brazil André Sá
3–6, 6–4, [10–8]
2011 Brazil Marcelo Melo
Brazil Bruno Soares
Spain Pablo Andújar
Spain Daniel Gimeno-Traver
7–6(7–4), 6–3
2010 Uruguay Pablo Cuevas
Spain Marcel Granollers
Poland Łukasz Kubot
Austria Oliver Marach
7–5, 6–4
2009 Spain Marcel Granollers
Spain Tommy Robredo
Argentina Lucas Arnold Ker
Argentina Juan Mónaco
6–4, 7–5
2008 Brazil Marcelo Melo
Brazil André Sá
Spain Albert Montañés
Spain Santiago Ventura
4–6, 6–2, [10–7]
2007 Czech Republic Lukáš Dlouhý
Czech Republic Pavel Vízner
Spain Rubén Ramírez Hidalgo
Spain Albert Montañés
6–2, 7–6(7–4)
2006 Czech Republic Lukáš Dlouhý
Czech Republic Pavel Vízner
Poland Mariusz Fyrstenberg
Poland Marcin Matkowski
6–1, 4–6, [10–3]
2005 Czech Republic František Čermák
Czech Republic Leoš Friedl
Argentina José Acasuso
Argentina Ignacio González King
6–4, 6–4
2004 Poland Mariusz Fyrstenberg
Poland Marcin Matkowski
Germany Tomas Behrend
Czech Republic Leoš Friedl
6–2, 6–2
2003 Australia Todd Perry
Japan Thomas Shimada
United States Scott Humphries
The Bahamas Mark Merklein
6–2, 6–4
2002 United States Scott Humphries
The Bahamas Mark Merklein
Brazil Gustavo Kuerten
Brazil André Sá
6–3, 7–6(7–1)
2001 Argentina Enzo Artoni
Brazil Daniel Melo
Argentina Gastón Etlis
South Africa Brent Haygarth
6–3, 1–6, 7–6(7–5)

*

2018 Argentina Federico Delbonis
Argentina Máximo González
Netherlands Wesley Koolhof
New Zealand Artem Sitak
6–4, 6–2
2017 Brazil Rogério Dutra Silva
Brazil André Sá
New Zealand Marcus Daniell
Brazil Marcelo Demoliner
7–6(7–5), 5–7, [10–7]
2016 Chile Julio Peralta
Argentina Horacio Zeballos
Spain Pablo Carreño Busta
Spain David Marrero
4–6, 6–1, [10–5]
2015 Colombia Juan Sebastián Cabal
Colombia Robert Farah
Italy Paolo Lorenzi
Argentina Diego Schwartzman
6–4, 6–2
2014 Spain Guillermo García-López
Austria Philipp Oswald
Colombia Juan Sebastián Cabal
Colombia Robert Farah
5–7, 6–4, [15–13]
2013 Austria Alexander Peya
Brazil Bruno Soares
Czech Republic František Čermák
Slovakia Michal Mertiňák
6–7(5–7), 6–2, [10–7]
2012 United States Eric Butorac
Brazil Bruno Soares
Slovakia Michal Mertiňák
Brazil André Sá
3–6, 6–4, [10–8]
2011 Brazil Marcelo Melo
Brazil Bruno Soares
Spain Pablo Andújar
Spain Daniel Gimeno-Traver
7–6(7–4), 6–3
2010 Uruguay Pablo Cuevas
Spain Marcel Granollers
Poland Łukasz Kubot
Austria Oliver Marach
7–5, 6–4
2009 Spain Marcel Granollers
Spain Tommy Robredo
Argentina Lucas Arnold Ker
Argentina Juan Mónaco
6–4, 7–5
2008 Brazil Marcelo Melo
Brazil André Sá
Spain Albert Montañés
Spain Santiago Ventura
4–6, 6–2, [10–7]
2007 Czech Republic Lukáš Dlouhý
Czech Republic Pavel Vízner
Spain Rubén Ramírez Hidalgo
Spain Albert Montañés
6–2, 7–6(7–4)
2006 Czech Republic Lukáš Dlouhý
Czech Republic Pavel Vízner
Poland Mariusz Fyrstenberg
Poland Marcin Matkowski
6–1, 4–6, [10–3]
2005 Czech Republic František Čermák
Czech Republic Leoš Friedl
Argentina José Acasuso
Argentina Ignacio González King
6–4, 6–4
2004 Poland Mariusz Fyrstenberg
Poland Marcin Matkowski
Germany Tomas Behrend
Czech Republic Leoš Friedl
6–2, 6–2
2003 Australia Todd Perry
Japan Thomas Shimada
United States Scott Humphries
The Bahamas Mark Merklein
6–2, 6–4
2002 United States Scott Humphries
The Bahamas Mark Merklein
Brazil Gustavo Kuerten
Brazil André Sá
6–3, 7–6(7–1)
2001 Argentina Enzo Artoni
Brazil Daniel Melo
Argentina Gastón Etlis
South Africa Brent Haygarth
6–3, 1–6, 7–6(7–5)

Credit Info: wikipedia.org

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com