ATP Shanghai 2018: Marius Copil a câştigat şi va juca pentru un loc pe tabloul principal.

Marius Copil a obţinut o victorie preţioasă în primul tur al calificărilor turneului ATP Masters 1000 “Rolex Shanghai Masters” în faţa unui jucător cu câteva rezultate bune în acest an:

Marius Copil (88 ATP) – Denis Kudla (65) [10] 7-6(3), 6-4

Partida a durat 1h47′.
În primul set Marius a câştigat cu returul în jocul 7, dar a fost prins din urmă de adversar în jocul 10. Însă jucătorul nostru a câştigat clar tie-break-ul.
Şi în setul 2, Marius a luat avans datorită break-ului din jocul 4 şi la 5-2 a ratat 5 (cinci!) mingi de meci pe serviciul lui Kudla. Mai mult, acesta a făcut break în jocul următor, dar românul s-a ţinut tare pe poziţii şi a mai câştigat o dată cu returul.

Marius acumulează 16 puncte ATP, un premiu financiar în valoare de 5.815 USD şi va juca pentru un loc pe tabloul principal cu învingătorul din partida care se dispută acum: Thomas Fabbiano (Italia, 120) [Alt / rezervă] – Vasek Pospisil (Canada, 83). Fabbiano l-a înlocuit pe tablou pe australianul Matthew Ebden [3].