Nu rata:

ATP St. Petersburg 2018: Stan Wawrinka trece de primul tur, după un meci dificil. Câteva date despre turneu.

Credit Foto: spbopen.ru
Videoclip cu mingea de meci, mai jos

Săptămâna aceasta se joacă turneul ATP 250 Series – dotat cu premii în valoare de 1.175.910 USD şi cu o contribuţie financiară totală de 1.241.850 USD – “St. Petersburg Open”.

Turneul se află la a 23-a ediţie şi se dispută pe hard, indoor, în Sibur Arena, care are o capacitate de 7.120 de locuri.

La sfârşitul ştrii, finalele jucate până acum, cu echipa Menno Oosting / Andrei Pavel, finalistă în 1999.

Deţinătorul titlului la simplu, Damir Dzmuhur, este prezent şi anul acesta, fiind cotat cap de serie 6, la fel şi campionii din proba de dublu, Roman Jebavy  / Matwe Middelkoop, care sunt capi de serie 3.

Pe tabloul de 28 de jucători, primii 4 capi de serie – Dominic Thiem (8 ATP), Fabio Fognini (13), Marco Cecchinato (22) şi Karen Khachanov (24) au BYE în primul tur.

Într-una din partidele disputate ieri pe tabloul principal, Stan Wawrinka – invitat – s-a impus în două seturi echilibrate:

Stan Wawrinka (Elveţia, 88) [WC] – Aljaz Bedene (Slovenia, 76) 7-5, 7-6(5) după 1h48′ şi după ce în primul set, elveţianul a revenit de la 3-5.

El îşi continuă astfel anevoiosul drum al revenirii – pe 11 iunie era 263 ATP – la un turneu unde în 2016 a fost finalist.

 

2017 Bosnia and Herzegovina Damir Džumhur Italy Fabio Fognini 3–6, 6–4, 6–2
2016 Germany Alexander Zverev Switzerland Stan Wawrinka 6–2, 3–6, 7–5
2015 Canada Milos Raonic Portugal João Sousa 6–3, 3–6, 6–3
2014 Nu s-a disputat
2013 Latvia Ernests Gulbis Spain Guillermo García-López 3–6, 6–4, 6–0
2012 Slovakia Martin Kližan Italy Fabio Fognini 6–2, 6–3
2011 Croatia Marin Čilić Serbia Janko Tipsarević 6–3, 3–6, 6–2
2010 Kazakhstan Mikhail Kukushkin Russia Mikhail Youzhny 6–3, 7–6(7–2)
2009 Ukraine Sergiy Stakhovsky Argentina Horacio Zeballos 2–6, 7–6(10–8), 7–6(9–7)
2008 United Kingdom Andy Murray Kazakhstan Andrey Golubev 6–1, 6–1
2007 United Kingdom Andy Murray Spain Fernando Verdasco 6–2, 6–3
2006 Croatia Mario Ančić Sweden Thomas Johansson 7–5, 7–6(7–2)
2005 Sweden Thomas Johansson Germany Nicolas Kiefer 6–4, 6–2
2004 Russia Mikhail Youzhny Slovakia Karol Beck 6–2, 6–2
2003 Brazil Gustavo Kuerten Armenia Sargis Sargsian 6–4, 6–3
2002 France Sébastien Grosjean Russia Mikhail Youzhny 7–5, 6–4
2001 Russia Marat Safin Germany Rainer Schüttler 3–6, 6–3, 6–3
2000 Russia Marat Safin Slovakia Dominik Hrbatý 2–6, 6–4, 6–4
1999 Switzerland Marc Rosset Germany David Prinosil 6–3, 6–4
1998 Netherlands Richard Krajicek Switzerland Marc Rosset 6–4, 7–6(7–5)
1997 Sweden Thomas Johansson Italy Renzo Furlan 6–3, 6–4
1996 Sweden Magnus Gustafsson Russia Yevgeny Kafelnikov 6–2, 7–6(7–4)
1995 Russia Yevgeny Kafelnikov France Guillaume Raoux 6–2, 6–2

*

2017 Czech Republic Roman Jebavý
Netherlands Matwé Middelkoop
Chile Julio Peralta
Argentina Horacio Zeballos
6–4, 6–4
2016 United Kingdom Dominic Inglot
Finland Henri Kontinen
Germany Andre Begemann
India Leander Paes
4–6, 6–3, [12–10]
2015 Philippines Treat Huey
Finland Henri Kontinen
Austria Julian Knowle
Austria Alexander Peya
7–5, 6–3
2014 Nu s-a disputat
2013 Spain David Marrero
Spain Fernando Verdasco
United Kingdom Dominic Inglot
Uzbekistan Denis Istomin
7–6(8–6), 6–3
2012 United States Rajeev Ram
Serbia Nenad Zimonjić
Slovakia Lukáš Lacko
Slovakia Igor Zelenay
6–2, 4-6, [10-6]
2011 United Kingdom Colin Fleming
United Kingdom Ross Hutchins
Russia Michail Elgin
Russia Alexandre Kudryavtsev
6–3, 6–7(5–7), [10–8]
2010 Italy Daniele Bracciali
Italy Potito Starace
India Rohan Bopanna
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
7–6(8–6), 7–6(7–5)
2009 United Kingdom Colin Fleming
United Kingdom Ken Skupski
France Jérémy Chardy
France Richard Gasquet
2–6, 7–5, [10–4]
2008 United States Travis Parrott
Slovakia Filip Polášek
India Rohan Bopanna
Belarus Max Mirnyi
3–6, 7–6(4–7), [10–8]
2007 Canada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
Austria Jürgen Melzer
Australia Todd Perry
6–1, 7–6(7–3)
2006 Sweden Simon Aspelin
Australia Todd Perry
Austria Julian Knowle
Austria Jürgen Melzer
6–1, 7–6(7–3)
2005 Austria Julian Knowle
Austria Jürgen Melzer
Sweden Jonas Björkman
Belarus Max Mirnyi
4–6, 7–5, 7–5
2004 France Arnaud Clément
France Michaël Llodra
Slovakia Dominik Hrbatý
Czech Republic Jaroslav Levinský
6–3, 6–2
2003 Austria Julian Knowle
Serbia and Montenegro Nenad Zimonjić
Germany Michael Kohlmann
Germany Rainer Schüttler
7–6(7–1), 6–3
2002 South Africa David Adams
United States Jared Palmer
Georgia (country) Irakli Labadze
Russia Marat Safin
7–6(10–8), 6–3
2001 Russia Denis Golovanov
Russia Yevgeny Kafelnikov
Georgia (country) Irakli Labadze
Russia Marat Safin
7–5, 6–4
2000 Canada Daniel Nestor
Zimbabwe Kevin Ullyett
Japan Thomas Shimada
South Africa Myles Wakefield
7–6(7–5), 7–5
1999 United States Jeff Tarango
Czech Republic Daniel Vacek
Netherlands Menno Oosting
Romania Andrei Pavel
3–6, 6–3, 7–5
1998 Sweden Nicklas Kulti
Sweden Mikael Tillström
South Africa Marius Barnard
South Africa Brent Haygarth
3–6, 6–3, 7–6
1997 Russia Andrei Olhovskiy
New Zealand Brett Steven
Germany David Prinosil
Czech Republic Daniel Vacek
6–4, 6–3
1996 Russia Yevgeny Kafelnikov
Russia Andrei Olhovskiy
Sweden Nicklas Kulti
Sweden Peter Nyborg
6–3, 6–4
1995 Czech Republic Martin Damm
Sweden Anders Järryd
Switzerland Jakob Hlasek
Russia Yevgeny Kafelnikov
6–4, 6–2

Credit Info: wikipedia.org

*

Tablourile turneelor ATP

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com