Nu rata:

ATP Stockholm 2018: Marius Copil joacă astăzi în primul tur. Câteva date despre turneu. Sfârşitul de sezon al lui Del Potro pare compromis.

Marius s-a antrenat ieri la Stockholm cu “prietenul meu” Fernando Verdasco
Credit Foto: Instagram

Unul din cele 3 turnee ATP 250 Series ale săptămânii este “Intrum Stockholm Open”, care se dispută pe hard, indoor – în complexul “Kungliga tennishallen”, care are o arenă centrală de 5.000 de locuri – şi este dotat cu premii în valoare de 612.755 € şi o contribuţie financiară totală în valoare de  686.080 €.

Turneul este la a 50-a ediţie. La sfârşitul ştirii, finalele de până acum, cu Ilie Năstase, finalist la simplu la prima ediţie, campion la dublu (/ Jimmy Connors) în 1973 şi finalist (/ Vijay Armitraj) în 1984.

*

Câştigătorul ultimelor două ediţii, Juan Martín del Potro nu va fi prezent, căci diagnosticul după accidentarea suferită în partida din optimile de finală ale Masters 1000 Shanghai este unul grav: fractură de rotulă şi chiar dacă se mai aşteaptă evaluările medicilor legate de tratamentul pe care îl are de urmat, restul sezonului pare compromis pentru el.

O lovitură serioasă, care m-a descumpănit

a spus argentinianul, care era al 4-lea jucător calificat matematic pentru Turneul Final ATP  (ulterior se calificase şi Alexander Zverev).

Nici deţinătorii titlului la dublu, Oliver Marach / Mate Pavic, nu sunt prezenţi.

*

Tabloul este compus din 28 de jucători, primii 4 capi de serie – John Isner, Fabio Fognini, Stefanos Tsitsipas, Jack Sock – au BYE în primul tur.

Pe tablou este prezent şi Marius Copil, care va juca astăzi în turul 1 (R28), în al 4-lea meci de pe terenul 1, unde sesiunea începe la ora 13.00, aşadar startul partidei se va da în jurul orei 17.30:

Marius Copil (90 ATP) – Bradley Klahn (SUA, 102, clasament maxim: 63 ATP / martie 2014, 28 de ani)

Palmares direct: 0-0

Klahn a câştigat anul acesta ATP Challenger 75k Gatineau, a jucat finala 150k Newport Beach, dar a trecut şi câte un tur în circuitul GS / ATP la Wimbledon, Masters 1000 Toronto, Cincinnati şi Shanghai, săptămâna trecută, cu o victorie la Nick Kyrgios (38): 4-6, 6-4, 6-3.

*

Ordinea de joc – 16.10 – ATP 250 Series Stockholm

Tablourile turneelor ATP

*

1969 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pilić Romania Ilie Năstase 6–4, 4–6, 6–2
1970 United States Stan Smith United States Arthur Ashe 5–7, 6–4, 6–4
1971 United States Arthur Ashe Czechoslovakia Jan Kodeš 6–1, 3–6, 6–2, 1–6, 6–4
1972 United States Stan Smith (2) Netherlands Tom Okker 6–4, 6–3
1973 United States Tom Gorman Sweden Björn Borg 6–3, 4–6, 7–6(7–5)
1974 United States Arthur Ashe (2) Netherlands Tom Okker 6–2, 6–2
1975 Italy Adriano Panatta United States Jimmy Connors 4–6, 6–3, 7–5
1976 United Kingdom Mark Cox Spain Manuel Orantes 4–6, 7–5, 7–6
1977 United States Sandy Mayer South Africa Raymond Moore 6–2, 6–4
1978 United States John McEnroe United States Tim Gullikson 6–2, 6–2
1979 United States John McEnroe (2) United States Gene Mayer 6–7, 6–3, 6–3
1980 Sweden Björn Borg United States John McEnroe 6–3, 6–4
1981 United States Gene Mayer United States Sandy Mayer 6–4, 6–2
1982 France Henri Leconte Sweden Mats Wilander 7–6, 6–3
1983 Sweden Mats Wilander Czechoslovakia Tomáš Šmíd 6–1, 7–5
1984 United States John McEnroe (3) Sweden Mats Wilander 6–2, 3–6, 6–2
1985 United States John McEnroe (4) Sweden Anders Järryd 6–1, 6–2
1986 Sweden Stefan Edberg Sweden Mats Wilander 6–2, 6–1, 6–1
1987 Sweden Stefan Edberg (2) Sweden Jonas Svensson 7–5, 6–2, 4–6, 6–4
1988 West Germany Boris Becker Sweden Peter Lundgren 6–4, 6–1, 6–1
1989 Czechoslovakia Ivan Lendl Sweden Magnus Gustafsson 7–5, 6–0, 6–3
1990 West Germany Boris Becker (2) Sweden Stefan Edberg 6–4, 6–0, 6–3
1991 Germany Boris Becker (3) Sweden Stefan Edberg 3–6, 6–4, 1–6, 6–2, 6–2
1992 Croatia Goran Ivanišević France Guy Forget 7–6(7–2), 4–6, 7–6(7–5), 6–2
1993 Germany Michael Stich Croatia Goran Ivanišević 4–6, 7–6(8–6), 7–6(7–3), 6–2
1994 Germany Boris Becker (4) Croatia Goran Ivanišević 4–6, 6–4, 6–3, 7–6(7–4)
1995 Sweden Thomas Enqvist France Arnaud Boetsch 7–5, 6–4
1996 Sweden Thomas Enqvist (2) United States Todd Martin 7–5, 6–4, 7–6(7–0)
1997 Sweden Jonas Björkman Netherlands Jan Siemerink 3–6, 7–6(7–2), 6–2, 6–4
1998 United States Todd Martin Sweden Thomas Johansson 6–3, 6–4, 6–4
1999 Sweden Thomas Enqvist (3) Sweden Magnus Gustafsson 6–3, 6–4, 6–2
2000 Sweden Thomas Johansson Russia Yevgeny Kafelnikov 6–2, 6–4, 6–4
2001 Netherlands Sjeng Schalken Finland Jarkko Nieminen 3–6, 6–3, 6–3, 4–6, 6–3
2002 Thailand Paradorn Srichaphan Chile Marcelo Ríos 6–7(2–7), 6–0, 6–3, 6–2
2003 United States Mardy Fish Sweden Robin Söderling 7–5, 3–6, 7–6(7–4)
2004 Sweden Thomas Johansson (2) United States Andre Agassi 3–6, 6–3, 7–6(7–4)
2005 United States James Blake Thailand Paradorn Srichaphan 6–1, 7–6(8–6)
2006 United States James Blake (2) Finland Jarkko Nieminen 6–4, 6–2
2007 Croatia Ivo Karlović Sweden Thomas Johansson 6–3, 3–6, 6–1
2008 Argentina David Nalbandian Sweden Robin Söderling 6–2, 5–7, 6–3
2009 Cyprus Marcos Baghdatis Belgium Olivier Rochus 6–1, 7–5
2010 Switzerland Roger Federer Germany Florian Mayer 6–4, 6–3
2011 France Gaël Monfils Finland Jarkko Nieminen 7–5, 3–6, 6–2
2012 Czech Republic Tomáš Berdych France Jo-Wilfried Tsonga 4–6, 6–4, 6–4
2013 Bulgaria Grigor Dimitrov Spain David Ferrer 2–6, 6–3, 6–4
2014 Czech Republic Tomáš Berdych (2) Bulgaria Grigor Dimitrov 5–7, 6–4, 6–4
2015 Czech Republic Tomáš Berdych (3) United States Jack Sock 7–6(7–1), 6–2
2016 Argentina Juan Martín del Potro United States Jack Sock 7–5, 6–1
2017 Argentina Juan Martín del Potro (2) Bulgaria Grigor Dimitrov 6–4, 6–2

*

1969 Australia Roy Emerson
Australia Rod Laver
Spain Andrés Gimeno
United Kingdom Graham Stilwell
6–4, 6–2
1970 United States Arthur Ashe
United States Stan Smith
Australia Bob Carmichael
Australia Owen Davidson
6–0, 5–7, 7–5
1971 United States Stan Smith (2)
United States Tom Gorman
United States Arthur Ashe
United States Bob Lutz
6–3, 6–4
1972 Netherlands Tom Okker
United States Marty Riessen
Australia Roy Emerson
Australia Colin Dibley
7–5, 7–6
1973 United States Jimmy Connors
Romania Ilie Năstase
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
6–3, 6–7, 6–2
1974 Netherlands Tom Okker (2)
United States Marty Riessen (2)
South Africa Bob Hewitt
South Africa Frew McMillan
2–6, 6–3, 6–4
1975 South Africa Bob Hewitt
South Africa Frew McMillan
United States Charlie Pasarell
United States Roscoe Tanner
3–6, 6–3, 6–4
1976 South Africa Bob Hewitt (2)
South Africa Frew McMillan (2)
Netherlands Tom Okker
United States Marty Riessen
6–4, 4–6, 6–4
1977 Netherlands Tom Okker (3)
Poland Wojciech Fibak
United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
6–3, 6–3
1978 Netherlands Tom Okker (4)
Poland Wojciech Fibak (2)
United States Stan Smith
United States Bob Lutz
6–3, 6–2
1979 United States John McEnroe
United States Peter Fleming
Netherlands Tom Okker
Poland Wojciech Fibak
6–4, 6–4
1980 Switzerland Heinz Günthardt
Australia Paul McNamee
United States Stan Smith
United States Bob Lutz
6–7, 6–3, 6–2
1981 South Africa Kevin Curren
United States Steve Denton
United States Sherwood Stewart
United States Ferdi Taygan
6–7, 6–4, 6–0
1982 Sweden Jan Gunnarsson
United States Mark Dickson
United States Sherwood Stewart
United States Ferdi Taygan
7–6, 6–7, 6–4
1983 Sweden Anders Järryd
Sweden Hans Simonsson
United States Johan Kriek
United States Peter Fleming
6–3, 6–4
1984 France Henri Leconte
Czechoslovakia Tomáš Šmíd
India Vijay Amritraj
Romania Ilie Năstase
3–6, 7–6, 6–4
1985 France Guy Forget
Ecuador Andrés Gómez
United States Mike De Palmer
United States Gary Donnelly
6–3, 6–4
1986 United States Sherwood Stewart
Australia Kim Warwick
Australia Pat Cash
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Slobodan Živojinović
6–4, 6–4
1987 Sweden Stefan Edberg
Sweden Anders Järryd (2)
United States Jim Grabb
United States Jim Pugh
6–3, 6–4
1988 United States Kevin Curren (2)
United States Jim Grabb
United States Paul Annacone
Australia John Fitzgerald
7–5, 6–4
1989 Mexico Jorge Lozano
United States Todd Witsken
United States Rick Leach
United States Jim Pugh
6–3, 5–7, 6–3
1990 France Guy Forget
Switzerland Jakob Hlasek
Australia John Fitzgerald
Sweden Anders Järryd
6–4, 6–2
1991 Australia John Fitzgerald
Sweden Anders Järryd (3)
Netherlands Tom Nijssen
Czechoslovakia Cyril Suk
7–5, 6–2
1992 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
United States Steve DeVries
Australia David Macpherson
6–3, 6–4
1993 Australia Todd Woodbridge (2)
Australia Mark Woodforde (2)
South Africa Gary Muller
South Africa Danie Visser
6–1, 3–6, 6–2
1994 Australia Todd Woodbridge (3)
Australia Mark Woodforde (3)
Sweden Jan Apell
Sweden Jonas Björkman
6–3, 6–4
1995 Netherlands Jacco Eltingh
Netherlands Paul Haarhuis
Canada Grant Connell
United States Patrick Galbraith
3–6, 6–2, 7–6
1996 United States Patrick Galbraith
United States Jonathan Stark
United States Todd Martin
United States Chris Woodruff
7–6, 6–4
1997 Germany Marc-Kevin Goellner
United States Richey Reneberg
South Africa Ellis Ferreira
United States Patrick Galbraith
6–3, 3–6, 7–6
1998 Sweden Nicklas Kulti
Sweden Mikael Tillström
South Africa Chris Haggard
Sweden Peter Nyborg
7–5, 3–6, 7–5
1999 South Africa Piet Norval
Zimbabwe Kevin Ullyett
United States Jan-Michael Gambill
United States Scott Humphries
7–5, 6–3
2000 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
Czech Republic Petr Pála
Czech Republic Pavel Vízner
6–3, 6–2
2001 United States Donald Johnson
United States Jared Palmer
Sweden Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
6–3, 4–6, 6–3
2002 Zimbabwe Wayne Black
Zimbabwe Kevin Ullyett (2)
Australia Wayne Arthurs
Australia Paul Hanley
6–4, 2–6, 7–6(7–4)
2003 Sweden Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge (4)
Australia Wayne Arthurs
Australia Paul Hanley
6–3, 6–4
2004 Spain Fernando Verdasco
Spain Feliciano López
Australia Wayne Arthurs
Australia Paul Hanley
6–4, 6–4
2005 Australia Wayne Arthurs
Australia Paul Hanley
India Leander Paes
Serbia and Montenegro Nenad Zimonjić
5–3, 5–3
2006 Australia Paul Hanley (2)
Zimbabwe Kevin Ullyett (3)
Belgium Olivier Rochus
Belgium Kristof Vliegen
7–6(7–2), 6–4
2007 Sweden Jonas Björkman (2)
Belarus Max Mirnyi
France Arnaud Clément
France Michaël Llodra
6–4, 6–4
2008 Sweden Jonas Björkman (3)
Zimbabwe Kevin Ullyett (4)
Sweden Johan Brunström
Sweden Michael Ryderstedt
6–1, 6–3
2009 Brazil Bruno Soares
Zimbabwe Kevin Ullyett (5)
Sweden Simon Aspelin
Australia Paul Hanley
6–4, 7–6(7–4)
2010 United States Eric Butorac
Curaçao Jean-Julien Rojer
Sweden Johan Brunström
Finland Jarkko Nieminen
6–3, 6–4
2011 India Rohan Bopanna
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
Brazil Marcelo Melo
Brazil Bruno Soares
6–1, 6–3
2012 Brazil Marcelo Melo
Brazil Bruno Soares (2)
Sweden Robert Lindstedt
Serbia Nenad Zimonjić
6–7(4–7), 7–5, [10–6]
2013 Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi (2)
Netherlands Jean-Julien Rojer (2)
Sweden Jonas Björkman
Sweden Robert Lindstedt
6–2, 6–2
2014 United States Eric Butorac (2)
South Africa Raven Klaasen
Philippines Treat Huey
United States Jack Sock
6–4, 6–3
2015 United States Nicholas Monroe
United States Jack Sock
Croatia Mate Pavić
New Zealand Michael Venus
7–5, 6–2
2016 Sweden Elias Ymer
Sweden Mikael Ymer
Croatia Mate Pavić
New Zealand Michael Venus
6–1, 6–1
2017 Austria Oliver Marach
Croatia Mate Pavić
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
Netherlands Jean-Julien Rojer
3−6, 7−6(8−6), [10−4]

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com