Nu rata:

ATP Stuttgart 2019: Alexander Zverev îl are din nou pe Ivan Lendl alături de el. Câteva date despre turneu.

Ivan şi Sascha, în timpul unui antrenament la Stuttgart
Credit Foto: “Mercedes Cup”

Al doilea turneu ATP al acestei săptămâni este 250 Series “Mercedes Cup”, care se dispută pe iarbă, la Stuttgart şi este dotat cu premii în valoare de 679.015 şi o contribuţie financiară în valoare de 754.540 €.

Turneul a fost fondat în 1916. Până în 2014, inclusiv, s-a disputat pe zgură, iar din 2015 încoace, pe iarbă.
La sfârşitul ştirii, finalele începând din 1967, cu Ion Ţiriac şi Victor Hănescu, vicecampioni în 1967 şi 2009 – la simplu; Florin Mergea (/ Rohan Bopanna), campion în 2015, Florin Segărceanu (/ Cyril Suk) şi Victor Hănescu / Horia Tecău, vicecampioni în 1989, respectiv 2009 – la dublu.

*

Deţinătorul titlului la simplu, Roger Federer, nu este prezent la ediţia actuală, iar din echipa campioană la dublu în 2018 – Philipp Petzschner / Tim Pütz – a venit doar cel de-al doilea.

*

Alexander Zverev (5 ATP) a revenit aici în circuitul 250 Series, după o nouă dezamăgire parţială – sferturi de finală – la Roland Garros. De altfel, în acest sezon nu a depăşit faza ultimilor 8 la cele două turnee de Mare Şlem şi 5 Masters 1000, pe care le-a jucat.
În schimb, la cele de categorie mai mică a jucat finala 500 Series Acapulco şi a câştigat titlul la 250 Series Geneva.
Probabil că asta urmăreşte Sascha şi aici: meciuri mai multe şi energie pozitivă. Vestea bună este că Ivan Lendl, care a lipsit de lângă el în sezonul pe zgură i s-a alăturat.

Capii de serie au fost repartizaţi astfel pe tabloul de 28 de jucători, primii 4 au BYE în primul tur:

Jumătatea superioară

sfertul 1: A. Zverev [1], Auger-Aliassime [7]

sfertul 2: Basilashvili [4], Raonic [6]

Jumătatea inferioară

sfertul 3: Shapovalov [8], Medvedev [3]

sfertul 4: Monfils [5], Khachanov [2]

Toţi cei trei jucători canadieni din top 100 ATP sunt prezenţi pe tabloul foarte tare – dacă ţinem seama de categoria turneului – ei fiind cotaţi printre capii de serie:

Credit: @TennisCanada

Într-o partidă din turul 1 (R28), care tocmai s-a încheiat:

Matteo Berrettini (Italia, 30 ATP) – Nick Kyrgios (Australia, 36) 6-3, 6-4 în 53′

*

Tablourile turneelor ATP

*

1967 Australia Roy Emerson Romania Ion Țiriac 1–6, 6–3, 6–4, 6–2
1968 India Ramanathan Krishnan West Germany Detlev Nitsche 6–2, 6–8, 6–4, retired
1969 West Germany Christian Kuhnke West Germany Wilhelm Bungert 2–6, 6–2, 6–0, 6–2
1970 Not held
1971 Australia Barry Phillips-Moore Hungary István Gulyás 6–4, 6–3, 6–4
1972 West Germany Attila Korpas Socialist Federal Republic of Yugoslavia Zlatko Ivančić 6–8, 6–2, 6–3, 6–4
1973 West Germany Harald Elschenbroich West Germany Hans-Jürgen Pohmann 2–6, 6–0, 6–2, 6–4
1974 West Germany Hans-Joachim Plötz France Jacques Thamin 6–1, 2–6, 6–4, 6–4
1975 West Germany Jürgen Fassbender
Australia Richard Crealy
Final interrupted
1976 West Germany Attila Korpas (2) Socialist Federal Republic of Yugoslavia Zlatko Ivančić
1977 West Germany Jürgen Fassbender West Germany Attila Korpas
1978 West Germany Ulrich Pinner Australia Kim Warwick 6–4, 6–2, 7–6
1979 Czechoslovakia Tomáš Šmíd West Germany Ulrich Pinner 6–4, 6–0, 6–2
1980 United States Vitas Gerulaitis Poland Wojtek Fibak 6–2, 7–5, 6–2
1981 Sweden Björn Borg Czechoslovakia Ivan Lendl 1–6, 7–6, 6–2, 6–4
1982 India Ramesh Krishnan United States Sandy Mayer 5–7, 6–3, 6–3, 7–6
1983 Spain José Higueras Switzerland Heinz Günthardt 6–1, 6–1, 7–6
1984 France Henri Leconte United States Gene Mayer 7–6, 6–0, 1–6, 6–1
1985 Czechoslovakia Ivan Lendl United States Brad Gilbert 6–4, 6–0
1986 Argentina Martín Jaite Sweden Jonas Svensson 7–5, 6–2
1987 Czechoslovakia Miloslav Mečíř Sweden Jan Gunnarsson 6–0, 6–2
1988 United States Andre Agassi Ecuador Andrés Gómez 6–4, 6–2
1989 Argentina Martín Jaite Socialist Federal Republic of Yugoslavia Goran Prpić 6–3, 6–2
1990 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Goran Ivanišević Argentina Guillermo Pérez Roldán 6–7, 6–1, 6–4, 7–6
1991 Germany Michael Stich Argentina Alberto Mancini 1–6, 7–6(11–9), 6–4, 6–2
1992 Ukraine Andrei Medvedev South Africa Wayne Ferreira 6–1, 6–4, 6–7(5–7), 2–6, 6–1
1993 Sweden Magnus Gustafsson Germany Michael Stich 6–3, 6–4, 3–6, 4–6, 6–4
1994 Spain Alberto Berasategui Italy Andrea Gaudenzi 7–5, 6–3, 7–6(7–5)
1995 Austria Thomas Muster Sweden Jan Apell 6–2, 6–2
1996 Austria Thomas Muster (2) Russia Yevgeny Kafelnikov 6–2, 6–2, 6–4
1997 Spain Álex Corretja Slovakia Karol Kučera 6–2, 7–5
1998 Brazil Gustavo Kuerten Slovakia Karol Kučera 4–6, 6–2, 6–4
1999 Sweden Magnus Norman Germany Tommy Haas 6–7(6–8), 4–6, 7–6(9–7), 6–0, 6–3
2000 Argentina Franco Squillari Argentina Gastón Gaudio 6–2, 3–6, 4–6, 6–4, 6–2
2001 Brazil Gustavo Kuerten (2) Argentina Guillermo Cañas 6–3, 6–2, 6–4
2002 Russia Mikhail Youzhny Argentina Guillermo Cañas 6–3, 3–6, 3–6, 6–4, 6–4
2003 Argentina Guillermo Coria Spain Tommy Robredo 6–2, 6–2, 6–1
2004 Argentina Guillermo Cañas Argentina Gastón Gaudio 5–7, 6–2, 6–0, 1–6, 6–3
2005 Spain Rafael Nadal Argentina Gastón Gaudio 6–3, 6–3, 6–4
2006 Spain David Ferrer Argentina José Acasuso 6–4, 3–6, 6–7(3–7), 7–5, 6–4
2007 Spain Rafael Nadal (2) Switzerland Stanislas Wawrinka 6–4, 7–5
2008 Argentina Juan Martín del Potro France Richard Gasquet 6–4, 7–5
2009 France Jérémy Chardy Romania Victor Hănescu 1–6, 6–3, 6–4
2010 Spain Albert Montañés France Gaël Monfils 6–2, 1–2, RET.
2011 Spain Juan Carlos Ferrero Spain Pablo Andújar 6–4, 6–0
2012 Serbia Janko Tipsarević Argentina Juan Mónaco 6–4, 5–7, 6–3
2013 Italy Fabio Fognini Germany Philipp Kohlschreiber 5–7, 6–4, 6–4
2014 Spain Roberto Bautista Agut Czech Republic Lukáš Rosol 6–3, 4–6, 6–2
  Grass Court   
2015 Spain Rafael Nadal (3) Serbia Viktor Troicki 7–6(7–3), 6–3
2016 Austria Dominic Thiem Germany Philipp Kohlschreiber 6–7(2–7), 6–4, 6–4
2017 France Lucas Pouille Spain Feliciano López 4–6, 7–6(7–5), 6–4
2018 Switzerland Roger Federer Canada Milos Raonic 6–4, 7–6(7–3)

*

1978 Czech Republic Jan Kodeš
Czech Republic Tomáš Šmíd
Brazil Carlos Kirmayr
Chile Belus Prajoux
6–3, 7–6
1979 Zimbabwe Colin Dowdeswell
South Africa Frew McMillan
Poland Wojtek Fibak
Czech Republic Pavel Složil
6–4, 6–2, 2–6, 6–4
1980 Zimbabwe Colin Dowdeswell
South Africa Frew McMillan
New Zealand Chris Lewis
South Africa John Yuill
6–3, 6–4
1981 Australia Peter McNamara
Australia Paul McNamee
Australia Mark Edmondson
United States Mike Estep
2–6, 6–4, 7–6
1982 Australia Mark Edmondson
United States Brian Teacher
Germany Andreas Maurer
Germany Wolfgang Popp
6–3, 6–1
1983 India Anand Amritraj
United States Mike Bauer
Czech Republic Pavel Složil
Czech Republic Tomáš Šmíd
4–6, 6–3, 6–2
1984 United States Sandy Mayer
Germany Andreas Maurer
United States Fritz Buehning
United States Ferdi Taygan
7–6, 6–4
1985 Czech Republic Ivan Lendl
Czech Republic Tomáš Šmíd
United States Andy Kohlberg
Brazil João Soares
3–6, 6–4, 6–2
1986 Chile Hans Gildemeister
Ecuador Andrés Gómez
Iran Mansour Bahrami
Uruguay Diego Pérez
6–4, 6–3
1987 United States Rick Leach
United States Tim Pawsat
Sweden Mikael Pernfors
Sweden Magnus Tideman
6–3, 6–4
1988 Spain Sergio Casal
Spain Emilio Sánchez
Sweden Anders Järryd
Denmark Michael Mortensen
4–6, 6–3, 6–4
1989 Czech Republic Petr Korda
Czech Republic Tomáš Šmíd
Romania Florin Segărceanu
Czech Republic Cyril Suk
6–3, 6–4
1990 South Africa Pieter Aldrich
South Africa Danie Visser
Sweden Per Henricsson
Sweden Nicklas Utgren
6–3, 6–4
1991 Australia Wally Masur
Spain Emilio Sánchez
Italy Omar Camporese
Croatia Goran Ivanišević
4–6, 6–3, 6–4
1992 United States Glenn Layendecker
South Africa Byron Talbot
Switzerland Marc Rosset
Spain Javier Sánchez
4–6, 6–3, 6–4
1993 Netherlands Tom Nijssen
Czech Republic Cyril Suk
South Africa Gary Muller
South Africa Piet Norval
7–6, 6–3
1994 United States Scott Melville
South Africa Piet Norval
Netherlands Jacco Eltingh
Netherlands Paul Haarhuis
7–6, 7–5
1995 Spain Tomás Carbonell
Spain Francisco Roig
South Africa Ellis Ferreira
Netherlands Jan Siemerink
3–6, 6–3, 6–4
1996 Belgium Libor Pimek
South Africa Byron Talbot
Spain Tomás Carbonell
Spain Francisco Roig
6–2, 5–7, 6–4
1997 Brazil Gustavo Kuerten
Brazil Fernando Meligeni
United States Donald Johnson
United States Francisco Montana
6–4, 6–4
1998 France Olivier Delaître
France Fabrice Santoro
Australia Joshua Eagle
United States Jim Grabb
6–1, 3–6, 6–3
1999 Brazil Jaime Oncins
Argentina Daniel Orsanic
North Macedonia Aleksandar Kitinov
United States Jack Waite
6–2, 6–1
2000 Czech Republic Jiří Novák
Czech Republic David Rikl
Argentina Lucas Arnold Ker
United States Donald Johnson
5–7, 6–2, 6–3
2001 Argentina Guillermo Cañas
Germany Rainer Schüttler
Australia Michael Hill
United States Jeff Tarango
4–6, 7–6, 6–4
2002 Australia Joshua Eagle
Czech Republic David Rikl
South Africa David Adams
Argentina Gastón Etlis
6–3, 6–4
2003 Czech Republic Tomáš Cibulec
Czech Republic Pavel Vízner
Russia Yevgeny Kafelnikov
Zimbabwe Kevin Ullyett
3–6, 6–3, 6–4
2004 Czech Republic Jiří Novák
Czech Republic Radek Štěpánek
Sweden Simon Aspelin
Australia Todd Perry
6–2, 6–4
2005 Argentina José Acasuso
Argentina Sebastián Prieto
Argentina Mariano Hood
Spain Tommy Robredo
7–6, 6–3
2006 Argentina Gastón Gaudio
Belarus Max Mirnyi
Switzerland Yves Allegro
Sweden Robert Lindstedt
7–5, 6–7, [12–10]
2007 Czech Republic František Čermák
Czech Republic Leoš Friedl
Spain Guillermo García-López
Spain Fernando Verdasco
6–4, 6–4
2008 Germany Christopher Kas
Germany Philipp Kohlschreiber
Germany Michael Berrer
Germany Mischa Zverev
6–3, 6–4
2009 Czech Republic František Čermák
Slovakia Michal Mertiňák
Romania Victor Hănescu
Romania Horia Tecău
7–5, 6–4
2010 Argentina Carlos Berlocq
Argentina Eduardo Schwank
Germany Christopher Kas
Germany Philipp Petzschner
7–6(7–5), 7–6(8–6)
2011 Austria Jürgen Melzer
Germany Philipp Petzschner
Spain Marcel Granollers
Spain Marc López
6–3, 6–4
2012 France Jérémy Chardy
Poland Łukasz Kubot
Slovakia Michal Mertiňák
Brazil André Sá
6–1, 6–3
2013 Argentina Facundo Bagnis
Brazil Thomaz Bellucci
Poland Tomasz Bednarek
Poland Mateusz Kowalczyk
2–6, 6–4, [11–9]
2014 Poland Mateusz Kowalczyk
New Zealand Artem Sitak
Spain Guillermo García-López
Austria Philipp Oswald
2–6, 6–1, [10–7]
Grass Court
2015 India Rohan Bopanna
Romania Florin Mergea
Austria Alexander Peya
Brazil Bruno Soares
5–7, 6–2, [10–7]
2016 New Zealand Marcus Daniell
New Zealand Artem Sitak
Austria Oliver Marach
France Fabrice Martin
6–7(4–7), 6–4, [10–8]
2017 United Kingdom Jamie Murray
Brazil Bruno Soares
Austria Oliver Marach
Croatia Mate Pavić
6–7(4–7), 7–5, [10–5]
2018 Germany Philipp Petzschner
Germany Tim Pütz
Sweden Robert Lindstedt
Poland Marcin Matkowski
7–6(7–5), 6–3

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com