Nu rata:

ATP Tokyo 2018: Jan-Lennard Struff l-a eliminat pe capul de serie 1, Marin Cilic. Câteva date despre turneu.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Două Slideshow-uri a câte 5 imagini

Săptămâna aceasta se dispută a 45-a ediţie a Open-ului Japoniei, cu denumirea actuală ATP 500 Series “Rakuten Japan Open Tennis Championships 2018”.

Turneul – dotat cu premii în valoare de 1.781.930 USD şi o contribuţie financiară totală de 1.928.580 USD – se va disputa anul acesta în sală, în arena “Musashino Forest Sports Plaza” o arenă cu o capacitate de 10.000 de locuri, care va fi utilizată şi la Jocurile Olimpice din 2020.

La sfârşitul ştirii, finalele ediţiilor de până acum, cu Andrei Pavel campion la simplu în 1998.

Deţinătorul titlului la simplu – David Goffin – nu este prezent, iar din echipa campioană la dublu în 2017, Ben McLachlan / Yasutaka Uchijama, ambii figurează pe tablou, dar în echipe diferite: McLachlan alături de Jan-Lennard Struff, capi de serie 4 şi Uchijama alături de Joe Salisbury. Interesant este că săptămâna trecută, McLachlan / Salisbury câştigau titlul la 250 Series Shenzhen.

Accidentat la braţul drept, David Goffin a zburat de la Chicago – unde a participat la Laver Cup – în Asia, pentru a juca doar un singur meci la 250 Series Shenzhen, deoarece nu va participa nici la Masters 1000 Shanghai, săptămâna viitoare.
Calificarea la Turneul Final de la Londra pare acum compromisă şi în aceste condiţii, decizia lui de a participa la demonstrativul pe echipe, una complet neinspirată.

Deocamdată, Struff a reuşit surpriza turneului la simplu, după ce l-a eliminat în turul 1 (R32) pe favoritul principal:

Jan-Lennard Struff (Germania, 56 ATP) – Marin Cilic (Croaţia, 6) [1] 3-6, 6-4, 7-6(1)

Partida a durat 2h20′.
În setul decisiv, Cilic a avut avans de un break, începând cu jocul 5, iar Struff l-a prins din urmă de-abia în jocul 10. A urmat un nou schimb de break-uri şi tie-break-ul dominat autoritar de german, care a obţinut astfel a doua victorie a carierei la un jucător din top 10, prima, la Stan Wawrinka, în turul 2 la Masters 1000 Paris 2016.

Ieri au mai fost eliminaţi doi capi de serie în:

Daniil Medvedev (Rusia, 32) [Q] – Diego Schwartzman (Argentina, 14) [4] 6-4, 6-4 în 1h28′

Denis Shapovalov (Canada, 31) – Hyeon Chung (Coreea de Sud, 23) [7] 6-3, 3-6, 6-2în 1h51′

Şi capii de serie 1 de pe tabloul de dublu – campionii de la 500 Series Beijing 2017 – au fost eliminaţi ieri în primul tur:

Fabrice Martin (73 ATP la dublu) / Gilles Simon (307) (ambii Franţa) – Henri Kontinen (Finlanda, 8) / John Peers (Australia, 7) [1] 3-6, 7-6(4), [10-7] în 1h39′. 

Kontinen / Peers aveau mare nevoie de puncte aici, în perspectiva Turneului Final ATP, căci se situează de-abia pe locul 10 în clasamentul sezonului.

*

Tablourile turneelor ATP

Ordinea de joc – 03.10 – ATP Tokyo 2018

*

1972 Japan Toshiro Sakai Japan Jun Kuki 6–3, 6–3
1973 Australia Ken Rosewall Australia John Newcombe 6–1, 6–4
1974 Australia John Newcombe Australia Ken Rosewall 3–6, 6–2, 6–3
1975 Mexico Raúl Ramírez Spain Manuel Orantes 6–4, 7–5, 6–3
1976 United States Roscoe Tanner Italy Corrado Barazzutti 6–3, 6–2
1977 Spain Manuel Orantes Australia Kim Warwick 6–2, 6–1
1978 Italy Adriano Panatta United States Pat Du Pré 6–3, 6–3
1979 United States Terry Moor United States Pat Du Pré 3–6, 7–6, 6–2
1980 Czechoslovakia Ivan Lendl United States Eliot Teltscher 3–6, 6–4, 6–0
1981 Hungary Balázs Taróczy United States Eliot Teltscher 6–3, 1–6, 7–6
1982 United States Jimmy Arias France Dominique Bedel 6–2, 2–6, 6–4
1983 United States Eliot Teltscher Ecuador Andrés Gómez 7–5, 3–6, 6–1
1984 United States David Pate United States Terry Moor 6–3, 7–5
1985 United States Scott Davis United States Jimmy Arias 6–1, 7–6
1986 India Ramesh Krishnan Sweden Johan Carlsson 6–3, 6–1
1987 Sweden Stefan Edberg United States David Pate 7–6, 6–4
1988 United States John McEnroe Sweden Stefan Edberg 6–2, 6–2
1989 Sweden Stefan Edberg (2) Czechoslovakia Ivan Lendl 6–3, 2–6, 6–4
1990 Sweden Stefan Edberg (3) United States Aaron Krickstein 6–4, 7–5
1991 Sweden Stefan Edberg (4) Czechoslovakia Ivan Lendl 6–1, 7–5, 6–0
1992 United States Jim Courier Netherlands Richard Krajicek 6–4, 6–4, 7–6
1993 United States Pete Sampras United States Brad Gilbert 6–2, 6–2, 6–2
1994 United States Pete Sampras (2) United States Michael Chang 6–4, 6–2
1995 United States Jim Courier (2) United States Andre Agassi 6–3, 6–4
1996 United States Pete Sampras (3) United States Richey Reneberg 6–4, 7–5
1997 Netherlands Richard Krajicek France Lionel Roux 6–2, 3–6, 6–1
1998 Romania Andrei Pavel Zimbabwe Byron Black 6–3, 6–4
1999 Germany Nicolas Kiefer South Africa Wayne Ferreira 7–6(7–5), 7–5
2000 Netherlands Sjeng Schalken Ecuador Nicolás Lapentti 6–4, 3–6, 6–1
2001 Australia Lleyton Hewitt Switzerland Michel Kratochvil 6–4, 6–2
2002 Denmark Kenneth Carlsen Sweden Magnus Norman 7–6(8–6), 6–3
2003 Germany Rainer Schüttler France Sébastien Grosjean 7–6(7–5), 6–2
2004 Czech Republic Jiří Novák United States Taylor Dent 5–7, 6–1, 6–3
2005 South Africa Wesley Moodie Croatia Mario Ančić 1–6, 7–6(9–7), 6–4
2006 Switzerland Roger Federer United Kingdom Tim Henman 6–3, 6–3
2007 Spain David Ferrer France Richard Gasquet 6–1, 6–2
2008 Czech Republic Tomáš Berdych Argentina Juan Martín del Potro 6–1, 6–4
2009 France Jo-Wilfried Tsonga Russia Mikhail Youzhny 6–3, 6–3
2010 Spain Rafael Nadal France Gaël Monfils 6–1, 7–5
2011 United Kingdom Andy Murray Spain Rafael Nadal 3–6, 6–2, 6–0
2012 Japan Kei Nishikori Canada Milos Raonic 7–6(7–5), 3–6, 6–0
2013 Argentina Juan Martín del Potro Canada Milos Raonic 7–6(7–5), 7–5
2014 Japan Kei Nishikori (2) Canada Milos Raonic 7–6(7–5), 4–6, 6–4
2015 Switzerland Stan Wawrinka France Benoît Paire 6–2, 6–4
2016 Australia Nick Kyrgios Belgium David Goffin 4−6, 6−3, 7−5
2017 Belgium David Goffin France Adrian Mannarino 6−3, 7−5

*

1973 Australia Mal Anderson
Australia Ken Rosewall
Australia Colin Dibley
Australia Allan Stone
7–5, 7–5
1974 Nu s-a disputat din cauza vremii
1975 United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
Spain Juan Gisbert Sr.
Spain Manuel Orantes
7–6, 6–4
1976 Australia Bob Carmichael
Australia Ken Rosewall
Egypt Ismail El Shafei
New Zealand Brian Fairlie
6–4, 6–4
1977 Australia Geoff Masters
Australia Kim Warwick
Australia Colin Dibley
Australia Chris Kachel
6–2, 7–6
1978 Australia Ross Case
Australia Geoff Masters
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Željko Franulović
United Kingdom Buster Mottram
6–2, 4–6, 6–1
1979 Australia Colin Dibley
United States Pat Du Pré
Australia Rod Frawley
Paraguay Francisco González
3–6, 6–1, 6–1
1980 Australia Ross Case
Chile Jaime Fillol
United States Terry Moor
United States Eliot Teltscher
6–3, 3–6, 6–4
1981 Switzerland Heinz Günthardt
Hungary Balázs Taróczy
United States Larry Stefanki
United States Robert Van’t Hof
3–6, 6–2, 6–1
1982 United States Sherwood Stewart
United States Ferdi Taygan
United States Tim Gullikson
United States Tom Gullikson
6–1, 3–6, 7–6
1983 United States Sammy Giammalva Jr.
United States Steve Meister
United States Tim Gullikson
United States Tom Gullikson
6–4, 6–7, 7–6
1984 United States David Dowlen
Nigeria Nduka Odizor
United States Mark Dickson
United States Steve Meister
6–7, 6–4, 6–3
1985 United States Scott Davis
United States David Pate
United States Sammy Giammalva Jr.
United States Greg Holmes
7–6, 6–7, 6–3
1986 United States Matt Anger
United States Ken Flach
United States Jimmy Arias
United States Greg Holmes
6–2, 6–3
1987 United States Paul Annacone
United States Kevin Curren
Ecuador Andrés Gómez
Sweden Anders Järryd
6–4, 7–6
1988 Australia John Fitzgerald
United States Johan Kriek
United States Steve Denton
United States David Pate
6–4, 6–7, 6–4
1989 United States Ken Flach
United States Robert Seguso
United States Kevin Curren
United States David Pate
7–6, 7–6
1990 Australia Mark Kratzmann
Australia Wally Masur
United States Kent Kinnear
United States Brad Pearce
3–6, 6–3, 6–4
1991 Sweden Stefan Edberg
Australia Todd Woodbridge
Australia John Fitzgerald
Sweden Anders Järryd
6–4, 5–7, 6–4
1992 United States Kelly Jones
United States Rick Leach
Australia John Fitzgerald
Sweden Anders Järryd
0–6, 7–5, 6–3
1993 United States Ken Flach
United States Rick Leach
Canada Glenn Michibata
United States David Pate
2–6, 6–3, 6–4
1994 Sweden Henrik Holm
Sweden Anders Järryd
Canada Sébastien Lareau
United States Patrick McEnroe
7–5, 6–1
1995 The Bahamas Mark Knowles
United States Jonathan Stark
Australia John Fitzgerald
Sweden Anders Järryd
6–3, 3–6, 7–6
1996 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
The Bahamas Mark Knowles
United States Rick Leach
6–2, 6–3
1997 Czech Republic Martin Damm
Czech Republic Daniel Vacek
United States Justin Gimelstob
Australia Patrick Rafter
2–6, 6–2, 7–6
1998 Canada Sébastien Lareau
Canada Daniel Nestor
France Olivier Delaître
Italy Stefano Pescosolido
6–3, 6–4
1999 United States Jeff Tarango
Czech Republic Daniel Vacek
Zimbabwe Wayne Black
United States Brian MacPhie
4–3, ret.
2000 India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
Australia Michael Hill
United States Jeff Tarango
6–4, 6–7, 6–3
2001 United States Rick Leach
Australia David Macpherson
Australia Paul Hanley
Australia Nathan Healey
1–6, 7–6, 7–6
2002 South Africa Jeff Coetzee
South Africa Chris Haggard
United States Jan-Michael Gambill
United States Graydon Oliver
7–6, 6–4
2003 United States Justin Gimelstob
Germany Nicolas Kiefer
United States Scott Humphries
The Bahamas Mark Merklein
6–7, 6–3, 7–6
2004 United States Jared Palmer
Czech Republic Pavel Vízner
Czech Republic Jiří Novák
Czech Republic Petr Pála
5–1, ret.
2005 Japan Satoshi Iwabuchi
Japan Takao Suzuki
Sweden Simon Aspelin
Australia Todd Perry
5–4, 5–4
2006 Australia Ashley Fisher
United States Tripp Phillips
United States Paul Goldstein
United States Jim Thomas
6–2, 7–5
2007 Australia Jordan Kerr
Sweden Robert Lindstedt
Canada Frank Dancevic
Australia Stephen Huss
6–4, 6–4
2008 Russia Mikhail Youzhny
Germany Mischa Zverev
Czech Republic Lukáš Dlouhý
India Leander Paes
6–3, 6–4
2009 Austria Julian Knowle
Austria Jürgen Melzer
United Kingdom Ross Hutchins
Australia Jordan Kerr
6–2, 5–7, [10–8]
2010 United States Eric Butorac
Netherlands Antilles Jean-Julien Rojer
Italy Andreas Seppi
Russia Dmitry Tursunov
6–3, 6–2
2011 United Kingdom Andy Murray
United Kingdom Jamie Murray
Czech Republic František Čermák
Slovakia Filip Polášek
6–1, 6–4
2012 Austria Alexander Peya
Brazil Bruno Soares
India Leander Paes
Czech Republic Radek Štěpánek
6–3, 7–6(7–5)
2013 India Rohan Bopanna
France Édouard Roger-Vasselin
United Kingdom Jamie Murray
Australia John Peers
7–6(7–5), 6–4
2014 France Pierre-Hugues Herbert
Poland Michał Przysiężny
Croatia Ivan Dodig
Brazil Marcelo Melo
6–3, 6–7(3–7), [10–5]
2015 South Africa Raven Klaasen
Brazil Marcelo Melo
Colombia Juan Sebastián Cabal
Colombia Robert Farah
7–6(7–5), 3–6, [10–7]
2016 Spain Marcel Granollers
Poland Marcin Matkowski
South Africa Raven Klaasen
United States Rajeev Ram
6–2, 7–6(7–4)
2017 Japan Ben McLachlan
Japan Yasutaka Uchiyama
United Kingdom Jamie Murray
Brazil Bruno Soares
6–4, 7–6(7–1)

Credit Foto: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com