ATP Toronto 2016: Florin Mergea / Horia Tecău sunt în sferturile de finală!

În optimile de finală ale turneului ATP Masters 1000, “Rogers Cup” – dotat cu premii în valoare de 4.089.740 USD – care se desfăşoară la Toronto:

Florin Mergea (16 ATP la dublu) / Horia Tecău (11) [5] – John Isner (SUA, 196) / Alexander Zverev (Germania, 187) 7-6(1), 6-0

Partida a durat 56′.

În primul set s-a mers cap la cap – şi cele două brek-uri au fost în ghem-uri consecutive 4-2, 4-3 – până în tie-break cu Florin şi Horia mereu în avantaj. În tie-break, echilibrul s-a rupt în favoarea perechii româneşti şi aşa rămas până la finalul meciului, căci în setul 2 – care a durat doar 19′ – Isner / Zverev au câştigat doar 7 (şapte) puncte!

Florin şi Horia au acumulat 180 de puncte ATP şi îi vor întâlni în sferturile de finală pe învingătorii din partida Bob / Mike Bryan – Marcin Matkowski / Max Mirnyi care se va disputa astăzi.