Nu rata:

ATP Toronto 2018: Doi capi de serie, deja eliminaţi. Câteva date despre turneu. Analiză succintă a tabloului.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Două Slideshow-uri a câte 5 imagini
din timpul partidelor câştigate de Milos Raonic şi Daniil Medvedev

Săptămâna aceasta se dispută al 6-lea turneu ATP Masters 1000 al anului, “Rogers Cup”, căci în 2018 gazdă este oraşul Toronto, mai precis complexul Aviva Center, a cărui arenă centrală are o capacitate de 12.500 de locuri şi mai oferă alte 11 terenuri adiacente.

Premiile sunt în valoare de 5.315.025 USD, iar contribuţia financiară totală de 5.939.970 USD.

Câştigătorii titlurilor de la Montréal 2017, Alexander Zverev [2] şi perechea Pierre-Hugues Herbert / Nicolas Mahut [3] vor încerca să şi le apere la ediţia 2018.
La sfârşitul ştirii, finalele din Era Open, cu Ilie Năstase, campion în 1972 şi finalist în 1975, Andrei Pavel, campion în 2001, Ilie Năstase / Ion Ţiriac, campioni în 1972 şi Jan Kodes / Ilie Năstase, finalişti în 1975.

*

Tabloul este compus din 56 de jucători, primii 8 capi de serie au BYE în primul tur.

Capii de serie sunt repartizaţi astfel pe tablou:

Jumătatea superioară

sfertul 1

  • optimea 1: Nadal [1], Kyrgios [16]
  • optimea 2: Schwartzman [11], Cilic [6]

sfertul 2

  • optimea 1: Del Potro [3], Fognini [14]
  • optimea 2: Carreno Busta [12], Isner [8]

Jumătatea inferioară

sfertul 3

  • optimea 1: Dimitrov [5], Goffin [10] Raonic
  • optimea 2: Andrerson [4] – aici s-a retras Ramos Vinolas [15], înlocuit de Mackenzie McDonald [LL]

sfertul 4

  • optimea 1: Thiem [7], Djokovic [9]
  • optimea 2: Sock [13] Medvedev, A. Zverev [2] 

*

Ieri, în prima zi a turneului – partidele turului 1 nu s-au încheiat încă – au fost eliminaţi doi capi de serie în partidele:

Milos Raonic (Canada, 29) – David Goffin (Belgia, 11) [10] 6-3, 6-4 în 1h12′

Aceasta a fost victoria cu numărul 100 pentru Milos Raonic (27 de ani) la un turneu Masters 1000 (Credit Info Luca Brancher).

Daniil Medvedev (Rusia, 68) [Q] – Jack Sock (SUA, 19) [13] 6-3, 3-6, 6-3 în 2h01′

3 jucători veniţi din calificări şi un invitat au trecut în turul 2:

Pierre-Hugues Herbert (Franţa, 80) [Q] – Albert Ramos-Vinolas (Spania, 40) 4-6, 6-3, 6-4 în 2h23′

Ilya Ivashka (Belarus, 125) [Q] – Yuichi Sugita (Japonia, 74) 6-2, 6-3 în 1h7′.

Aceasta a fost prima victorie pentru Ilya Ivashka (24 de ani) la un turneu Masters 1000.

Bradley Kahn (SUA, 116) [Q] – David Ferrer (Spania, 69) 7-6(5), 6-4 în 1h32′

Peter Polanski (Canada, 121) [WC] – Matthew Ebden (Australia, 52) 7-6(3), 6-4 în 1h34′

*

Ordinea de joc – 07.08 – ATP Toronto 2018

Tablourile turneelor ATP

*

Finalele ediţiilor din Era Open:

1968 India Ramanathan Krishnan Denmark Torben Ulrich 6–3, 6–0, 7–5
1969 United States Cliff Richey United States Earl Butch Buchholz 6–4, 5–7, 6–4, 6–0
1970 Australia Rod Laver United Kingdom Roger Taylor 6–0, 4–6, 6–3
1971 Australia John Newcombe Netherlands Tom Okker 7–6, 3–6, 6–2, 7–6
1972 Romania Ilie Năstase Rhodesia Andrew Pattison 6–4, 6–3
1973 Netherlands Tom Okker Spain Manuel Orantes 6–3, 6–2, 6–1
1974 Argentina Guillermo Vilas Spain Manuel Orantes 6–4, 6–2, 6–3
1975 Spain Manuel Orantes Romania Ilie Năstase 7–6(7–4), 6–0, 6–1
1976 Argentina Guillermo Vilas (2) Poland Wojtek Fibak 6–4, 7–6, 6–2
1977 United States Jeff Borowiak Chile Jaime Fillol 6–0, 6–1
1978 United States Eddie Dibbs Argentina José Luis Clerc 5–7, 6–4, 6–1
1979 Sweden Björn Borg United States John McEnroe 6–3, 6–3
1980 Czechoslovakia Ivan Lendl Sweden Björn Borg 4–6, 5–4, retired
1981 Czechoslovakia Ivan Lendl (2) United States Eliot Teltscher 6–3, 6–2
1982 United States Vitas Gerulaitis Czechoslovakia Ivan Lendl 4–6, 6–1, 6–3
1983 Czechoslovakia Ivan Lendl (3) Sweden Anders Järryd 6–2, 6–2
1984 United States John McEnroe United States Vitas Gerulaitis 6–0, 6–3
1985 United States John McEnroe (2) Czechoslovakia Ivan Lendl 7–5, 6–3
1986 West Germany Boris Becker Sweden Stefan Edberg 6–4, 3–6, 6–3
1987 Czechoslovakia Ivan Lendl (4) Sweden Stefan Edberg 6–4, 7–6
1988 Czechoslovakia Ivan Lendl (5) United States Kevin Curren 7–6, 6–2
1989 Czechoslovakia Ivan Lendl (6) United States John McEnroe 6–1, 6–3
1990 United States Michael Chang United States Jay Berger 4–6, 6–3, 7–6(7–2)
1991 Soviet Union Andrei Chesnokov Czechoslovakia Petr Korda 3–6, 6–4, 6–3
1992 United States Andre Agassi United States Ivan Lendl 3–6, 6–2, 6–0
1993 Sweden Mikael Pernfors United States Todd Martin 2–6, 6–2, 7–5
1994 United States Andre Agassi (2) Australia Jason Stoltenberg 6–4, 6–4
1995 United States Andre Agassi (3) United States Pete Sampras 3–6, 6–2, 6–3
1996 South Africa Wayne Ferreira Australia Todd Woodbridge 6–2, 6–4
1997 United States Chris Woodruff Brazil Gustavo Kuerten 7–5, 4–6, 6–3
1998 Australia Patrick Rafter Netherlands Richard Krajicek 7–6(7–3), 6–4
1999 Sweden Thomas Johansson Russia Yevgeny Kafelnikov 1–6, 6–3, 6–3
2000 Russia Marat Safin Israel Harel Levy 6–2, 6–3
2001 Romania Andrei Pavel Australia Patrick Rafter 7–6(7–3), 2–6, 6–3
2002 Argentina Guillermo Cañas United States Andy Roddick 6–4, 7–5
2003 United States Andy Roddick Argentina David Nalbandian 6–1, 6–3
2004 Switzerland Roger Federer United States Andy Roddick 7–5, 6–3
2005 Spain Rafael Nadal United States Andre Agassi 6–3, 4–6, 6–2
2006 Switzerland Roger Federer (2) France Richard Gasquet 2–6, 6–3, 6–2
2007 Serbia Novak Djokovic Switzerland Roger Federer 7–6(7–2), 2–6, 7–6(7–2)
2008 Spain Rafael Nadal (2) Germany Nicolas Kiefer 6–3, 6–2
2009 United Kingdom Andy Murray Argentina Juan Martín del Potro 6–7(4–7), 7–6(7–3), 6–1
2010 United Kingdom Andy Murray (2) Switzerland Roger Federer 7–5, 7–5
2011 Serbia Novak Djokovic (2) United States Mardy Fish 6–2, 3–6, 6–4
2012 Serbia Novak Djokovic (3) France Richard Gasquet 6–3, 6–2
2013 Spain Rafael Nadal (3) Canada Milos Raonic 6–2, 6–2
2014 France Jo-Wilfried Tsonga Switzerland Roger Federer 7–5, 7–6(7–3)
2015 United Kingdom Andy Murray (3) Serbia Novak Djokovic 6–4, 4–6, 6–3
2016 Serbia Novak Djokovic (4) Japan Kei Nishikori 6–3, 7–5
2017 Germany Alexander Zverev Switzerland Roger Federer 6–3, 6–4

*

1968 Canada Harry Fauquier
Canada John Sharpe
Mexico Marcelo Lara
India Jasjit Singh
6–1, 6–3, 4–6, 6–3
1969 United States Ron Holmberg
Australia John Newcombe
United States Earl Butch Buchholz
South Africa Raymond Moore
6–3, 6–4
1970 Australia Bill Bowrey
United States Marty Riessen
South Africa Cliff Drysdale
Australia Fred Stolle
6–3, 6–2
1971 Netherlands Tom Okker
United States Marty Riessen
United States Arthur Ashe
United States Dennis Ralston
6–3, 3–6, 6–1
1972 Romania Ilie Năstase
Romania Ion Ţiriac
Czechoslovakia Jan Kodeš
Czechoslovakia Jan Kukal
7–6, 6–3
1973 Australia Rod Laver
Australia Ken Rosewall
Australia Owen Davidson
Australia John Newcombe
7–5, 7–6
1974 Spain Manuel Orantes
Argentina Guillermo Vilas
West Germany Jürgen Fassbender
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
6–4, 5–7, 7–6
1975 South Africa Cliff Drysdale
South Africa Raymond Moore
Czechoslovakia Jan Kodeš
Romania Ilie Năstase
6–3, 6–2
1976 South Africa Bob Hewitt
Mexico Raúl Ramírez
Spain Juan Gisbert, Sr.
Spain Manuel Orantes
6–2, 6–1
1977 South Africa Bob Hewitt
Mexico Raúl Ramírez
United States Fred McNair
United States Sherwood Stewart
6–4, 3–6, 6–2
1978 Poland Wojtek Fibak
United States Marty Riessen
Switzerland Colin Dowdeswell
Switzerland Heinz Günthardt
6–3, 7–6
1979 United States Peter Fleming
United States John McEnroe
Switzerland Heinz Günthardt
South Africa Bob Hewitt
6–7, 7–6, 6–1
1980 United States Bruce Manson
United States Brian Teacher
Switzerland Heinz Günthardt
United States Sandy Mayer
6–3, 3–6, 6–4
1981 Mexico Raúl Ramírez
United States Ferdi Taygan
United States Peter Fleming
United States John McEnroe
2–6, 7–6, 6–4
1982 United States Steve Denton
Australia Mark Edmondson
United States Peter Fleming
United States John McEnroe
6–7, 7–5, 6–2
1983 United States Sandy Mayer
United States Ferdi Taygan
United States Tim Gullikson
United States Tom Gullikson
6–3, 6–4
1984 United States Peter Fleming
United States John McEnroe
Australia John Fitzgerald
Australia Kim Warwick
6–4, 6–2
1985 United States Ken Flach
United States Robert Seguso
Sweden Stefan Edberg
Sweden Anders Järryd
5–7, 7–6, 6–3
1986 United States Chip Hooper
United States Mike Leach
West Germany Boris Becker
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Slobodan Živojinović
6–7, 6–3, 6–3
1987 Australia Pat Cash
Sweden Stefan Edberg
Australia Peter Doohan
Australia Laurie Warder
6–7, 6–3, 6–4
1988 United States Ken Flach
United States Robert Seguso
United Kingdom Andrew Castle
United States Tim Gullikson
7–6(7–3), 6–3
1989 New Zealand Kelly Evernden
United States Todd Witsken
United States Charles Beckman
United States Shelby Cannon
6–3, 6–3
1990 United States Paul Annacone
United States David Wheaton
Australia Broderick Dyke
Sweden Peter Lundgren
6–1, 7–6
1991 United States Patrick Galbraith
United States Todd Witsken
Canada Grant Connell
Canada Glenn Michibata
6–4, 3–6, 6–1
1992 United States Patrick Galbraith
South Africa Danie Visser
United States Andre Agassi
United States John McEnroe
6–4, 6–4
1993 United States Jim Courier
The Bahamas Mark Knowles
Canada Glenn Michibata
United States David Pate
6–4, 7–6
1994 Zimbabwe Byron Black
United States Jonathan Stark
United States Patrick McEnroe
United States Jared Palmer
6–4, 6–4
1995 Russia Yevgeny Kafelnikov
Russia Andrei Olhovskiy
United States Brian MacPhie
Australia Sandon Stolle
6–2, 6–2
1996 United States Patrick Galbraith
Netherlands Paul Haarhuis
The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
7–6, 6–3
1997 India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
Canada Sébastien Lareau
United States Alex O’Brien
7–6, 6–3
1998 Czech Republic Martin Damm
United States Jim Grabb
South Africa Ellis Ferreira
United States Rick Leach
6–7, 6–2, 7–6
1999 Sweden Jonas Björkman
Australia Patrick Rafter
Zimbabwe Byron Black
South Africa Wayne Ferreira
7–6(7–5), 6–4
2000 Canada Sébastien Lareau
Canada Daniel Nestor
Australia Joshua Eagle
Australia Andrew Florent
6–3, 7–6(7–3)
2001 Czech Republic Jiří Novák
Czech Republic David Rikl
United States Donald Johnson
United States Jared Palmer
6–4, 3–6, 6–3
2002 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
4–6, 7–6(7–1), 6–3
2003 India Mahesh Bhupathi
Belarus Max Mirnyi
Sweden Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
6–3, 7–6(7–4)
2004 India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
Sweden Jonas Björkman
Belarus Max Mirnyi
6–4, 6–2
2005 Zimbabwe Wayne Black
Zimbabwe Kevin Ullyett
Israel Jonathan Erlich
Israel Andy Ram
6–7(5–7), 6–3, 6–0
2006 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Australia Paul Hanley
Zimbabwe Kevin Ullyett
6–3, 7–5
2007 India Mahesh Bhupathi
Czech Republic Pavel Vízner
Australia Paul Hanley
Zimbabwe Kevin Ullyett
6–4, 6–4
2008 Canada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
6–2, 4–6, [10–6]
2009 India Mahesh Bhupathi
The Bahamas Mark Knowles
Belarus Max Mirnyi
Israel Andy Ram
6–4, 6–3
2010 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
France Julien Benneteau
France Michaël Llodra
7–5, 6–3
2011 France Michaël Llodra
Serbia Nenad Zimonjić
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
6–4, 6–7(5–7), [10–7]
2012 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Spain Marcel Granollers
Spain Marc López
6–1, 4–6, [12–10]
2013 Austria Alexander Peya
Brazil Bruno Soares
United Kingdom Colin Fleming
United Kingdom Andy Murray
6–4, 7–6(7–4)
2014 Austria Alexander Peya
Brazil Bruno Soares
Croatia Ivan Dodig
Brazil Marcelo Melo
6–4, 6–3
2015 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Canada Daniel Nestor
France Édouard Roger-Vasselin
7–6(7–5), 3–6, [10–6]
2016 Croatia Ivan Dodig
Brazil Marcelo Melo
United Kingdom Jamie Murray
Brazil Bruno Soares
6–4, 6–4
2017 France Pierre-Hugues Herbert
France Nicolas Mahut
India Rohan Bopanna
Croatia Ivan Dodig
6–4, 3–6, [10–6]

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com