Nu rata:

ATP & WTA Acapulco 2019: Copil şi Buzărnescu vor juca după miezul nopţii. Bara a pierdut în primul tur. Câteva date despre turneu.

Marius, la Dubai, singur şi cu Stan

Marius Copil şi Mihaela Buzărnescu debutează astăzi la evenimentul combinat ATP 500 Series / WTA International “Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC”.

La sfârşitul ştirii, finalele celor 25 de ediţii ATP şi 18 WTA, care s-au disputat până acum (până în 2013 inclusiv, evenimentul s-a jucat pe zgură şi de atunci pe hard) cu echipele  Victor Hănescu / Horia Tecău şi Mariya Koryttseva / Raluca Olaru, campioane la ediţia din 2011.

Nici deţinătorul titlului ATP, Juan Martín del Potro nici campioana WTA a ultimelor două ediţii, Lesia Tsurenko, nu vor fi prezenţi.

*

Jucătorii noştri au fost programaţi astăzi la aceeaşi oră, în primele meciuri de pe terenurile 2, respectiv 4 , unde sesiunile încep la ora 24.00:

Marius Copil (74 ATP) – Diego Schwartzman (Argentina, 25, clasament maxim 11 ATP / iunie 2018, 26 de ani) [4]

Diego Schwartzman a jucat o finală în acest sezon: 250 Series Buenos Aires, acum două săptămâni, după victorii la Thiem (8) în semifinale – singurul succes în faţa unui jucător mai bine clasat, pe care a obţinut-o în 2019 – şi înfrângere la Cecchinato (18) în finală.
În rest, a jucat semifinale la 250 Sydney, tur 3 la Australian Open, tur 2 la 250 Series Córdoba şi tur 1 la 500 Series Rio de Janeiro, săptămâna trecută, când a abandonat în partida cu Pablo Cuevas (63).
A mai pierdut, în ordine, la: Seppi (37), Berdych (57), Pella (59).

Mihaela Buzărnescu (31 WTA) [4]Daria Gavrilova (Australia, 48, clasament maxim: 20 WTA / august 2017, 24 de ani)

Daria Gavrilova nu are nicio victorie în acest sezon, ea pierzând partidele cu Sevastova (11) – Premier Brisbane, Putintseva (44) – Premier Sydney, Zidansek (78) – Australian Open, Sharapova (29) – St. Petersburg şi Collins (23) – Fed Cup.

Jucătorii noştri nu şi-au mai întânit până acum adversarii.

*

Într-o partidă din turul 1 (R32) al turneului WTA:

Beatriz Haddad Maia (Brazilia, 172) [Q]Irina Bara (177 WTA) [Q] 6-0, 6-2 în 1h9′ şi după ce jucătoarea noastră a pierdut primele 9 jocuri ale partidei.

Ordinea de joc – 26.02 – ATP & WTA Acapulco 2019

Tablourile turneelor ATP

Tablourile turneelor WTA

*

1993 Austria Thomas Muster Spain Carlos Costa 6–2, 6–4
1994 Austria Thomas Muster (2) Brazil Roberto Jabali 6–3, 6–1
1995 Austria Thomas Muster (3) Brazil Fernando Meligeni 7–6(7–4), 7–5
1996 Austria Thomas Muster (4) Czech Republic Jiří Novák 7–6(7–3), 6–2
1997 Spain Francisco Clavet Spain Joan Albert Viloca 6–4, 7–6(9–7)
1998 Czech Republic Jiří Novák Belgium Xavier Malisse 6–3, 6–3
1999 Not held
2000 Argentina Juan Ignacio Chela Argentina Mariano Puerta 6–4, 7–6(7–4)
2001 Brazil Gustavo Kuerten Spain Galo Blanco 6–4, 6–2
2002 Spain Carlos Moyà Brazil Fernando Meligeni 7–6(7–4), 7–6(7–4)
2003 Argentina Agustín Calleri Argentina Mariano Zabaleta 7–5, 3–6, 6–3
2004 Spain Carlos Moyà (2) Spain Fernando Verdasco 6–3, 6–0
2005 Spain Rafael Nadal Spain Álbert Montañés 6–1, 6–0
2006 Peru Luis Horna Argentina Juan Ignacio Chela 7–6(8–6), 6–4
2007 Argentina Juan Ignacio Chela (2) Spain Carlos Moyà 6–3, 7–6(7–2)
2008 Spain Nicolás Almagro Argentina David Nalbandian 6–1, 7–6(7–1)
2009 Spain Nicolás Almagro (2) France Gaël Monfils 6–4, 6–4
2010 Spain David Ferrer Spain Juan Carlos Ferrero 6–3, 3–6, 6–1
2011 Spain David Ferrer (2) Spain Nicolás Almagro 7–6(7–4), 6–7(2–7), 6–2
2012 Spain David Ferrer (3) Spain Fernando Verdasco 6–1, 6–2
2013 Spain Rafael Nadal (2) Spain David Ferrer 6–0, 6–2
↓  Changed from Clay to Hard Court  ↓
2014 Bulgaria Grigor Dimitrov South Africa Kevin Anderson 7–6(7–1), 3–6, 7–6(7–5)
2015 Spain David Ferrer (4) Japan Kei Nishikori 6–3, 7–5
2016 Austria Dominic Thiem Australia Bernard Tomic 7–6(8–6), 4–6, 6–3
2017 United States Sam Querrey Spain Rafael Nadal 6–3, 7–6(7–3)
2018 Argentina Juan Martín del Potro South Africa Kevin Anderson 6–4, 6–4

*

2001 South Africa Amanda Coetzer Russia Elena Dementieva 2–6, 6–1, 6–2
2002 Slovenia Katarina Srebotnik Argentina Paola Suárez 6–7(1–7), 6–4, 6–2
2003 South Africa Amanda Coetzer (2) Argentina Mariana Díaz Oliva 7–5, 6–3
2004 Czech Republic Iveta Benešová Italy Flavia Pennetta 7–6(7–5), 6–4
2005 Italy Flavia Pennetta Slovakia Ľudmila Cervanová 3–6, 7–5, 6–3
2006 Germany Anna-Lena Grönefeld Italy Flavia Pennetta 6–1, 4–6, 6–2
2007 France Émilie Loit Italy Flavia Pennetta 7–6(7–0), 6–4
2008 Italy Flavia Pennetta (2) France Alizé Cornet 6–0, 4–6, 6–1
2009 United States Venus Williams Italy Flavia Pennetta 6–1, 6–2
2010 United States Venus Williams (2) Slovenia Polona Hercog 2–6, 6–2, 6–3
2011 Argentina Gisela Dulko Spain Arantxa Parra Santonja 6–3, 7–6(7–5)
2012 Italy Sara Errani Italy Flavia Pennetta 5–7, 7–6(7–2), 6–0
2013 Italy Sara Errani (2) Spain Carla Suárez Navarro 6–0, 6–4
↓  Changed from Clay to Hard Court  ↓
2014 Slovakia Dominika Cibulková United States Christina McHale 7–6(7–3), 4–6, 6–4
2015 Switzerland Timea Bacsinszky France Caroline Garcia 6–3, 6–0
2016 United States Sloane Stephens Slovakia Dominika Cibulková 6–4, 4–6, 7–6(7–5)
2017 Ukraine Lesia Tsurenko France Kristina Mladenovic 6–1, 7–5
2018 Ukraine Lesia Tsurenko (2) Switzerland Stefanie Vögele 5–7, 7–6(7–2), 6–2

*

1993 Mexico Leonardo Lavalle
Brazil Jaime Oncins
Argentina Horacio de la Peña
Mexico Jorge Lozano
7–6, 6–4
1994 United States Francisco Montana
United States Bryan Shelton
United States Luke Jensen
United States Murphy Jensen
6–3, 6–4
1995 Argentina Javier Frana
Mexico Leonardo Lavalle (2)
Germany Marc-Kevin Goellner
Italy Diego Nargiso
7–5, 6–3
1996 United States Donald Johnson
United States Francisco Montana (2)
Venezuela Nicolás Pereira
Spain Emilio Sánchez
6–2, 6–4
1997 Ecuador Nicolás Lapentti
Argentina Daniel Orsanic
Mexico Luis Herrera
Mexico Mariano Sánchez
4–6, 6–3, 7–6
1998 Czech Republic Jiří Novák
Czech Republic David Rikl
Argentina Daniel Orsanic
Mexico David Roditi
6–4, 6–2
1999 Not held
2000 Zimbabwe Byron Black
United States Donald Johnson (2)
Argentina Gastón Etlis
Argentina Martín Rodríguez
6–3, 7–5
2001 United States Donald Johnson (3)
Brazil Gustavo Kuerten
South Africa David Adams
Argentina Martín García
6–3, 7–6(7–5)
2002 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Czech Republic Martin Damm
Czech Republic David Rikl
6–1, 3–6, [10–2]
2003 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
Spain David Ferrer
Spain Fernando Vicente
6–3, 6–3
2004 United States Bob Bryan (2)
United States Mike Bryan (2)
Argentina Juan Ignacio Chela
Chile Nicolás Massú
6–2, 6–3
2005 Spain David Ferrer
Spain Santiago Ventura
Czech Republic Jiří Vaněk
Czech Republic Tomáš Zíb
4–6, 6–1, 6–4
2006 Czech Republic František Čermák
Czech Republic Leoš Friedl
Italy Potito Starace
Italy Filippo Volandri
7–5, 6–2
2007 Italy Potito Starace
Argentina Martín Vassallo Argüello
Czech Republic Lukáš Dlouhý
Czech Republic Pavel Vízner
6–0, 6–2
2008 Austria Oliver Marach
Slovakia Michal Mertiňák
Argentina Agustín Calleri
Peru Luis Horna
6–2, 6–7(3–7), [10–7]
2009 Czech Republic František Čermák
Slovakia Michal Mertiňák (2)
Poland Łukasz Kubot
Austria Oliver Marach
4–6, 6–4, [10–7]
2010 Poland Łukasz Kubot
Austria Oliver Marach (2)
Italy Fabio Fognini
Italy Potito Starace
6–0, 6–0
2011 Romania Victor Hănescu
Romania Horia Tecău
Brazil Marcelo Melo
Brazil Bruno Soares
6–1, 6–3
2012 Spain David Marrero
Spain Fernando Verdasco
Spain Marcel Granollers
Spain Marc López
6–3, 6–4
2013 Poland Łukasz Kubot (2)
Spain David Marrero (2)
Italy Simone Bolelli
Italy Fabio Fognini
7–5, 6–2
2014 South Africa Kevin Anderson
Australia Matthew Ebden
Spain Feliciano López
Belarus Max Mirnyi
6–3, 6–3
2015 Croatia Ivan Dodig
Brazil Marcelo Melo
Poland Mariusz Fyrstenberg
Mexico Santiago González
7–6(7–2), 5–7, [10–3]
2016 Philippines Treat Huey
Belarus Max Mirnyi
Germany Philipp Petzschner
Austria Alexander Peya
7–6(7–5), 6–3
2017 United Kingdom Jamie Murray
Brazil Bruno Soares
United States John Isner
Spain Feliciano López
6–3, 6–3
2018 United Kingdom Jamie Murray (2)
Brazil Bruno Soares (2)
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
7–6(7–4), 7–5

*

2001 Spain María José Martínez Sánchez
Spain Anabel Medina Garrigues
Spain Virginia Ruano Pascual
Argentina Paola Suárez
6–4, 6–7(5–7), 7–5
2002 Spain Virginia Ruano Pascual
Argentina Paola Suárez
Slovenia Tina Križan
Slovenia Katarina Srebotnik
7–5, 6–1
2003 France Émilie Loit
Sweden Åsa Svensson
Hungary Petra Mandula
Austria Patricia Wartusch
6–3, 6–1
2004 Australia Lisa McShea
Venezuela Milagros Sequera
Czech Republic Olga Blahotová
Czech Republic Gabriela Navrátilová
2–6, 7–6(7–5), 6–4
2005 Russia Alina Jidkova
Ukraine Tatiana Perebiynis
Spain Rosa María Andrés Rodríguez
Spain Conchita Martínez Granados
7–5, 6–3
2006 Germany Anna-Lena Grönefeld
United States Meghann Shaughnessy
Japan Shinobu Asagoe
France Émilie Loit
6–1, 6–3
2007 Spain Lourdes Domínguez Lino
Spain Arantxa Parra Santonja
France Émilie Loit
Australia Nicole Pratt
6–3, 6–3
2008 Spain Nuria Llagostera Vives
Spain María José Martínez Sánchez (2)
Czech Republic Iveta Benešová
Czech Republic Petra Cetkovská
6–2, 6–4
2009 Spain Nuria Llagostera Vives (2)
Spain María José Martínez Sánchez (3)
Spain Lourdes Domínguez Lino
Spain Arantxa Parra Santonja
6–4, 6–2
2010 Slovenia Polona Hercog
Czech Republic Barbora Záhlavová-Strýcová
Italy Sara Errani
Italy Roberta Vinci
2–6, 6–1, [10–2]
2011 Ukraine Mariya Koryttseva
Romania Ioana Raluca Olaru
Spain Lourdes Domínguez Lino
Spain Arantxa Parra Santonja
3–6, 6–1, [10–4]
2012 Italy Sara Errani
Italy Roberta Vinci
Spain Lourdes Domínguez Lino
Spain Arantxa Parra Santonja
6–2, 6–1
2013 Spain Lourdes Domínguez Lino (2)
Spain Arantxa Parra Santonja (2)
Colombia Catalina Castaño
Colombia Mariana Duque Mariño
6–4, 7–6(7–1)
2014 France Kristina Mladenovic
Kazakhstan Galina Voskoboeva
Czech Republic Petra Cetkovská
Czech Republic Iveta Melzer
6–3, 2–6, [10–5]
2015 Spain Lara Arruabarrena
Spain María Teresa Torró Flor
Czech Republic Andrea Hlaváčková
Czech Republic Lucie Hradecká
7–6(7–2), 5–7, [13–11]
2016 Spain Anabel Medina Garrigues (2)
Spain Arantxa Parra Santonja (3)
Netherlands Kiki Bertens
Sweden Johanna Larsson
6–0, 6–4
2017 Croatia Darija Jurak
Australia Anastasia Rodionova
Colombia Mariana Duque Mariño
Paraguay Verónica Cepede Royg
6–3, 6–2
2018 Germany Tatjana Maria
United Kingdom Heather Watson
United States Kaitlyn Christian
United States Sabrina Santamaria
7–5, 2–6, [10–2]

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com