Nu rata:

Cupa Davis 2016: Rezultatele finale ale meciurilor din Grupa Mondială (sferturi de finală) şi din Grupa Zonală 1.

Croaţia - Credit Foto: daviscup.com

Galerie Foto actualizată

(click pentru a naviga în galerie. Credit Foto: daviscup.com)

Iată rezultatele finale înregistrate în sferturile de finală ale Grupei Mondiale şi în turul 2 al Grupei Zonale 1 din cadrul ediţiei 2016 a Cupei Davis:

 

Grupa Mondială

Serbia – Marea Britanie (Belgrad) 2-3

Janko Tipsarevic (405 ATP) – Kyle Edmund (67) 3-6, 4-6, 0-6

Dusan Lajovic (81) – James Ward (240) 6-1, 6-3, 6-2

Filip Krajinovic (-) / Nenad Zimonjic (31 ATP la dublu) – Dominic Inglot (29) / Jamie Murray (5) 1-6, 7-6(2), 3-6, 4-6

Dusan Lajovic (81) – Kyle Edmund (67) 3-6, 4-6, 6-7(5)

Janko Tipsarevic (405) – James Ward (240) 6-2, 3-6, 7-5

 

Italia – Argentina (Pesaro) 1-3

Andreas Seppi (52) – Federico Delbonis (40) 6-7(4), 6-3, 3-6, 6-7(3)

Fabio Fognini (36) – Juan Monaco (94) 6-1, 6-1, 7-5

Fabio Fognini (56) / Paolo Lorenzi (167) – Guido Pella (305) / Juan Martin del Potro (349) 1-6, 6-7(4), 6-3, 6-3, 4-6

Fabio Fognini (36) – Federico Delbonis (40) 4-6, 5-7, 7-5, 3-6

 

Cehia – Franţa (Trinec) 1-3

Lukas Rosol (78) – Jo-Wilfried Tsonga (10) 6-4, 3-6, 4-6, 7-6(8), 6-4
În tie-break-ul setului 4, Tsonga a avut două mingi de meci la 6-5 şi 8-7.

Jiri Vesely (50) – Lucas Pouille (21) 6-7(2), 4-6, 5-7

Lukas Rosol (102) / Radek Stepanek (30) – Pierre-Hugues Herbert (2) / Nicolas Mahut (1) 1-6, 6-3, 3-6, 6-4, 4-6

Jiri Vesely (50) – Jo-Wilfried Tsonga (10) 6-4, 6-7(3), 4-6, 5-7

SUA – Croaţia (Portland, Oregon) 2-3

Jack Sock (26) – Marin Cilic (12) 4-6, 3-6, 6-3, 6-4, 6-4

John Isner (16) – Borna Coric (54) 6-4, 6-4, 6-3

Bob Bryan (3) / Mike Bryan (4) – Ivan Dodig (13) / Marin Cilic (254) 2-6, 6-2, 2-6, 4-6

John Isner (16) – Marin Cilic (12) 6-7(9), 3-6, 4-6

Jack Sock (26) – Borna Coric (54) 4-6, 6-3, 3-6, 4-6

Astfel, semifinalele Grupei Mondiale (16-18 septembrie 2016) vor fi:

Marea Britanie Argentina

Franţa Croaţia

*

Echipele învinse în primul tur al Grupei Mondiale –  Japonia, Kazahstan, Elveţia, Polonia, Canada, Germania, Australia, Canada – vor juca în play-off-ul pentru rămânerea / promovarea în această Grupă cu învingătoarele din Grupa 1 (cele 8 meciuri prezentate mai jos), în 8 partide care vor fi trase la sorţi plecând de la 8 capi de serie determinaţi în urma clasamentului pe naţiuni:

*

Grupa 1 – Europa / Africa

România – Spania (Cluj- Napoca) 1-4

Marius Copil (163) – Feliciano Lopez (20) 6-7(4), 7-5, 4-6, 6-3, 3-6
Adrian Ungur (185) – Roberto Bautista Agut (15) 3-6, 2-6, 1-6
Florin Mergea (16) / Horia Tecău (10) – Feliciano Lopez (15) / Marc Lopez (19) 3-6, 6-1, 1-6, 7-5, 6-3
Florin Mergea (-) – Roberto Bautista Agut (15) 4-6, 3-6, 2-6
Adrian Ungur (185) – Pablo Carreno Busta (46) 3-6, 5-7 (46)

 

Ucraina – Austria (Kiev) 3-2

Illya Marchenko (84) – Dennis Novak (195) 7-6(3), 5-7, 6-3, 6-2

Sergiy Stakhovsky (85) – Gerald Melzer (108) 6-3, 6-4, 6-3

Denis Molchanov (72) / Artem Smirnov (1134) – Gerald Melzer (929) / Philipp Oswald (66) 3-6, 6-7(7), 3-6

Illya Marchenko (84) – Gerald Melzer (108) 6-3, 3-6, 6-3, 5-7, 3-6

Sergiy Stakhovsky (85) – Dennis Novak (195) 6-3, 6-3, 6-7(8), 7-5

 

Rusia – Olanda (Moscova) 4-1

Andrey Rublev (193) – Robin Haase (95) 7-6(2), 6-3, 6-4

Teymuraz Gabashvili (103) – Thiemo de Bakker (132) 6-7(3), 7-6(4), 6-4, 6-4

Konstantin Kravchuk (143) / Andrey Rublev (192) – Robina Haase (173) / Matwe Middelkoop (51) 6-3, 6-4, 7-5

Konstantin Kravchuk (105) – Robin Haase (95) 6-4, 7-6(5)

Aslan Karatsev (249) – Matwe Middelkoop (582) 6-4, 1-6, 4-6

 

Ungaria – Slovacia (Budapesta) 0-3

Peter Nagy (431) – Andrej Martin (122) 4-6, 2-6, 4-6

Marton Fucsovics (165) – Jozef Kovalik (124) 7-6(5), 4-6, 6-7(5), 1-6

Marton Fucsovics (626) / Levente Gondry (1196) – Andrej Martin (69) / Igor Zelenay (80) 2-6, 2-6, 3-6

 

Grupa 1 – America

Brazilia – Ecuador (Belo Horizonte) 3-1

Rogerio Dutra Silva (90) – Emilio Gomez (317) 6-4, 5-7, 0-6, 4-6

Thomaz Bellucci (49) – Roberto Quiroz (434) 7-5, 7-6(3), 3-6, 6-3

Marcelo Melo (6) / Bruno Soares (8) – Emilio Gomez (440) / Roberto Quiroz (476) 6-7(4), 6-3, 6-3, 6-2

Thomaz Bellucci (49) – Emilio Gomez (317) 7-6(11), 6-7(8), 6-2, 7-5

 

Chile – Columbia (Iquique) 3-1

Nicolas Jarry (522) – Santiago Giraldo (147) 2-6, 4-6, 3-6

Gonzalo Lama (162) – Alejandro Gonzalez (161) 6-2, 7-5, 6-0

Nicolas Jarry (311) / Hans Podlipnik-Castillo (61) – Juan-Sebastian Cabal (27) / Robert Farrah (28) 6-4, 2-6, 6-2, 6-7(4), 7-6(5)

Gonzalo Lama (162) – Santiago Giraldo (147) w.o.

 

Grupa 1 – Asia / Oceania

India – Coreea de Sud (Chandigarh) 4-1

Ramkumar Ramanathan (217) – Seon Chang Hong (427) 6-3, 2-6, 6-3, 6-5 retragere

Saketh Myneni (150) – Yong-Kiu Lim (626) 6-1, 3-6, 6-4, 3-6, 5-2 retragere

Rohan Bopanna (14) / Leander Paes (59) – Hong Chung (-) / Seon Chang Hong (1702) 6-3, 6-4, 6-4

Rohan Bopanna – Hong Chung (655) 3-6, 6-4, 6-4

Ramkumar Ramanathan (217) –Yong-Kiu Lim (626) 3-6, 7-5, 6-7(2)

 

Uzbekistan – China (Taşkent) 3-2

Farrukh Dustov (225) – Ze Zhang (172) 6-1, 4-6, 4-6, 2-6

Dennis Istomin (97) – Du Wu (175) 6-4, 6-4, 6-2

Farrukh Dustov (423) / Dennis Istomin (101) – Mao-Xin Gong (117) / Zhe Li (176) 6-4, 3-6, 6-3, 6-4

Dennis Istomin (97) – Ze Zhang (172) 6-3, 5-7, 6-2, 1-6, 4-6

Farrukh Dustov (225) -Di Wu (175) 7-6(1), 6-3, 7-6(5)

 

 

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com