Nu rata:

Cupa Davis 2017. Grupa Mondială: Fognini desăvârşeşte eliminarea deţinătoarei trofeului, Argentina.

Galerie: Credit Foto: daviscup. com & Instagram Fabio

Argentina nu a reuşit revenirea în întâlnirea cu Italia, deşi Guido Pella l-a condus pe Fabio Fognini cu 2-0 la seturi. Italianul, care nu s-a simţit bine în prima zi şi nu a jucat, a răsturnat situaţia în meci şi Argentina devine cea de-a 10-a deţinătoare de trofeu de la abolirea regulii Challenge (câştigătoarea competiţiei juca la ediţia următoare direct finala), în 1972, încoace – care pierde în prima rundă şi va trebui să lupte în play off ca să-şi menţină locul în Grupa Mondială.

Inedit finalul întâlnirii Canada – Marea Britanie, unde Denis Shapovalov (17 ani), marea speranţă a canadienilor – la cea de-a doua partidă în Cupa Davis – juca meciul decisiv şi după ce şi-a pierdut servicul în faţa lui Kyle Edmund a scos o minge din buzunar, a lovit-o cu racheta, dându-i direcţia spre public… dar l-a lovit pe arbitrul de scaun în ochi. Shapovalov a fost descalificat şi arbitrul a ajuns la spital. Video la sfârşitul ştirii.

Altfel, surprinzător deznodământul în Germania – Belgia, unde fraţii Zverev s-au înclinat acasă în faţa unei echipe lipsite de liderul David Goffin.

Sferturile de finală vor fi (echipele bolduite, gazde):

Italia – Belgia [7]

Australia – SUA

Franţa [6] – Marea Britanie [3]

Serbia [8] – Spania

*

Galerii. Credit foto: daviscup.com

ARGENTINA – ITALIA 2-3

Parque Sarmiento, Buenos Aires – zgură, aer liber

ARGENTINA – Diego Schwartzman (53 ATP la simplu / 118 ATP la dublu),  Carlos Berlocq (81 / 411), Guido Pella (84 / 208), Leonardo Mayer (147 / 141)

ITALIA – Paolo Lorenzi (43 / 179), Fabio Fognini (48 / 188), Andreas Seppi (68 / 132), Simone Bolelli (66 / 150)

Program:

Ziua 1

Guido Pella (84) – Paolo Lorenzi (43) 3-6, 3-6, 3-6

Carlos Berlocq (81) – Andreas Seppi (68) 1-6, 2-6, 6-1, 6-7(6)

Ziua 2

Carlos Berlocq (411) / Leonardo Mayer (141)Simone Bolelli (150) / Fabio Fognini (188) 6-3, 6-3, 4-6, 2-6, 7-6(7)

Argentinienii au ratat mai întâi o minge de meci la 6-5, apoi – în tie-break – 4 consecutive la 6-2, fiind obligaţi apoi să salveze una, după cele 5 puncte consecutive ale italienilor. Cele 3 puncte ale lor ce au urmat i-au menţinut în întâlnire.

Ziua 3

Carlos Berlocq (81) – Paolo Lorenzi (43) 4-6, 6-4, 6-1, 3-6, 6-3

Guido Pella (84) – Fabio Fognini (48) 6-2, 6-4, 3-6, 4-6, 2-6

 

*

GERMANIA – BELGIA 1-4

Fraport Arena, Frankfurt – hard, indoor

GERMANIA – Alexander Zverev (22 / 163), Philipp Kohlschreiber (29 / 168), Mischa Zverev (35 / 196), Jan-Lennard Struff (59 / 156)

BELGIA – Steve Darcis (58 / 172), Ruben Bemelmans (141 / 329), Arthur De Greef (143 / 801), Joris De Loore (191 / 528)

Program:

Ziua 1

Philipp Kohlschreiber (29) – Steve Darcis (58) 4-6, 6-3, 6-2, 6-7(2), 6-7(5)

Darcis a revenit de la 0-3 şi 15-40 în decisiv!

Alexander Zverev (22) – Arthur De Greef (143) 6-3, 6-3, 6-4

Ziua 2

Alexander Zverev (163) / Mischa Zverev (196) – Ruben Bemelmans (329) / Joris De Loore (528) 3-6, 6-7(4), 6-4, 6-4, 3-6

Ziua 3

Alexander Zverev (22) – Steve Darcis (58) 6-2, 4-6, 4-6, 6-7(8)

Mischa Zverev (35) – Ruben Bemelmans (141) 5-7, 1-6

*

AUSTRALIA – CEHIA 4-1

Kooyong Lawn Tennis Club, Melbourne – hard, outdoor

AUSTRALIA – Nick Kyrgios (15 / 230), Jordan Thompson (65 /98), Sam Groth (182 /47), John Peers ( – / 6)

CEHIA – Jiri Vesely (54 / 207), Radek Stepanek (104 / 67), Jan Satral (157 / 323), Zdenek Kolar (239 / 246)

Program:

Ziua 1

Jordan Thompson (65) – Jiri Vesely (54) 6-3, 6-3 6-4

Aceasta a fost partida de debut a lui Thompson în Cupa Davis.

Nick Kyrgios (15) – Jan Satral (157) 6-2, 6-3, 6-2

Ziua 2

Sam Groth (47) / John Peers (6) – Jan Satral (323) / Jiri Vesely (207) 6-3, 6-2, 6-2

Ziua 3

Sam Groth (182) – Jiri Vesely (54) 6-3, 5-7, 3-6

Jordan Thompson (65) – Jan Satral (157) 7-6(5), 6-2

*

SUA – ELVEŢIA 5-0

Legacy Arena / BJCC, Birmingham, SUA – hard, indoor

SUA – Jack Sock (20 /16), John Isner (23 / 59), Sam Querrey (27 / 80), Steve Johnson (31 / 99)

ELVEŢIA – Henri Laaksonen (127 / 957), Marco Chiudinelli (146 / 951), Adrien Bossel (485, – ), Antoine Bellier (598, 545)

Program:

Ziua 1

Jack Sock (20) – Marco Chiudinelli (146) 6-4, 6-3, 6-1

John Isner (23) – Henri Laaksonen (127) 4-6, 6-2, 6-2, 7-6(1)

Ziua 2

Steve Johnson (99) / Jack Sock (16) – Adrien Bossel ( – ) / Henri Laaksonen (957) 7-6(3), 6-3, 7-6(5)

Ziua 3

Sam Querrey (27) – Adrien Bossel (485) 6-3, 7-5

Steve Johnson (31) – Antoine Bellier (598) 6-4, 6-3

*

JAPONIA – FRANŢA 1-4

Ariake Colosseum, Tokyo

JAPONIA – Yoshihito Nishioka (85 / 580), Taro Daniel (114 / 1230), Yuichi Sugita (117 / 445), Yasutaka Uchiyama (230 / 228)

FRANŢA – Richard Gasquet (18, 861), Gilles Simon (24 / 258), Nicolas Mahut (42, 1), Pierre-Hugues Herbert (101, 2)

Program:

Ziua 1

Taro Daniel (114) – Richard Gasquet (18) 2-6, 3-6, 2-6

Yoshihito Nishioka (85) – Gilles Simon (24) 3-6, 3-6, 4-6

Ziua 2

Yuichi Sugita (445) / Yasutaka Uchiyama (228) – Pierre-Hugues Herbert (2) / Nicolas Mahut (1) 3-6, 4-6, 4-6

Ziua 3

Yoshihito Nishioka (85) – Nicolas Mahut (42) 1-6, 1-1 ret.

Yasutaka Uchiyama (230) – Pierre-Hugues Herbert (101) 6-4, 6-4

*

CANADA – MAREA BRITANIE 2-3

The Arena at TD Place, Ottawa – hard, indoor

CANADA – Peter Polansky (128 / 147), Vasek Pospisil (133 / 19), Denis Shapovalov (234 / 605), Daniel Nestor ( – , 24)

MAREA BRITANIE – Daniel Evans (45 / 277), Kyle Edmund (47 / 858), Jamie Murray ( – , 8), Dominic Inglot ( – , 43)

Program:

Ziua 1

Denis Shapovalov (234) – Daniel Evans (45 ) 3-6, 3-6, 4-6

Vasek Pospisil (133) – Kyle Edmund (47 ) 6-4, 6-1, 7-6(3)

Ziua 2

Daniel Nestor (24) / Vasek Pospisil (19) – Dominic Inglot (43) / Jamie Murray (8) 6-7(1), 7-6(3), 6-7(3), 3-6

Ziua 3

Vasek Pospisil (133) – Daniel Evans (45 ) 7-6(3), 6-4, 3-6, 7-6(5)

Denis Shapovalov (234) – Kyle Edmund (47) 3-6, 4-6, 1-2 descalificare

*

SERBIA – RUSIA 4-0

Sportski Centar Cair, Niš

SERBIA – Novak Djokovic (2, – ), Viktor Troicki (37, 75), Dusan Lajovic (92, 169), Nenad Zimonjic ( – , 52)

RUSIA – Karen Khachanov (52, 263), Andrey Kuznetsov (55 / 187), Daniil Medvedev (63, 303), Konstantin Kravchuk (87 / 146)

Program:

Ziua 1

Viktor Troicki (37) – Karen Khachanov (52) 6-4, 6-7(3), 6-3, 1-6, 7-6(6)

După ce Troicki a ratat 3 mingi de meci la 5-4, a fost nevoit să salveze una în tie-break la 5-6, înainte să câştige ultimele trei puncte ale întâlnirii.

Novak Djokovic (2) – Daniil Medvedev (63) 3-6, 6-4, 6-1, 1-0 retragere.

Ziua 2

Viktor Troicki (75) / Nenad Zimonjic (52) – Konstantin Kravchuk (146) / Andrey Kuznetsov (187) 6-3, 7-6(3), 6-7(5), 6-4

Ziua 3

Dusan Lajovic (92) – Konstantin Kravchuk (87) 6-3, 4-3, 6-3

*

CROAŢIA – SPANIA 2-3

Sportska Dvorana Gradski Vrt , Osijek,

CROAŢIA: Franko Skugor (223 / 111), Nikola Mektic (319 / 65), Ante Pavic (486 / 349), Marin Draganja ( – / 114)

SPANIA: Roberto Bautista Agut (16 / 352), Pablo Carreno Busta (26 / 17) , Feliciano Lopez (33 / 12), Marc Lopez ( – / 10)

Program:

Ziua 1

Franko Skugor (223) – Pablo Carreno Busta (26) 3-6, 6-3, 6-4, 4-6, 7-6(6)

Surpriză a croatului de 29 de ani (maxim al carierei: 145 / aprilie 2016), care a salvat 3 mingi de meci la 4-5, după ce fusese condus cu 0-3, 1-4 şi 2-5 în decisiv.
Ultimul punct al partidei a fost rejucat – decizie luată după îndelungi parlamentări între cele două echipe şi arbitrii – căci un strigăt din tribune a creat confuzie.

Ante Pavic (486) – Roberto Bautista Agut (16) 4-6, 2-6, 3-6

Ziua 2

Marin Draganja ( – / 114) / Nikola Mektic (319 / 65)Feliciano Lopez (33 / 12) / Marc Lopez ( – / 10) 7-6(6), 6-7(7), 7-6(5), 2-6, 6-4

Ziua 3

Franko Skugor (223) – Roberto Bautista Agut (16) 1-6, 7-6(4), 3-6, 6-7(8)

Nikola Mektic (319) – Pablo Carreno Busta (26) 6-7(4), 1-6, 4-6

 

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com