Nu rata:

Cupa Davis 2017: Rezultate finale ale sferturilor. Echipele ce vor juca în play-off-ul Grupei Mondiale. Clasamentul pe naţiuni.

Dacă semifinalele sunt decise şi se vor disputa la 15 septembrie – 17 septembrie:

mâine va avea loc la sediul ITF de la Londra tragerea la sorţi a barajului pentru promovarea / retrogradarea din Grupa Mondială, care se va disputa tot pe 15-17 septembrie şi la care vor participa cele 8 echipe învinse din primul tur (optimile de finală) ale Grupei Mondiale – Argentina, Germania, Cehia, Elveţia, Japonia, Canada, Rusia şi Croaţia, precum şi cele 8 echipe calificate la sfârşitul de săptămână trecut din Grupa Zonală 1: Brazilia, Columbia, Kazahstan, India, Ungaria, Olanda, Belarus, Portugalia:

*

Capii de serie au fost stabiliţi pe baza clasmentului pe naţiuni dat publicităţii astăzi (top 20):

1 Argentina
  0
26.920
2 Marea Britanie
  0
23.809,07
3 Franţa
  0
17.743,75
4 Belgia
  1
16 030
5 Croaţia
 -1
13.596,26
6 Elveţia
 0
12.025
7 Australia
  1
11.200
8 Serbia
  1
10.625
9 Cehia
-2
8.562.5
10 Italia
  0
6.783,13
11 SUA
  0
5.457,81
12 Spania
  0
4.975
13 Germania
  3
2.710
14 Japonia
  1
2.706,25
15 Rusia
 -1
2.607,5
16 Canada
 -3
2.500
17 Kazahstan
  4
2.137,5
18 India
 -1
2.118,75
19 Brazilia
  4
1.932,5
20 Olanda
  5
1.787,5
37 România  0 700

Credit Info: daviscup.com

*

BELGIA – ITALIA 3-2

Spiroudome de Charleroi, Charleroi
hard, interior

BELGIA: David Goffin (14 ATP la simplu, fără clasament ATP la dublu), Steve Darcis (53, 864), Ruben Bemelmans (137, 278), Joris de Loore (199, 321)

ITALIA: Paolo Lorenzi (38, 201), Andreas Seppi (76, 478), Simone Bolelli (525, 345), Alessandro Giannessi (122, 289)

Galerie
Credit Foto. daviscup.com
Corrine Dubreuil / Srdjan Stevanovic / Vincent van Doornick / SMP Images

Ziua 1

Steve Darcis (53 ATP) – Paolo Lorenzi (38) 6-7(3), 6-1, 6-1, 7-6(4) în 3h20′

Credit Info: daviscup.com

David Goffin (14) – Andreas Seppi (76) 6-4, 6-3, 6-3 în 2h8′

Ziua a 2-a

Ruben Bemelmans (278 ATP la dublu) / Joris de Loore (321)Simone Bolelli (345) / Andreas Seppi (478) 6-4, 3-6, 4-6, 6-3, 6-7(8) în 3h50′

Ziua a 3-a

David Goffin (14) – Paolo Lorenzi (38) 6-3, 6-3, 6-2 în 1h52′

Joris de Loore (199) – Alessandro Giannessi (122) 4-6, 6-7(9)

*

AUSTRALIA – SUA 3-2

Pat Rafter Arena, Brisbane
hard, exterior

AUSTRALIA: Nick Kyrgios (16, 132), Jordan Thompson (79, 118), Sam Groth (198, 51), John Peers ( – , 2)

SUA: Jack Sock (15, 18), John Isner (23, 54), Sam Querrey (25, 60), Steve Johnson (29, 75)

Ziua 1

Jordan Thompson (79) – Jack Sock (15) 6-3, 3-6, 7-6(4), 6-4 în 3h3′

Nick Kyrgios (16) – John Isner (23) 7-5, 7-6(5), 7-6(5) în 2h24′

Ziua a 2-a

Sam Groth (51 ATP la dublu) / John Peers (2) – Steve Johnson (75) / Jack Sock (18) 6-3, 3-6, 2-6, 6-2, 3-6 în 2h32′

*

Ziua a 3-a

Nick Kyrgios (16) – Sam Querrey (25) 7-6(34), 6-3, 6-4 în 2h5′

Sam Groth (198) – John Isner (23) 6-7(5), 3-6

*

FRANŢA – MAREA BRITANIE 4-1

Kindarena, Rouen

zgură, interior

FRANŢA: Lucas Pouille (17, 347), Nicolas Mahut (46, 5), Jeremy Chardy (68, 98), Julien Benneteau (113, 25)

MAREA BRITANIE: Daniel Evans (44, 192), Kyle Edmund (47, 843), Jamie Murray ( – , 8), Dominic Inglot ( – , 44)

Ziua 1

Lucas Pouille (17) – Kyle Edmund (47) 7-5, 7-6(3), 6-3 în 2h11′

Jeremy Chardy (68) – Daniel Evans (44) 6-2, 6-3, 6-3 în 1h50′

Ziua a 2-a

Julien Benneteau (25 ATP la dublu) / Nicolas Mahut (5)Dominic Inglot (44) / Jamie Murray (8) 7-6(7), 5-7, 7-5, 7-5 în 3h20′

Ziua a 3-a

Julien Benneteau (113) – Daniel Evans (44) 1-6, 2-6
Jeremy Chardy (68) – Kyle Edmund (47) 6-4, 6-4

*

SERBIA – SPANIA 4-1

Aleksandar Nikolic Arena, Belgrad
hard indoor

SERBIA: Novak Djokovic (2, 344), Viktor Troicki (39, 63), Dusan Lajovic (84, 215), Nenad Zimonjic ( – , 57)

SPANIA: Pablo Carreno Busta (19, 19), Alberto Ramos-Vinolas (24, 850), Jaume Munar (245, 409), Marc Lopez ( – , 16)

Ziua 1

Novak Djokovic (2) – Alberto Ramos-Vinolas (24) 6-3, 6-4, 6-2 în 1h56′

Viktor Troicki (39) – Pablo Carreno Busta (19) 6-3, 7-6, 6-3 în 1h47′

Ziua a 2-a

Viktor Troicki (63 ATP la dublu) / Nenad Zimonjic (57) – Pablo Carreno Busta (19) / Marc Lopez (16) 4-6, 7-6(4), 6-0, 4-6, 6-2 în 3h14′

Ziua a 3-a

Dusan Lajovic (84) – Jaume Munar (245) 2-6, 6-1, 6-4

Nenad Zimonjic (-) – Alberto Ramos-Vinolas (24) 1-6, 2-6

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com