Nu rata:

Cupa Davis 2018 – Grupa Mondială: Cele 8 întâlniri din turul 1. Loturile. Meciurile de mâine.

Alex De Minaur
Galerie
Credit Foto: daviscup.com

La acest sfârşit de săptămână (2-4 septembrie) se vor disputa partidele din turul 1 al Grupei Mondiale – Cupa Davis, ediţia 2018.
Întâlnirile din această grupă se vor disputa în formatul clasic – pe durata a trei zile – nu ca cele din Grupele Zonale I şi II, în cel experimental de două zile.

În schimb, modificarea referitoare la loturile care curpind acum 5 jucători va fi aplicată şi în grupa de elită.

Franţa este deţinătoarea trofeului, după finala câştigată în faţa Belgiei, în 23-25 noiembrie 2017, la Lille.

De menţionat la prima vedere, legat de jucătorii echipelor:
Kyle Edmund nu va mai evolua pentru Marea Britanie în întâlnirea cu Spania, din cauza accidentării la şold, care l-a supărat în timpul semifinalei cu Marin Cilic de la Australian Open 2018. Astfel, Marea Britanie se va baza în prima zi pe doi debutanţi.

La rândul lui, croatul, finalist la Australian Open, va fi menajat în prima zi a întâlnirii cu Canada.
În echipa Australiei îşi va face debutul Alex De Minaursemifinalist în acest an la ATP 250 Series Brisbane şi finalist la ATP 250 Series Sydney – într-o provocare cu Alexander Zverev.

FRANŢA [1] – OLANDA

Halle Olympique, Albertville

hard indoor

FRANŢA: Lucas Pouille (17 ATP la simplu / 159 ATP la dublu / 23 de ani), Jo-Wilfried Tsonga (19 / 544 / 32), Richard Gasquet (33 / – / 31), Pierre-Hugues Herbert (77 / 13 / 26), Nicolas Mahut (104 / 7 / 26)

OLANDA: Robin Haase (42 / 67 / 30), Tallon Grieekspoor (251 / 405 / 21), Thiemo de Bakker (369 / 1056 / 29), Matwe Middelkoop (1177 / 39 / 34), Jean-Julien Rojer (- / 11 / 36)

Ziua 1

Lucas Pouille (17 ATP) – Thiemo de Bakker (369)

Richard Gasquet (33) – Robin Haase (42)

 

*

JAPONIA – ITALIA [6]

Morioko Takaya Arena, Tokyo

hard, indoor

JAPONIA: Yuichi Sugita (41 / 949 / 29), Taro Daniel (100 / 1182 / 25), Go Soeda (159 / 447 / 32), Yasutaka Uchiyama (226 / 122 / 25), Ben McLachlan ( – / 36 / 25)

ITALIA: Fabio Fognini (22 / 87 / 30), Paolo Lorenzi (46 / 82 / 36), Andreas Seppi (78 / 207 / 33), Thomas Fabbiano (77 / 494 / 28), Simone Bolelli (172 / 168 / 32)

Ziua 1

Taro Daniel (100) – Fabio Fognini (2)

Yuichi Sugita (41) – Andres Seppi (78)

*

SPANIA – MAREA BRITANIE [3]

Club de Tennis Puento Romano, Marbella

zgură, aer liber

SPANIA: Pablo Carreno Busta (10 / 71 / 26), Albert Ramos-Vinolas (21 / 119 / 30), Roberto Bautista Agut (23 / 320 / 29), Feliciano Lopez (37 / 25 / 26), David Ferrer (39 / 550 / 35)

MAREA BRITANIE: Kyle Edmund (26 / – / 23), Cameron Norrie (114 / 629 / 22), Liam Broady (165 / 903 / 24), Jamie Murray (- / 9 / 31), Dominic Inglot ( – / 46 / 31)

Ziua 1

Albert Ramos-Vinolas (21) – Liam Broady (165)

Roberto Bautista Agut (23) – Cameron Norrie (114)

 

*

AUSTRALIA [6] – GERMANIA

Pat Rafter Arena, Brisbane

hard, aer liber

AUSTRALIA: Nick Kyrgios (14 / 69 / 22), Mattehw Ebden (74 / 263 / 30), John Millman (108 / 198 / 28), Alex De Minaur (139 / 1133 / 18), John Peers (- / 4 / 29)

GERMANIA: Alexander Zverev (5 / 97 / 22), Jan-Lennard Struff (58 / 75 / 27), Peter Gojowczyk (60 / –  / 28), Tim Puetz (293 / 144 / 30)

Ziua 1

Alex De Minaur (139) – Alexander Zverev (5)

Nick Kyrgios (14) – Jan-Lennard Struff (58)

 

*

KAZAHSTAN – ELVEŢIA [5]

Centrul Naţional de Tenis, Astana

hard, indoor

KAZAHSTAN: Mikhail Kukushkin (73 / 816 / 29), Dmitry Popko (231 / 506 / 21),  Aleksandr Nedovyesov (232 / 326 / 30), Roman Khassanov (707 / 1401 / 21), Timur Khabibulin (787 / 274 / 22)

ELVEŢIA: Henri Laaksonen (123 / – / 25) / Adrian Bodmer (485 / 384 / 22) / Marc-Andrea Huesler (606 / 324 / 21) / Antoine Bellier (733 / 622 / 21) / Luca Margaroli (850 / 161 / 25)

Ziua 1

Dmitry Popko (231) – Henri Laaksonen (123)

Mikhail Kukushkin (73) – Adrian Bodmer (485)

 

*

CROAŢIA [4] – CANADA

Sportska Dvorana Gradski, Osijek

zgură, indoor

CROAŢIA: Marin Cilic (3 / 84 / 29), Borna Coric (47 / 810 / 21), Viktor Galovic (181 / 528 / 27), Franko Skugor (291 / 38 / 30), Ivan Dodig (404 / 8 / 32)

CANADA: Denis Shapovalov (48 / 754 / 18), Vasek Pospisil (85 / 266 / 27), Peter Polansky (141 / 232 / 29), Frank Dancevic (350 / 954 / 33), Daniel Nestor (- / 60 / 45)

Ziua 1

Borna Coric (47) – Peter Polansky (141)

Viktor Galovic (181) – Denis Shapovalov (48)

*

Serbia [7] – SUA

Sportski Center, Cair, Niš

zgură, indoor

SERBIA: Dusan Lajovic (84 / 554, 27), Laslo Djere (88 / / 22), Nikola Milojevic (183 / 307 / 22), Pedja Krstin (230 / 1170 / 23), Miljan Zekic (302 / 1395 / 29)

SUA: Sam Querrey (12 / 72 / 30), John  Isner (18 / 95 / 32), Ryan Harrison (43 / 19 / 25), Steve Johnson (50 / 148 / 28)

Ziua 1

Laslo Djere (88) – Sam Querrey (12)

Dusan Lajovic (84) – John  Isner (18)

 

*

BELGIA [2] -UNGARIA

Country Hall du Sart-Tilman, Liège

hard, indoor

BELGIA: David Goffin (7 / 547 / 27), Ruben Bemelmans (120 / 276 / 29), Julien Cagnina (248 / 999 / 23), Joris De Loore (310 / 346 / 24)

UNGARIA: Marton Fucsovics (63 / 368 / 25), Atilla Balazs (227 / 204 / 29), Zsombor Piros (521 / 1284 / 18), Mate Valkusz (848 / – / 19 ), Gabor Borsos (958 / 201 / 18)

Ziua 1

Ruben Bemelmans (12) –  Marton Fucsovics (63)

David Goffin (7) – Atilla Balazs (227)

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com