Nu rata:

Cupa Davis 2019: Astăzi începe Turneul Final al primei ediţii care se dispută în noul format

 

Numerele 1 şi 2 ATP – alături de echipele lor – la Madrid
În foto 7, alături de Nole este Gerard Piqué
Credit Foto: @daviscup.com

Luni, 18 noiembrie începe la Caja Magica din Madrid prima ediţie – în noul format, cu Turneu Final – a Cupei Davis, care are denumirea oficială “Davis Cup by Rakuten Madrid Finals”.

V-am anunţat la timpul cuvenit despre formatul Turneului Final şi despre componenţa celor 6 grupe a câte 3 echipe.

Cele 6 câştigătoare ale grupelor şi cele mai bine clasate echipe de pe locul 2 se vor califica în sferturile de finală.

Cele 4 semifinaliste sunt calificate automat pentru Turneul Final de anul viitor. Alte 12 vor juca anul viitor în turul calificativ pentru Turneul Final (Baraj), iar cele două echipe cu rezultatul cel mai slab în grupe vor retrograda în grupele zonale.

Fiecare întâlnire se decide după 3 partide: două de simplu şi una de dublu, care se joacă toate în aceeaşi zi, în sistem două seturi din trei.

Întâlnirile din grupe se vor disputa de luni până joi în format Round Robin (fiecare cu fiecare).
Echipele clasate pe primul loc în fiecare grupă, plus cele mai bine clasate de pe locurile 2 se califică în sferturile de finală (care se vor disputa vineri).

Partidele din grupe se dispută de luni până joi (în sesiunea de dimineaţă). Joi (sesiunea de după masă) şi vineri se dispută sferturile de finală, sâmbătă se joacă semifinalele şi duminică, finala.

11 jucători din top 20 ATP vor fi prezenţi: Nadal (1 ATP), Djokovic (2), Berrettini (8), Bautista Agut (9), Monfils (10), Goffin (11), Fognini (12), Schwartzman (14), Shapovalov (15), Khachanov (17), De Minaur (18).

Premiile financiare sunt: 2,4 milioane USD pentru echipa campioană; 1,75 milioane pentru finalistă, 600 mii USD pentru participarea în grupe [vom reveni].

Astăzi, luni 18 noiembrie se vor disputa primele 3 întâlniri – în cea inaugurală, urmând să joace deţinătoarea titlului – cu începere de la ora 17.00:

Grupa B

CROAŢIA [2] – RUSIA

CROAŢIA: Borna Coric (28 ATP la simplu / fără clasament la dublu), Borna Gojo (280, -), Ivan Dodig ( – / 12), Nikola Mektic (- / 15), ; căpitan nejucător: Zeljko Krajan

RUSIA*: Karen Khachanov (17 / 86), Andrey Rublev (23 / 75), Evgeny Donskoy (113 / -); căpitan nejucător: Shamil Tarpischev 

*Daniil Medvedev (5 ATP) a anunţat, după ce şi-a încheiat evoluţia la Turneul Final ATP, că nu mai vine la Madrid

*

Grupa F

ITALIA – CANADA

ITALIA: Matteo Berretini (8 / 208), Fabio Fognini (12 / 150), Andreas Seppi (72 / 297), Simone Bolelli (339 / 80); căpitan nejucător: Corrado Barazzutti

CANADA: Denis Shapovalov (15 / 50), Félix Auger-Aliassime (21 / -), Brayden Schnur (103 / 315), Vasek Pospisil (150 / 447); căpitan nejucător: Frank Dancevic

*

Grupa D

BELGIA [4] – COLUMBIA

BELGIA: David Goffin (11 / 164), Kimmer Coppejans (161 / 279), Sander Gillé (- / 39), Joran Vliegen ( – / 47), Steve Darcis (158 / -), căpitan nejucător: Johan van Herck

COLUMBIA: Juan Sebastián Cabal (- / 1), Robert Farah (- / 1), Santiago Giraldo (277 / 885), Daniel Elahi Galán (197 / 707), Alejandro Gonzalez (470 / 616); căpitan nejucător: Pablo González

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com