Eddie Herr 2019: Sebastian Gima şi Alexandru Coman au câştigat primele partide

Sebastian Gima (foto 1) şi Alexandru Coman, alături de legendarul antrenor şi promotor Nick Bolletieri şi în timpul partidei pe care a câştigat-o ieri

Săptămâna aceasta se dispută la Bradenton, Florida, locaţia Academiei IMG, fondată de Nick Bolletieri în 1978, turneul “Eddie Herr International Junior Championship”.

Turneul este defalcat pe grupe de vârstă: cel ITF pentru juniorii U18 (sub 18 ani) care are clasificarea Grad 1 – a 3-a categorie după turneele de Mare Şlem şi cele de Grad A – unde se acordă punctele corespunzătoare în clasamentul combinat şi cele dedicate juniorilor U16, U14 şi U12.
Turneul ITF se dispută pe zgură, iar cele ale juniorilor mici, pe hard.

Anul acesta avem doi reprezentanţi – ambii în probele băieţilor – pe tablourile principale, compuse din 64 de jucători: Sebastian Gima (69 ITF, 17 ani) la categoria U18 şi Alexandru Coman (14 ani, lider al categorie de vârstă în clasamentul Tennis Europe) – proaspăt finalist la Masters-ul juniorilor – la categoria U14.

Seabastian – care este cap de serie 15 – a câştigat în primul tur: 6-4, 7-6(4) cu Cash Hanzlik (SUA, 1749 ITF, 17 ani) şi îl va întâlni în turul 2 (R32) pe Max Westphal (Franţa, 99 ITF , 17 ani).

Alexandru – care este cap de serie 1 – a obţinut deja două victorii, ambele cu 6-0, 6-1 în faţa unor jucători americani – Easton Horricks şi George Lazarov – şi îl va întâlni în optimile de finală pe Diego Schtulmann (Mexic, 1345 ITF) [13].