Nu rata:

Fed Cup 2017: Grupele Mondiale I şi II. Rezultatele după prima zi.

Kiki Bertens. Credit Foto: Daniel Kopatsch / fedcup.com

Rezultatele după prima zi în Grupele Mondiale I şi II, cu excepţia partidei SUA – Germania şi a celui de-al doilea meci de la Italia – Slovacia.

GRUPA MONDIALĂ 1

CEHIA – SPANIA 1-1

Ostravar Arena, Ostrava
hard indoor

CEHIA: Karolina Pliskova (3 WTA la simplu / 15 WTA la dublu), Barbora Strycova (17 / 14), Katerina Siniakova (41 / 30), Lucie Safarova (47 /2)

SPANIA: Garbiñe Muguruza (7 / 385), Lara Arruabarrena (70 / 63), Sara Sorribes Tormo (110 / 258), Maria Jose Martinez Sanchez (832 / 36)

Ziua 1

Barbora Strycova (17 WTA) – Garbiñe Muguruza (7) 0-6, 6-3, 1-6

Karolina Pliskova (3) –  Lara Arruabarrena (70) 6-4, 7-5

*

SUA – GERMANIA 1-0

Royal Lahaina Resort, Maui
hard outdoor

SUA: Coco Vandeweghe (20 / 21), Alison Riske (40 / 226), Shelby Rogers (53 / 121), Bethanie Mattek-Sands (159 / 1)

GERMANIA: Laura Siegemund (38 / 72), Andrea Petkovic (51 / 87), Julia Goerges (57 / 16), Carina Witthoeft (77 / 709)

Ziua 1

Alison Riske (40) – Andrea Petkovic (51) 7-6(10), 6-2

Coco Vandeweghe (20) – Julia Goerges (57)

*

BELARUS – OLANDA 1-1

Chizhovka-Arena, Minsk
hard, indoor

BELARUS: Aliaksandra Sasnovich (128, – ), Aryna Sabalenka (142, 931), Olga Govortsova (174 / 203), Vera Lapko (302 / 239)

OLANDA: Kiki Bertens (24 / 28), Cindy Burger (137 / 171), Arantxa Rus (176 / 189), Michaella Krajicek (253 / 68)

Ziua 1

Aliaksandra Sasnovich (128) – Michaella Krajicek (253) 4-6, 6-3, 6-2

Aryna Sabalenka (142) – Kiki Bertens (24) 6-3, 6-7(6), 4-6

Bertens a salvat o minge de meci în tie-breal la 5-6.

*

ELVEŢIA – FRANŢA 1-1

Palexpo, Geneva
hard indoor

ELVEŢIA: Timea Bacsinszky (15 / 206), Viktorija Golubic (63 / 99), Belinda Bencic (81 / 466), Martina Hingis (- , 8)

FRANŢA: Kristina Mladenovic (31, 3), Alizé Cornet (43 / 155), Pauline Parmentier (64 / 223), Amandine Hesse (210 / 238)

Ziua 1

Timea Bacsinszky (15) – Alizé Cornet (43) 7-5, 6-4

Belinda Bencic (81) –  Kristina Mladenovic (31) 3-6, 4-6

*

 *        *

GRUPA MONDIALĂ II

RUSIA – TAIPEI 1-1

Druzhba Sport Complex, Moscova
hard indoor

RUSIA: Ekaterina Makarova (39 / 6), Natalia Vikhlyantseva (89 / 786), Anna Blinkova (160 / 325), Anna Kalinskaya (183 / 128)

TAIPEI: Kai-Chen Chang (121 / 231), Ya-Hsuan Lee (258 / 138), Ching-Wen Hsu (389 / 177), Ching-Wei Chan (- , 146)

Ziua 1

Ekaterina Makarova (39) – Ya-Hsuan Lee (258) 6-3, 5-7, 6-1

Anna Blinkova (160) –  Kai-Chen Chang (121) 3-6, 5-7

*

UCRAINA – AUSTRALIA 2-0

Palatul Sporturilor, Harkiv
hard, indoor

UCRAINA: Elina Svitolina (13 / 232), Lesia Tsurenko (54 / 1113), Olga Savchuk (328, 52), Nadiia Kichenok (588 / 81)

AUSTRALIA: Daria Gavrilova (26 / 73), Ashleigh Barty (56 / 112), Arina Rodionova (168 / 107), Casey Dellaqua ( – , 115)

Ziua 1

Lesia Tsurenko (54) –  Daria Gavrilova (26) 6-2, 6-3

Elina Svitolina (13) – Ashleigh Barty (56) 4-6, 6-1, 6-2

*

ITALIA – SLOVACIA 1-1

PalaGalassi, Forlì
zgură indoor

ITALIA: Sara Errani (49 / 44), Francesca Schiavone (100 / 423), Jasmine Paolini (215 / 955), Martina Trevisan (230, – )

SLOVACIA: Jana Cepelova (101 / 428), Rebecca Sramkova (119 / 403), Daniela Hantuchova (248 / 537), Anna Karolina Schmiedlova (252 / 600)

Ziua 1

Francesca Schiavone (100) – Anna Karolina Schmiedlova (252) 6-3, 6-1

Sara Errani (49) – Rebecca Sramkova (119) 6-2, 3-6, 4-6

 

 

 

 

 

 

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com