Nu rata:

Fed Cup 2017: Rezultatele complete din Grupele Mondiale I şi II.

S-au încheiat toate partidele din Grupele Mondiale I şi II, astfel că semifinalele – 22-23 aprilie – Grupei Mondiale I vor fi (echipele bolduite, gazde) :

Cehia – SUA

Belarus – Elveţia

*

În play off-urile celor două Grupe Mondiale, care se vor disputa tot în weekendul 22-23 aprilie vor evolua:

PO Grupa Mondială I: Spania, Olanda, Franţa, Germania, Rusia, Ucraina, Belgia, Slovacia

PO Grupa Mondială II: Taipei, Australia, România, Italia, Kazahstan, Marea Britanie, Serbia, Canada (ultimele 4 echipe s-au calificat din Grupele Zonale I)

Tragerea la soeţi va avea loc mâine (marţi) şi se va face funcţie de clasamentul ITF pe echipe, ce urmează a fi actualizat.

Rezultatele de la acest sfârşit de săptămână:

GRUPA MONDIALĂ 1

Galerie. Credit foto: fedcup.com

CEHIA – SPANIA 3-2

Ostravar Arena, Ostrava
hard indoor

CEHIA: Karolina Pliskova (3 WTA la simplu / 15 WTA la dublu), Barbora Strycova (17 / 14), Katerina Siniakova (41 / 30), Lucie Safarova (47 /2)

SPANIA: Garbiñe Muguruza (7 / 385), Lara Arruabarrena (70 / 63), Sara Sorribes Tormo (110 / 258), Maria Jose Martinez Sanchez (832 / 36)

Ziua 1

Barbora Strycova (17 WTA) – Garbiñe Muguruza (7) 0-6, 6-3, 1-6

Karolina Pliskova (3) – Lara Arruabarrena (70) 6-4, 7-5

Ziua 2

Karolina Pliskova (3) – Garbiñe Muguruza (7) 6-2, 6-2

Barbora Strycova (17 WTA) – Lara Arruabarrena (70) 6-4, 6-4

Lucie Safarova (2) / Katerina Siniakova (30) – Maria Jose Martinez Sanchez (36) / Sara Sorribes Tormo (110 / 258) 3-6, 6-4, [7-10]

*

SUA – GERMANIA 4-0

Royal Lahaina Resort, Maui
hard outdoor

SUA: Coco Vandeweghe (20 / 21), Alison Riske (40 / 226), Shelby Rogers (53 / 121), Bethanie Mattek-Sands (159 / 1)

GERMANIA: Laura Siegemund (38 / 72), Andrea Petkovic (51 / 87), Julia Goerges (57 / 16), Carina Witthoeft (77 / 709)

Ziua 1

Alison Riske (40) – Andrea Petkovic (51) 7-6(10), 6-2

Coco Vandeweghe (20) – Julia Goerges (57) 6-3, 6-1

Ziua 2

Coco Vandeweghe (20) – Andrea Petkovic (51) 3-6, 6-4, 6-0

Bethanie Mattek-Sands (1) / Shelby Rogers (121) – Laura Siegemund  (72) / Carina Witthoeft (709) 4-1 retragere

*

BELARUS – OLANDA 4-1

Chizhovka-Arena, Minsk
hard, indoor

BELARUS: Aliaksandra Sasnovich (128, – ), Aryna Sabalenka (142, 931), Olga Govortsova (174 / 203), Vera Lapko (302 / 239)

OLANDA: Kiki Bertens (24 / 28), Cindy Burger (137 / 171), Arantxa Rus (176 / 189), Michaella Krajicek (253 / 68)

Ziua 1

Aliaksandra Sasnovich (128) – Michaella Krajicek (253) 4-6, 6-3, 6-2

Aryna Sabalenka (142) – Kiki Bertens (24) 6-3, 6-7(6), 4-6

Bertens a salvat o minge de meci în tie-breal la 5-6.

Ziua 2

Aliaksandra Sasnovich (128) – Kiki Bertens (24) 6-3, 6-4

Aryna Sabalenka (142) – Michaella Krajicek (253) 7-6(5), 6-4

Olga Govortsova (203) / Vera Lapko (239) – Cindy Burger (171) / Arantxa Rus (189) 6-4, 6-2

*

ELVEŢIA – FRANŢA 4-1

Palexpo, Geneva
hard indoor

ELVEŢIA: Timea Bacsinszky (15 / 206), Viktorija Golubic (63 / 99), Belinda Bencic (81 / 466), Martina Hingis (- , 8)

FRANŢA: Kristina Mladenovic (31, 3), Alizé Cornet (43 / 155), Pauline Parmentier (64 / 223), Amandine Hesse (210 / 238)

Ziua 1

Timea Bacsinszky (15) – Alizé Cornet (43) 7-5, 6-4

Belinda Bencic (81) – Kristina Mladenovic (31) 3-6, 4-6

Ziua 2

Timea Bacsinszky (15) – Kristina Mladenovic (31) 7-6(4), 4-6, 7-5

Belinda Bencic (8) – Pauline Parmentier (64 ) 6-3, 6-4

Timea Bacsinszky (206) / Martina Hingis (- , 8) – Amandine Hesse (238) / Kristina Mladenovic (3) 6-4, 6-4

*

*          *

GRUPA MONDIALĂ II

RUSIA – TAIPEI 4-1

Druzhba Sport Complex, Moscova
hard indoor

RUSIA: Ekaterina Makarova (39 / 6), Natalia Vikhlyantseva (89 / 786), Anna Blinkova (160 / 325), Anna Kalinskaya (183 / 128)

TAIPEI: Kai-Chen Chang (121 / 231), Ya-Hsuan Lee (258 / 138), Ching-Wen Hsu (389 / 177), Chin-Wei Chan (- , 146)

Ziua 1

Ekaterina Makarova (39) – Ya-Hsuan Lee (258) 6-3, 5-7, 6-1

Anna Blinkova (160) – Kai-Chen Chang (121) 3-6, 5-7

Ziua 2

Ekaterina Makarova (39) – Kai-Chen Chang (121) 6-4, 7-5

Natalia Vikhlyantseva (89) – Ya-Hsuan Lee (258) 6-1, 6-2

Anna Blinkova (325) /Anna Kalinskaya (128) – Chin-Wei Chan (146) / Ching-Wen Hsu (177) 6-3, 7-5

 

*

UCRAINA – AUSTRALIA 3-1

Palatul Sporturilor, Harkiv
hard, indoor

UCRAINA: Elina Svitolina (13 / 232), Lesia Tsurenko (54 / 1113), Olga Savchuk (328, 52), Nadiia Kichenok (588 / 81)

AUSTRALIA: Daria Gavrilova (26 / 73), Ashleigh Barty (56 / 112), Arina Rodionova (168 / 107), Casey Dellaqua ( – , 115)

Ziua 1

Lesia Tsurenko (54) – Daria Gavrilova (26) 6-2, 6-3

Elina Svitolina (13) – Ashleigh Barty (56) 4-6, 6-1, 6-2

Ziua 2

Elina Svitolina (13) – Daria Gavrilova (26) 6-3, 6-2

Nadiia Kichenok (81) / Olga Savchuk (52) – Ashleigh Barty (112) / Casey Dellaqua (115) 2-6, 6-2, 8-10

*

ITALIA – SLOVACIA 2-3

PalaGalassi, Forlì
zgură indoor

ITALIA: Sara Errani (49 / 44), Francesca Schiavone (100 / 423), Jasmine Paolini (215 / 955), Martina Trevisan (230, – )

SLOVACIA: Jana Cepelova (101 / 428), Rebecca Sramkova (119 / 403), Daniela Hantuchova (248 / 537), Anna Karolina Schmiedlova (252 / 600)

Ziua 1

Francesca Schiavone (100) – Anna Karolina Schmiedlova (252) 6-3, 6-1

Sara Errani (49) – Rebecca Sramkova (119) 6-2, 3-6, 4-6

Ziua 2

Sara Errani (49) – Daniela Hantuchova (248) 2-6, 0-6

Francesca Schiavone (100) – Rebecca Sramkova (119) 2-6, 4-6

Jasmine Paolini (955) / Martina Trevisan ( – ) – Anna Karolina Schmiedlova (600) / Daniela Hantuchova (537) 5-2 retragere

 

 

 

 

 

 

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com