Nu rata:

Fed Cup 2018: Rezultatele finale ale întâlnirilor din Grupele Mondiale. Detalii despre Barajul Grupei Mondiale.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

4 Slideshow-uri a câte 5 imagini

Avem rezultatele complete ale partidelor din primul tur al Grupei Mondiale şi Grupei Mondiale II – Fed Cup, ediţia 2018.

Astfel că acum ştim:

  •  semifinalele Grupei Mondiale (primele echipe vor fi gazde) 21-22 aprilie:

 GermaniaCehia [3]

Franţa [4] – SUA [2]

  • echipele care vor participa la Barajul (play-off) Grupei Mondiale (21-22 aprilie):

Belarus, Elveţia, Belgia, Olanda (învinsele din primul tur al Grupei Mondiale), Slovacia, Australia, ROMÂNIA şi Italia (învingătoarele din primul tur al Grupei Mondiale II).

Tragerea la sorţi a partidelor din acest Baraj (un tur) se va desfăşura mâine la Londra, la ora 12.00.
Capii de serie vor stabiliţi în urma noului clasament Fed Cup pe naţiuni, care va fi dat publicităţii astăzi.

  • echipele care vor participa la Barajul (play-off) Grupei Mondiale II (21-22 aprilie):

Canada, Rusia, Spania, Ucraina (învinsele din primul tur al Grupei Mondiale II), Marea Britanie, Letonia, Paraguay şi Japonia (echipele calificate din Grupa Zonală 1).
Aceste întâlniri vor fi trase la sorţi tot mâine, în aceleaşi condiţii.

Rezultatele:

GRUPA MONDIALĂ I

BELARUS [1] – GERMANIA 2-3

Chizhovka Arena, Minsk
hard, indoor

BELARUS: Aliaksandra Sasnovich (46 WTA la simplu / fără clasament la dublu / 22 de ani), Aryna Sabalenka (63 / 195 / 19), Vera Lapko (129 / 100 / 19), Lidziya Marozava (487 / 63 / 25)

GERMANIA: Tatjana Maria (58 / 300 / 30), Antonia Lottner (149 / 448 / 21), Anna-Lena Friedsam (367 / 330 / 24), Anna-Lena Grönefeld (- / 21 / 32)

Galerii
Credit Foto: fedcup.com / Paul Zimmer, Corrine Dubreuil, Martin Sidorjak, Srdjan Stevanovic, Ray Giubilo

Ziua 1

Aryna Sabalenka (63 WTA) – Tatjana Maria (58) 4-6, 6-1, 6-2 în 1h44′

Aliaksandra Sasnovich (46) – Antonia Lottner (149) 5-7, 4-6 în 1h36′

Ziua 2

Vera Lapko (129) – Tatjana Maria (58) 4-6, 7-5, 0-6 în 2h6′

Aryna Sabalenka (63 WTA) – Antonia Lottner (149) 6-3, 5-7, 6-2 în 2h2′

Lidziya Marozava (63 WTA la dublu) / Aryna Sabalenka (195) – Anna-Lena Grönefeld (21) / Tatjana Maria (300) 7-6(4), 5-7, 4-6 după 2h29′

*

CEHIA [3] – ELVEŢIA 3-1

O2 Arena, Praga
hard, indoor

CEHIA: Karolina Pliskova (5 / 436 / 25), Petra Kvitova (21 / – / 27), Barbora Strycova (25 / 15 / 31), Lucie Safarova (31 / 7 / 30)

ELVEŢIA: Timea Bacsinszky (42 / 82 / 28), Belinda Bencic (73 / 278 / 20), Viktorija Golubic (100 / 64 / 25), Jil Teichman (135 / 217 / 20)

Ziua 1

Petra Kvitova (21) – Viktorija Golubic (100) 6-2, 1-6, 6-3 în 1h51′

Barbora Strycova (25) – Belinda Bencic (73) 6-2, 6-4 în 1h44′

Ziua 2

Petra Kvitova (21) – Belinda Bencic (73) 6-2, 6-4 în 1h21′

Lucie Safarova (7 WTA la dublu) / Barbora Strycova (15) – Timea Bacsinszky (82 / 28) / Jil Teichman (217) 6-1, 4-6, [8-10] în 1h16′

*

FRANŢA [4] – BELGIA 3-2

Vendéspace, La Roche-sur-Yon
hard, indoor

FRANŢA: Kristina Mladenovic (13 / 19 / 24), Pauline Parmentier (91 / 284 / 32), Amandine Hesse (228 / 327 / 25), rezervă: Clara Burel (- , – 16)

BELGIA: Elise Mertens (20 / 39 / 22), Kirsten Flipkens (70 / 47 / 31), Alison van Uytvanck (79 / 563 / 23), Ysaline Bonaventure (155 / 182 23)

Ziua 1

Pauline Parmentier (91) – Elise Mertens (20) 2-6, 1-6 în 1h12′

Kristina Mladenovic (13) – Kirsten Flipkens (70) 6-2, 6-4 în 1h11′

Ziua 2

Kristina Mladenovic (13) – Elise Mertens (20) 6-4, 6-4 în 1h23′

Pauline Parmentier (91) – Alison van Uytvanck (79) 1-6, 3-6 în 1h7′

Amandine Hesse (327) / Kristina Mladenovic (19) – Kirsten Flipkens (47) / Elise Mertens (39) 6-4, 2-6, 6-2 în 2h2′

*

SUA [2] – OLANDA 3-1

US Cellular Arena, Asheville
hard, indoor

SUA: Venus Williams (8 / – / 37), Coco Vandeweghe (17 / 74 / 26), Lauren Davis (62 / 188 / 24), Serena Williams (- , – , 36)

OLANDA: Richel Hogenkamp (108 / 451 / 25), Arantxa Rus (124 / 147 / 27), Lesley Kerkhove (165 / 65 / 27), Demi Schuurs (- , 32 / 24)

Ziua 1

Venus Williams (8) – Arantxa Rus (124) 6-1, 6-4 în 1h21′

Coco Vandeweghe (17) – Richel Hogenkamp (108) 4-6, 7-6(6), 6-3 în 2h36′

Ziua 2

Venus Williams (8) – Richel Hogenkamp (108) 7-5, 6-1 în 1h6′

Serena Williams (-) / Venus Williams (-) – Lesley Kerkhove (65) / Demi Schuurs (32) 2-6, 3-6 în 1h6′

*

 *                *

GRUPA MONDIALĂ II

SLOVACIA – RUSIA [1] 4-1

AEGON Arena, Bratislava
hard, indoor

SLOVACIA: Magdalena Rybarikova (18 / 405 / 29), Jana Cepelova (114 / 259 / 24), Viktoria Kuzmova (121 / 642 / 19), Anna Karolina Schmiedlova (131 / 939 / 23)

RUSIA: Natalia Vikhlyantseva (94 / 689 / 20), Anna Kalinskaya (150 / 163 / 19), Anastasia Potapova (200 / 246 / 16), Veronika Kudermetova (238 / 61 / 20)

Ziua 1

Viktoria Kuzmova (121) – Natalia Vikhlyantseva (94) 4-6, 2-6 în 1h14′

Magdalena Rybarikova (18) – Anna Kalinskaya (150) 5-7, 6-3, 6-4 în 2h21′

Ziua 2

Jana Cepelova (114) – Natalia Vikhlyantseva (94) 6-4, 6-4 în 1h20′

Viktoria Kuzmova (121) – Anastasia Potapova (200) 3-6, 6-3, 6-4 în 2h2′

Jana Cepelova (259 WTA la dublu) / Anna Karolina Schmiedlova (939) – Anna Kalinskaya (163) / Veronika Kudermetova (61) 6-3, 6-2 în 59′

*

AUSTRALIA – UCRAINA [3] 3-2

Canberra Tennis Centre
iarbă, aer liber

AUSTRALIA: Ashleigh Barty (16 / 10 /21), Daria Gavrilova (26 / 62 / 23), Destanee Aiava (188 / 553 / 17), Casey Dellacqua (- / 9 / 32)

UCRAINA: Marta Kostyuk (185 / – / 15), Lyudmila Kichenok (883 / 46 / 25), Nadiia Kichenok (- / 37 / 25), Dasha Lopatetskaya (- / – / 14)

Ziua 1

Ashleigh Barty (16 WTA) – Lyudmila Kichenok (883) 4-6, 6-1, 6-4 în 1h52′

Daria Gavrilova (26) – Marta Kostyuk (185) 6-7(3), 3-6 în 1h28′

Ziua 2

Ashleigh Barty (16) – Marta Kostyuk (185) 6-2, 6-3 în 1h6′

Daria Gavrilova (26) – Nadiia Kichenok (-) 6-4, 2-6, 3-6

Ashleigh Barty (10 WTA la dublu) / Casey Dellacqua (- / 9 / 32) – Lyudmila Kichenok (46), Nadiia Kichenok (37) 6-3, 6-4 în 1h5′

*

ROMÂNIA [4] – CANADA 3-1

Sala Polivalentă, Cluj-Napoca
hard, indoor

ROMÂNIA: Irina Begu (37 / 27 / 27), Sorana Cîrstea (38 / 150 / 27), Ana Bogdan (86 / 564 / 25), Raluca Olaru (- / 45 / 28)

CANADA: Carol Zhao (138 / 201 /22), Bianca Andreescu (173 / 153 / 17), Katherine Sebov (319 / – / 19), Gabriela Dabrowski (334 / 11 / 25)

Ziua 1

Sorana Cîrstea (38) – Carol Zhao (138) 6-2, 6-2 în 54′

Irina Begu (37) – Bianca Andreescu (173) 6-3, 6-7(4), 6-2în 2h38′

Ziua 2

Irina Begu (37) – Katherine Sebov (319) 6-2, 6-4 în 1h29′

Ana Bogdan (564) / Raluca Olaru (45) – Gabriela Dabrowski (11 WTA la dublu) / Carol Zhao (201) 4-6, 6-1, [6-10] în 1h12′

*

ITALIA [2] – SPANIA 3-2

Pala Tricalle “Sandro Leombroni”, Chieti
zgură, indoor

ITALIA: Sara Errani (142 / 107 / 30), Jasmine Paolini (158 / – / 22), Deborah Chiesa (179 / 364 / 21), Elisabetta Cocciaretto (809 / 1109 / 17)

SPANIA: Carla Suárez Navarro (29 / – / 29), Lara Arruabarrena (82 / 60 / 25), Georgina-Garcia Perez (162 / 218 / 25), Maria Jose Martinez Sanchez (758 / 25 / 35)

Ziua 1

Jasmine Paolini (158) – Carla Suárez Navarro (29) 2-6, 3-6 în 1h11′

Sara Errani (142) – Lara Arruabarrena (82) 6-1, 6-1 în 1h3′

Ziua 2

Sara Errani (142) – Carla Suárez Navarro (29) 6-3, 3-6, 6-3 în 2h18′

Deborah Chiesa (179) – Lara Arruabarrena (82) 6-4, 2-6, 7-6(7) în 2h28′

Elisabetta Cocciaretto (1109) / Jasmine Paolini (-) – Georgina-Garcia Perez (218), Maria Jose Martinez Sanchez (25) 4-6, 3-6 în 1h2′

 

 

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com