Nu rata:

Fed Cup 2018: Întâlnirile din primul tur al Grupelor Mondiale I şi II. Echipele. Alte detalii.

La acest sfârşit de săptămână – 10-11 februarie – se vor disputa întâlnire contând pentru turul 1 ale Grupelor Mondiale I şi II.

Fiecare Grupă este formată din câte 8 echipe. Învingătoarele din primul tur al Grupei Mondiale 1 se vor califica în semifinale (21-22 aprilie), în timp ce învinsele vor juca Baraje (play off) pentru rămânere / retrogradare / promovare în Grupa Mondială I cu cele 4 învingătoare din primul tur al Grupei Mondiale II (22-23 aprilie).
Învinsele din această ultimă Grupă vor juca la rândul lor Baraje pentru rămânere / retrogradare / promovare în Grupa Mondială II cu cele 4 calificate din Grupa Zonală 1 (22-23 aprilie).

De semnalat în loturile anunţate:

  • prezenţa a doar două jucătoare din top 10 WTA la simplu: Karolina Pliskova (5) şi Venus Williams (8)
  • prezenţa a 5 jucătoare din top 20: Kristina Mladenovic (13), Ashleigh Barty (16), Coco Vandeweghe (17), Magdalena Rybarikova (18), Elise Mertens (20)
  • absenţele faţă de loturile teoretice în echipele Germaniei (Kerber, Görges, Witthöft), Franţa (Garcia, Cornet), Olanda (Bertens), Slovacia (Cibulkova), Rusia (primele 7 jucătoare din clasamentul de simplu), Ucraina (primele 6 jucătoare), România (Halep), Italia (Giorgi, Schiavone), Spania (Muguruza).
  • prezenţa în aceste condiţii a numeroase junioare: Clara Burel (16 ani) la Franţa, Anastasia Potapova (16 ani) la Rusia, Marta Kostyuk (15 ani) şi Dasha Lopatetskaya (14 ani) la Ucraina, Bianca Andreescu (17) la Canada
  • prezenţa surorilor Williams în echipa SUA

GRUPA MONDIALĂ I

BELARUS [1] – GERMANIA

Chizhovka Arena, Minsk
hard, indoor

BELARUS: Aliaksandra Sasnovich (46 ATP la simplu / fără clasament la dublu / 22 de ani), Aryna Sabalenka (63 / 195 / 19), Vera Lapko (129 / 100 / 19), Lidziya Marozawa (487 / 63 / 25)

GERMANIA: Tatjana Maria (58 / 300 / 30), Antonia Lottner (149 / 448 / 21), Anna-Lena Friedsam (367 / 330 / 24), Anna-Lena Grönefeld (- / 21 / 32)

*

CEHIA [3] – ELVEŢIA

O2 Arena, Praga
hard, indoor

CEHIA: Karolina Pliskova (5 / 436 / 25), Petra Kvitova (21 / – / 27), Barbora Strycova (25 / 15 / 31), Lucie Safarova (31 / 7 / 30)

ELVEŢIA: Timea Bacsinszky (42 / 82 / 28), Belinda Bencic (73 / 278 / 20), Viktorija Golubic (100 / 64 / 25), Jil Teichman (135 / 217 / 20)

*

FRANŢA [4] – BELGIA

Vendéspace, La Roche-sur-Yon
hard, indoor

FRANŢA: Kristina Mladenovic (13 / 19 / 24), Pauline Parmentier (91 / 284 / 32), Amandine Hesse (228 / 327 / 25), rezervă: Clara Burel (- , – 16)

BELGIA: Elise Mertens (20 / 39 / 22), Kirsten Flipkens (70 / 47 / 31), Alison van Uytvanck (79 / 563 / 23), Ysaline Bonaventure (155 / 182 23)

*

SUA [2] – OLANDA

US Cellular Arena, Asheville
hard, indoor

SUA: Venus Williams (8 / – / 37), Coco Vandeweghe (17 / 74 / 26), Lauren Davis (62 / 188 / 24), Serena Williams (- , – , 36)

OLANDA: Richel Hogenkamp (108 / 451 / 25), Arantxa Rus (124 / 147 / 27), Lesley Kerkhove (165 / 65 / 27), Demi Schuurs (- , 32 / 24)

*

 *                *

GRUPA MONDIALĂ II

SLOVACIA – RUSIA [1]

AEGON Arena, Bratislava
hard, indoor

SLOVACIA: Magdalena Rybarikova (18 / 405 / 29), Jana Cepelova (114 / 259 / 24), Viktoria Kuzmova (121 / 642 / 19), Anna Karolina Schmiedlova (131 / 939 / 23)

RUSIA: Natalia Vikhlyantseva (94 / 689 / 20), Anna Kalinskaya (150 / 163 / 19), Anastasia Potapova (200 / 246 / 16), Veronika Kudermetova (238 / 61 / 20)

*

AUSTRALIA – UCRAINA [3]

Canberra Tennis Centre
iarbă, aer liber

AUSTRALIA: Ashleigh Barty (16 / 10 /21), Daria Gavrilova (26 / 62 / 23), Destanee Aiava (188 / 553 / 17), Casey Dellacqua (- / 9 / 32)

UCRAINA: Marta Kostyuk (185 / – / 15), Lyudmila Kichenok (883 / 46 / 25), Nadiia Kichenok (- / 37 / 25), Dasha Lopatetskaya (- / – / 14)

*

ROMÂNIA [4] – CANADA

Sala Polivalentă, Cluj-Napoca
hard, indoor

ROMÂNIA: Irina Begu (37 / 27 / 27), Sorana Cîrstea (38 / 150 / 27), Ana Bogdan (86 / 564 / 25), Raluca Olaru (- / 45 / 28)

CANADA: Carol Zhao (138 / 201 /22), Bianca Andreescu (173 / 153 / 17), Katherine Sebov (319 / – / 19), Gabriela Dabrowski (334 / 11 / 25)

*

ITALIA [2] – SPANIA

Pala Tricalle “Sandro Leombroni”, Chieti
zgură, indoor

ITALIA: Sara Errani (142 / 107 / 30), Jasmine Paolini (158 / – / 22), Deborah Chiesa (179 / 364 / 21), Elisabetta Cocciaretto (809 / 1109 / 17)

SPANIA: Carla Suárez Navarro (29 / – / 29), Lara Arruabarrena (82 / 60 / 25), Georgina-Garcia Perez (162 / 218 / 25), Maria Jose Martinez Sanchez (758 / 25 / 35)

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com