Nu rata:

Fed Cup 2019. Grupa Mondială II: Canada, Elveţia, Letonia şi Spania s-au calificat în barajul pentru Grupa Mondială.

Galerie
Credit Foto: Srdjan Stevanovic, Daniel Maurer, Henk Koster, Takeo Tanuma / fedcup.com

Cele patru întâlniri contând pentru Grupa Mondială II – Fed Cup 2019 s-au încheiat, învingătoarele – Elveţia, Letonia, Spania şi Canada – urmând să joace în Barajul pentru Grupa Mondială cu cele patru învinse din turul 1 al diviziei de elită, iar echipele care au pierdut vor juca în Barajul Grupei Mondiale II cu cele 4 echipe promovate din Grupele Zonale: Rusia, Marea Britanie, Kazahstan şi Brazilia.

[rezultatele partidelor rămase fără miză, după ce scorul întâlnirii a fost decis, nu sunt evidenţiate mai jos]

ELVEŢIA [1] – ITALIA 3-1

Palmares direct: 1-0

Swiss Tennis Arena, Biel – hard, teren acoperit

ELVEŢIA: Belinda Bencic (45 WTA la simplu, 237 WTA la dublu), Stefanie Vögele (84, – ), Viktorija Golubic (101, 154), Timea Bacsinszky (111, 115), Jil Teichman (155. 253) – căpitan nejucător: Heinz Günthardt

ITALIA: Camila Giorgi (28, -), Sara Errani (124, 215), Martina Trevisan (166, 450), Jasmine Paolini (208, 625), Deborah Chiesa (281, 484) – căpitan nejucător: Tathiana Garbin

Belinda Bencic – Sara Errani 6-2, 7-5 în 1h19′

Viktorija Golubic – Camila Giorgi 6-2, 4-6, 6-4 în 2h13′

Belinda Bencic – Camila Giorgi 6-2, 6-4 în 1h17′

*

LETONIA – SLOVACIA [3] 4-0

Palmares direct: 0-0

Arena Riga – hard, teren acoperit

LETONIA: Anastasija Sevastova (12, 63), Jelena Ostapenko (22, 37), Diana Marcinkevica (227, 226), Daniela Vismane (645, -), Patricja Spaka (-, -) – căpitan nejucător: Matej Liptak

SLOVACIA: Dominika Cibulkova (30, -), Viktoria Kuzmova (46, 94), Anna Karolina Schmiedlova (61, -), Magdalena Rybarikova (69, 175), Rebecca Sramkova (188, -) – căpitan nejucător: Adrians Zguns

Duminică sesiunea începe la ora 14.00.

Jelena Ostapenko – Rebecca Sramkova 7-5, 6-7(5), 6-1 în 2h41′

Ostapenko a devenit jucătoarea letonă cu cele mai multe victorii în Fed Cup: 28, ea fiind urmată de Larisa Savchenko 27 şi Diana Marcinkevica – 22.

Anastasija Sevastova – Anna Karolina Schmiedlova 6-4, 6-0 în 1h18′

Anastasija Sevastova – Rebecca Sramkova 6-3, 6-2 în 1h1′

*

JAPONIA [4] – SPANIA 2-3

Palmares direct: 0-2

Kita-Kyushu Sogo Gymnastic Hall – hard, teren acoperit

JAPONIA: Misaki Doi (121, 120), Nao Hibino (123, 67), Kurumi Nara (156, 538), Miyu Kato (397, 47), Makoto Ninomiya (575, 23) – căpitan nejucător: Toshihisa Tsuchihashi

SPANIA: Sara Sorribes Tormo (78, 74), Aliona Bolsova Zadoinov (152, 380), Georgina Garcia-Perez (161, 95), Silvia Soler-Espinosa (190, 197), Maria Jose Martinez Sanchez (-, 16) – căpitan nejucător: Anabel Medina Garrigues

Duminică sesiunea începe la ora 5.00 AM.

Nao Hibino – Sara Sorribes Tormo 6-4, 6-2 în 1h37′

Misaki Doi – Georgina Garcia-Perez 2-6, 6-4, 6-7(2) în 2h7′

Kurumi Nara – Silvia Soler-Espinosa 7-6(3), 6-4 în 1h51′

Nao Hibino – Georgina Garcia-Perez 3-6, 6-1, 1-6 în 1h43′

Miyu Kato / Makoto Ninomiya – Georgina Garcia-Perez / Maria Jose Martinez Sanchez 1-6, 3-6 în 1h8′

*

OLANDA – CANADA 0-4

Palmares direct: 3-3

Maaspoort Sports & Events, ‘s-Hertogenbosch – hard, teren acoperit

OLANDA: Arantxa Rus (129, 151), Richel Hogenkamp (150, 939), Bibiane Schoofs (162, 141), Demi Schuurs (-, 7) – căpitan nejucător: Paul Haarhuis

CANADA: Bianca Andreescu (70, 527), Rebecca Marino (209, 520), Françoise Abanda (223, -), Gabriela Dabrowski (445, 10) – căpitan nejucător: Heidi El Tabakh

Duminică sesiunea începe la ora 13.00.

Richel Hogenkamp – Bianca Andreescu 4-6, 1-6 în 1h6′

Arantxa Rus – Françoise Abanda 6-7(8), 6-4, 4-6 în 2h37′

Arantxa Rus – Bianca Andreescu 4-6, 2-6 în 1h9′

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com