Nu rata:

Hopman Cup 2019: Elveţia, în aceeaşi formulă – Federer / Bencic – va încerca să-şi apere titlul.

Roger şi Belinda, deţinătorii titlului

Sascha Zverev a aterizat acum 3 ore la Perth

În afara celor 3 turnee ATP – 250 Series Doha, Brisbane, Pune – şi 3 WTA – Premier Brisbane, International Shenzhen, Auckland – prima săptămână a sezonului 2019 programează şi tradiţionala competiţie a echipelor mixte, Hopman Cup.

La fel ca precedentele, a 31-a ediţie a Hopman Cup este găzduită de oraşul Perth, până în 2012 locul de disputare a fost Burswood Dome, iar din 2013 este Perth Arena, care are o capacitate de 15.500 de locuri.

Numele competiţiei este dat de fostul jucător şi mare antrenor australian Harry Hopman (1906-1985), care în calitate de căpitan-nejucător a condus Australia la 15 titluri în Cupa Davis.

Hopman Cup nu este o competiţie demonstrativă, ea se desfăşoară sub egida ITF, care consemnează rezultatele jucătorilor. Nu se acordă puncte, premiul destinat echipei câştigătoare a fost până în 2014 unul simbolic – o cupă de argint – căreia de-a atunci i s-au adăugat două trofee individuale – pentru echipierii formaţiei câştigătoare – în forma unei mingi de tenis, încrustate cu diamante, evaluate la 26.000 USD.

La sfârşitul ştirii, finalele ediţiilor de până acum.

Deţinătoarea titlului, Elveţia, este prezentă şi anul acesta, în aceeaşi formulă: Roger Federer şi Belinda Bencic.

Ţările participante, echipele şi programul sunt stabilite, iar formatul este acelaşi ca până acum: cele 8 echipe sunt împărţite în două grupe, unde se întâlnesc în sistemul Round Robin – fiecare cu fiecare – iar câştigătoarele îşi dispută direct finala:

Grupa A

GERMANIA – Alexander Zverev (4 ATP), Angelique Kerber (2 WTA)

FRANŢA – Lucas Pouille (32), Alizé Cornet (45)

AUSTRALIA – Matthew Ebden (46), Ashleigh Barty (15)

SPANIA – David Ferrer (126), Garbiñe Muguruza (18)

Grupa B

SUA – Frances Tiafoe (39), Serena Williams (16)

ELVEŢIA – Roger Federer (3), Belinda Bencic (54)

GRECIA – Stefanos Tsitsipas (15), Maria Sakkari (41)

MAREA BRITANIE – Cameron Norrie (91), Katie Boulter (97)

*

Sesiunile de zi vor începe la ora 4.00 AM şi cele de seară la 11.30 AM:

Sâmbătă, 29 decembrie: Marea Britanie – Grecia / Australia – Franţa

Duminică, 30 decembrie: Germania – Spania / Marea Britanie – Elveţia

Luni, 31 decembrie: SUA – Grecia (doar sesiune de zi)

Marţi, 1 ianuarie: SUA – Elveţia (doar sesiune de seară)

Miercuri, 2 ianuarie: Franţa – Germania, Australia – Spania

Joi, 3 ianuarie:  Marea Britanie – SUA, Grecia – Elveţia

Vineri, 4 ianuarie: Spania – Franţa, Australia – Germania

Sâmbătă, 5 ianuarie: finala va începe la ora 10.00 AM

*

Campioană Finalistă
1989  Czechoslovakia 2–0  Australia Helena Suková Miloslav Mečíř Hana Mandlíková Pat Cash
1990  Spain 2–1  United States Arantxa Sánchez Vicario Emilio Sánchez Pam Shriver John McEnroe
1991  Yugoslavia 3–0  United States (2) Monica Seles Goran Prpić Zina Garrison David Wheaton
1992   Switzerland 2–1  Czechoslovakia Manuela Maleeva-Fragniere Jakob Hlasek Helena Suková Karel Nováček
1993  Germany 2–0  Spain Steffi Graf Michael Stich Arantxa Sánchez Emilio Sánchez
1994  Czech Republic 2–1  Germany Jana Novotná Petr Korda Anke Huber Bernd Karbacher
1995  Germany (2) 2–0  Ukraine Anke Huber Boris Becker Natalia Medvedeva Andrei Medvedev
1996  Croatia 2–1   Switzerland Iva Majoli Goran Ivanišević Martina Hingis Marc Rosset
1997  United States 2–1  South Africa Chanda Rubin Justin Gimelstob Amanda Coetzer Wayne Ferreira
1998  Slovakia 2–1  France Karina Habšudová Karol Kučera Mary Pierce Cédric Pioline
1999  Australia 2–1  Sweden Jelena Dokić Mark Philippoussis Åsa Carlsson Jonas Björkman
2000  South Africa 3–0  Thailand Amanda Coetzer Wayne Ferreira Tamarine Tanasugarn Paradorn Srichaphan
2001   Switzerland (2) 2–1  United States (3) Martina Hingis Roger Federer Monica Seles Jan-Michael Gambill
2002  Spain (2) 2–1  United States (4) Arantxa Sánchez Vicario (2) Tommy Robredo Monica Seles (2) Jan-Michael Gambill (2)
2003  United States (2) 3–0  Australia (2) Serena Williams James Blake Alicia Molik Lleyton Hewitt
2004  United States (3) 2–1  Slovakia Lindsay Davenport James Blake (2) Daniela Hantuchová Karol Kučera
2005  Slovakia (2) 3–0  Argentina Daniela Hantuchová Dominik Hrbatý Gisela Dulko Guillermo Coria
2006  United States (4) 2–1  Netherlands Lisa Raymond Taylor Dent Michaëlla Krajicek Peter Wessels
2007  Russia 2–0  Spain (2) Nadia Petrova Dmitry Tursunov Anabel Medina Garrigues Tommy Robredo
2008  United States (5) 2–1  Serbia Serena Williams (2) Mardy Fish Jelena Janković Novak Djokovic
2009  Slovakia (3) 2–0  Russia Dominika Cibulková Dominik Hrbatý (2) Dinara Safina Marat Safin
2010  Spain (3) 2–1  Great Britain MJ Martínez Sánchez Tommy Robredo (2) Laura Robson Andy Murray
2011  United States (6) 2–1  Belgium Bethanie Mattek-Sands John Isner Justine Henin Ruben Bemelmans
2012  Czech Republic (2) 2–0  France (2) Petra Kvitová Tomáš Berdych Marion Bartoli Richard Gasquet
2013  Spain (4) 2–1  Serbia (2) Anabel Medina Garrigues Fernando Verdasco Ana Ivanovic Novak Djokovic (2)
2014  France 2–1  Poland Alizé Cornet Jo-Wilfried Tsonga Agnieszka Radwańska Grzegorz Panfil
2015  Poland 2–1  United States (5) Agnieszka Radwańska Jerzy Janowicz Serena Williams John Isner
2016  Australia (2) 2–0  Ukraine (2) Daria Gavrilova Nick Kyrgios Elina Svitolina Alexandr Dolgopolov
2017  France (2) 2–1  United States (6) Kristina Mladenovic Richard Gasquet Coco Vandeweghe Jack Sock
2018   Switzerland (3) 2–1  Germany (2) Belinda Bencic Roger Federer (2) Angelique Kerber Alexander Zverev

Credit Info: wikipedia.org

 

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com