ITF 25k Lund: Alexandra Dulgheru rateză o minge meci şi nu mai are energie pentru setul decisiv.

Alexandra Dulgheru la Lund
Credit Foto: Morten Sylvest

Astăzi, în semifinalele turneului ITF – dotat cu premii în valoare de 25.000 USD – “Lund Ladies”, care se dispută la Lund, în Suedia:

Martina Di Giuseppe (Italia, 377) [8] Alexandra Dulgheru (514) [SE] 6-7(5), 7-6(6), 6-0

Partida a durat 2h38′.
Alexandra a condus cu 5-3 în setul 2 şi la 5-4 a avut o minge de meci.
Odată aceasta ratată, ea a continuat lupta şi a egalat la 6, după ce a salvat 5 mingi de set.
În tie-break, jucătoarea noastră a egalat la 5 de la 1-5, dar finalul i-a aparţinut italiencei.

După 10 victorii consecutive în circuit, 7 la ITF 25k Montpellier săptămâna trecută – 2 în calificări şi 5 pe tabloul principal – 3 aici şi alte 2h11′ cât au durat primele două seturi de astăzi, Alexandra n-a mai avut energie şi pentru setul decisiv al semifinalei.
Lucru perfect de înţeles de altfel.

Realizările Alexandrei după acest excelent tur de forţă, precum şi o galerie foto şi video exclusivă de la Lund, puteţi să vedeţi în ştirea de ieri.