ITF 80k Biarritz: Mihaela Buzărnescu a câştigat sfertul de finală cu Irina Bara.

Mihaela şi Irina la începtul partidei
Credit Foto: engie-open-biarritz.fr

Partida dintre jucătoarele românce contând pentru sferturile de finală ale turneului ITF “ENGIE Open de Biarritz Pays Basque” – dotat cu premii în valoare de 80.000 USD – s-a încheiat cu rezultatul:

Mihaela Buzărnescu (127) [2] Irina Bara (176 WTA) 6-4, 6-0 în 1h22′

Credit Info: itftennis.com

Mihaela Buzărnescu acumulează în urma victoriei de astăzi 42 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 3.584 şi aşteaptă deznodământul sfertului de finală Martina Trevisan (Italia, 146) [4] – Cagla Buyukakcay (Turcia, 186) [6] pentru a-şi afla adversara din semifinale.

Atât Mihaela Buzărnescu, cât şi Irina Bara vor atinge luni noi maxime de clasament ale carierei, Mihaela cel puţin locul 124 şi Irina cel puţin locul 173.

*

După odihnă ele se vor reuni de aceeaşi parte a fileului în semifinala de dublu:

Irina Bara (138 WTA la dublu) / Mihaela Buzărnescu (149) [2]Laura Pigossi (Brazilia, 179) / Silvia Soler-Espinosa (Spania, 114) [3],

după ce ieri în sferturile de finală, adversarele lor – Audrey Albie (552) / Marine Partaud (564) (ambele Franţa) [WC] – s-au retras la 3-2 în primul set, la 30′ de la începutul jocului.