ITF Juniori Asuncion 2018: Flip Jianu, finalist la turneul de Grad 1!

Filip Jianu, vicecampion la simplu (foto 2, în dreapta)

Confirmări din ce în ce mai frecvente din partea juniorilor români!

Săptămâna aceasta a fost rândul lui Filip Jianu – pe care ultima dată îl însoţeam la Australian Open 2018, cu o frumoasă prezenţă în semifinalele probei dublu – să obţină un rezultat excelent.

Acum, el s-a calificat în finala probei de simplu a turneului Grad 1 – a doua categorie după turneele de Grad A în clasificarea ITF  a Juniorilor – “38th Asunción Bowl”, care s-a disputat pe zgură în aer liber, în capitala îndepărtatului Paraguay.

Cotat cap de serie 5, pe un tabloul cu 48 de jucători, Filip Jianu (35 ITF, 1315 ATP, 16 ani) a avut BYE în primul tur şi a obţinut apoi următoarele victorii:

• 7-5, 6-4 cu Luciano Tacchi (Argentina, 211) în turul 2
  • 6-3, 6-3 cu Govind Nanda (SUA, 51, 1233 ATP, 17 ani) [10] în optimile de finală
  • 2-6, 6-2, 6-1 cu Liam Draxl (Canada, 243) în sferturile de finală
  • 6-4, 6-1 cu Drew Baird (SUA, 21) [4] în semifinale

Cu această ultimă victorie, Filip s-a revanşat pentru înfrângerea suferită în faţa lui Baird în semifinalele ITF Grad A “Abierto Juvenil Mexicano” în noiembrie, anul trecut.

În finală, juniorul nostru a pierdut în faţa favoritului principal al turneului, Nicolas Mejia (Columbia, 11 ITF, 18 ani) [1]: 7-6(5), 7-5 pentru acesta din urmă.

Filip va fi recompensat cu 100 de puncte ITF, care vor înlocui un turneu de 30 de puncte, din cele 6 care i se iau în conisderare, deci pleacă din Asunción cu un spor de 70 de puncte ITF, care îi vor asigura începând de luni intrarea în top 30 al clasamentului ITF combinat al juniorilor.