ITF W100 Szekesfehervar 2019: Begu va juca în sferturi. Ghioroaie a pierdut după ce a avut meciul în mână. Bara a abandonat

Partida din optimile de finală ale turneului ITF W100 (premii în valoare de 100.000 USD), “Kiskút Open”, de la Szekesfehervar, care s-a disputat între jucătoare românce, s-a încheiat cu rezultatul:

Irina Begu (111 WTA) [4]Alexandra Cadanţu (284) [Q] 6-3, 6-3 după 2h5′

Irina acumulează 25 de puncte WTA – datorită cărora se clasează pentru moment pe locul 105 în clasamentul live, poziţie de care nu este încă sigură – un premiu financiar în valoare de 2.533 USD şi o va întâlni în sferturile de finală pe Jasmine Paolini (Italia, 119, clasament maxim: 114 / septembrie 2019, 23 de ani) [7], care a trecut astăzi de Ilona Ghioroaie (503) [Q]: 3-6, 7-6(4), 6-3 în 2h21′, după o revenire spectaculoasă.
Ilona a condus în setul 2 cu 5-0, a ratat o minge de meci la 5-2 – când servea – încă două la 5-3 – la serviciu – pentru ca în tie-break să piardă contactul cu adversara de la 3-3. În decisiv, de la 2-1 pentru Paolini, 5 jocuri s-au câştigat cu returul, italianca rămânând într-un avantaj pe care şi l-a păstrat până la sfârşit.

În altă partidă din optimi, Irina Bara (168) [SE] a abandonat când scorul era 6-0, 1-0, după ce se jucaseră 34′, pentru adversara ei, Katarina Zavatska (Ucraina, 117) [5].