Nu rata:

Orange Bowl 2018: Sebastian Gima li s-a alăturat lui Filip Jianu şi Cezar Creţu pe tabloul principal.

Sebastian Gima, la Orange Bowl 2017
Credit Foto: Neal Trousdale pentru opentenis.ro

Astăzi se joacă primele partide de pe tabloul principal al turneului ITF Juniori “Orange Bowl International Tennis Championships”.

Turneul are clasificarea Grad A – a doua după turneele de Mare Şlem – dar este considerat cel mai puternic dintre cele 5 de aceeaşi categorie, câte au rămas după reorganizarea de anul acesta.
Orange Bowl a fost fondat în 1947 şi s-a disputat iniţial la Flamingo Center din Miami Beach până în 1998, apoi la Crandon Park din Key Biscayne, Florida până în 2010. Din 2011 a fost mutat la “Frank Veltri Tennis Center” din Plantation, Florida, unde se joacă pe zgură, în aer liber.

Concomitent cu turneul ITF destinat juniorilor U18 (sub 18 ani), unde se acordă puncte pentru clasamentul combinat, se dispută şi întrecerile celor sub 16 ani – U16.

La sfârşitul ştirii, campionii tuturor ediţiilor cu Petru Alexandru Luncanu, campion la Băieţi U18 în 2006, Florin Mergea şi Nicholas Ionel, campioni la Băieţi U16 în 2001, respectiv 2017 şi Raluca Ciochină, vicecampioană la Fete U16 în 1999.

Dacă anii trecuţi participarea juniorilor noştri era mai numeroasă şi repartizată uniform – a se vedea finala românescă la Băieţi U16 de anul trecut – anul acesta, la fel ca la turneul anterior al seriei din Florida – Grad 1 “Eddie Herr”, suntem reprezentaţi pe tablourile principale doar la Băieţi U18.
În calificările probei de simplu Băieţi U18, Alexander Gima (877 ITF, 18 ani) a pierdut în primul tur, la fel ca Vlad Breazu (-, 14 ani) şi Alexandru Bucurescu (2385, 16 ani) în cele ale Băieţilor U16.

Cap de serie 2 este semifinalistul de la Eddie Herr, Filip Jianu. Acceptat direct pe tabloul principal a fost şi Cezar Creţu. Lor li s-a alăturat şi Sebastian Gima, merituos promovat din calificări, după ce a câştigat azi noapte şi în runda decisivă:

Sebastian Gima (153 ITF, 16 ani) – Jan Magnus Johnson (SUA, 415 ITF, 18 ani) 6-4, 1-6, 6-4

Tabloul principal de simplu – compus din 64 de jucători – a fost tras la sorţi şi cei 3 juniori români vor avea următorii adversari în primul tur:

Filip Jianu (15 ITF, 1100 ATP, 17 ani) [2] – Andrew Dale (SUA, 216 ITF, 17 ani) [WC]

Cezar Creţu (107 ITF, 1657 ATP, 17 ani) – Toby Alex Kodat (SUA, 100 ITF, 15 ani) [WC]

Sebastian Gima (153 ITF, 16 ani) – Otto Virtanen (Finlanda, 43 ITF, 834 ATP, 17 ani) [13]

Doar Cezar apare pe ordinea de joc de astăzi, partida lui fiind programată prima de pe terenul 3, cu începere de la ora 16.00.

*

Tabloul Simplu Băieţi U18

Ordinea de joc – 03.12 – Orange Bowl 2018

*

U18 Băieţi U18 Fete
1947 United States Lew McMasters United States Joan Johnson
1948 United States Tommy Boys Mexico Elita Ramírez
1949 United States Gil Bogley United States Elaine Lewicki
1950 United States Jacque R. Grigry United States Toby Greenberg
1951 United States Sam Giammalva United States Karol Fageros
1952 United States Eddie Rubinoff United States Karol Fageros
1953 United States Mike Green United States Pat Shaffer
1954 United States Allen Quay United States Marilyn Stock
1955 United States Mike Green United States Mimi Arnold
1956 Brazil Carlos Fernandes United States Mary Ann Mitchell
1957 United States Chris Crawford Brazil Maria Esther Bueno
1958 Brazil Ronnie Barnes United States Carol Hanks
1959 Spain José Luis Arilla United States Sandy Warshaw
1960 United States William Lenoir United States Carole Ann Prosen
1961 Canada Mike Belkin United States Judy Alvarez
1962 Australia Tony Roche United States Stephanie DeFina
1963 Brazil Thomaz Koch United States Peaches Bartkowicz
1964 Mexico Marcello Lara United States Peaches Bartkowicz
1965 Egypt Ismail El Shafei United States Peaches Bartkowicz
1966 Spain Manuel Orantes United States Peaches Bartkowicz
1967 United States Mike Estep United States Patti Hogan
1968 United States Richard Stockton Mexico Patricia Montana
1969 United States Harold Solomon United States Chris Evert
1970 United States Harold Solomon United States Chris Evert
1971 Italy Corrado Barazzutti United States Donna Ganz
1972 Sweden Björn Borg United States Donna Ganz
1973 United States Billy Martin Socialist Federal Republic of Yugoslavia Mima Jaušovec
1974 United States Billy Martin United States Lynn Epstein
1975 Spain Fernando Luna United States Lynn Epstein
1976 United States John McEnroe Union of South Africa Marise Kruger
1977 Czechoslovakia Ivan Lendl United States Anne Smith
1978 Spain Gabriel Urpi United States Andrea Jaeger
1979 Ecuador Raúl Viver United States Kathleen Horvath
1980 Sweden Joakim Nyström United States Susan Mascarin
1981 Argentina Roberto Argüello United States Penny Barg
1982 France Guy Forget Canada Carling Bassett
1983 Sweden Kent Carlsson United States Debbie Spence
1984 United States Ricky Brown Argentina Gabriela Sabatini
1985 Italy Claudio Pistolesi United States Mary Joe Fernandez
1986 Spain Javier Sánchez Argentina Patricia Tarabini
1987 United States Jim Courier Soviet Union Natalia Zvereva
1988 Switzerland Marc Rosset United States Carrie Cunningham
1989 Brazil Fernando Meligeni United States Luanne Spadea
1990 Soviet Union Andrei Medvedev Spain Pilar Pérez
1991 Argentina Marcelo Charpentier Soviet Union Elena Likhovtseva
1992 United States Vincent Spadea Slovenia Barbara Mulej
1993 Spain Albert Costa Spain Ángeles Montolio
1994 Ecuador Nicolás Lapentti Spain Mariam Ramón
1995 Argentina Mariano Zabaleta Russia Anna Kournikova
1996 Spain Alberto Martín Spain Ana Alcázar
1997 Chile Nicolás Massú Slovenia Tina Pisnik
1998 Switzerland Roger Federer Russia Elena Dementieva
1999 United States Andy Roddick Spain María José Martínez Sánchez
2000 Bulgaria Todor Enev Russia Vera Zvonareva
2001 Sweden Robin Söderling Russia Vera Zvonareva
2002 United States Brian Baker Russia Vera Dushevina
2003 Cyprus Marcos Baghdatis Czech Republic Nicole Vaidišová
2004 United States Timothy Neilly United States Jessica Kirkland
2005 Switzerland Robin Roshardt Denmark Caroline Wozniacki
2006 Romania Petru-Alexandru Luncanu Austria Nikola Hofmanova
2007 Lithuania Ričardas Berankis Portugal Michelle Larcher de Brito
2008 India Yuki Bhambri United States Julia Boserup
2009 France Gianni Mina Canada Gabriela Dabrowski
2010 United Kingdom George Morgan United States Lauren Davis
2011 Austria Dominic Thiem Estonia Anett Kontaveit
2012 Serbia Laslo Đere Croatia Ana Konjuh
2013 United States Frances Tiafoe Russia Varvara Flink
2014 United States Stefan Kozlov United States Sofia Kenin
2015 Serbia Miomir Kecmanović Canada Bianca Vanessa Andreescu
2016 Serbia Miomir Kecmanović Slovenia Kaja Juvan
2017 France Hugo Gaston United States Whitney Osuigwe

*

Băieţi U16 Fete U16
1947 United States Dick Holroyd United States Joan Woodberry
1948 United States Bobby Sierra United States Toby Greenberg
1949 Cuba Rey Garrido United States Suzanne Herr
1950 United States Al Harum United States Meta Schroedel
1951 United States Jerry Moss United States Leigh Hay
1952 Mexico Esteban Reyes Mexico Rose Marie Reyes
1953 United States Jimmy Skogstad United States Pat White
1954 United States Earl Buchholz Jr. United States Sandra Lewis
1955 United States Earl Buchholz Jr. United States Gwyneth Thomas
1956 United States Ray Senkowski United States Gail DeLozier
1957 United States Mike Neely United States Frances Farrar
1958 United States Clark Graebner United States Carol Ann Prosen
1959 Puerto Rico Charlie Pasarell United States Julie Heldman
1960 Canada Mike Belkin United States Stephanie DeFina
1961 India Shyam Minotra United States Stephanie DeFina
1962 United States Bill Harris United States Peaches Bartkowicz
1963 United States Charles Brainard United States Vicki Holmes
1964 United States Zan Guerry United States Carol Hunter
1965 United States Mac Claflin United States Carol Hunter
1966 United States Charles Owens United States Linda Tuero
1967 United States Woody Blocher JapanKazuko Sawamatsu
1968 Argentina Guillermo Vilas United States Chris Evert
1969 United States John Whitlinger United States Laurie Fleming
1970 United States Billy Martin United States Sandy Stap
1971 Sweden Björn Borg United States Jeanne Evert
1972 Chile Hans Gildemeister United States Robin Tenney
1973 France Christophe Casa United States Zenda Liess
1974 United States Van Winitsky United States Zenda Liess
1975 United States Bobby Berger United States Jennifer Balent
1976 Czechoslovakia Ivan Lendl United States Mary Lou Piatek
1977 United States Scott Davis Czechoslovakia Hana Mandlíková
1978 France Thierry Tulasne United States Michelle DePalmer
1979 Sweden Mats Wilander United States Pamela Casale
1980 United States Michael Kures United States Barbara Bramblett
1981 Brazil Carlos Chalbalgoity Italy Raffaella Reggi
1982 Sweden Stefan Edberg Mexico Claudia Hernández
1983 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Bruno Orešar United States Shawn Foltz
1984 Austria Horst Skoff United States Mary Joe Fernandez
1985 France Arnaud Boetsch France Sybille Niox-Château
1986 United States Jim Courier France Alexia Dechaume
1987 Netherlands Paul Dogger Argentina Florencia Labat
1988 France Fabrice Santoro France Sylvie Sabas
1989 Argentina Juan Garat Soviet Union Svetlana Komleva
1990 Spain Àlex Corretja Netherlands Petra Kamstra
1991 Spain Gonzalo Corrales Germany Andrea Glass
1992 Germany Rene Nicklisch Italy Emanuela Sangiorgi
1993 Argentina Mariano Zabaleta United States Stephanie Halsell
1994 Austria Markus Hipfl France Nathalie Dechy
1995 Italy Dario Sciortino Spain Ana Alcázar
1996 France Julien Jeanpierre Russia Elena Dementieva
1997 Argentina Guillermo Coria Spain Lourdes Domínguez Lino
1998 Spain Tommy Robredo Spain Marta Marrero
1999 Ecuador Giovanni Lapentti Romania Raluca Ciochină
2000 Argentina Brian Dabul France Marion Bartoli
2001 Romania Florin Mergea United States Whitney Deason
2002 Aruba José Luis Muguruza France Charlène Vanneste
2003 United States Donald Young United States Alexa Glatch
2004 Argentina Emiliano Massa Argentina Florencia Molinero
2005 Spain Gueorgui Roumenov Payakov Georgia (country) Oksana Kalashnikova
2006 Bulgaria Grigor Dimitrov United States Allie Will
2007 Australia Bernard Tomic United States Lilly Kimbell
2008 United States Denis Kudla United States Chanelle Van Nguyen
2009 United States Alexios Halebian United States Breaunna Addison
2010 France Laurent Lokoli United States Alexandra Kiick
2011 South Korea Chung Hyeon Canada Erin Routliffe
2012 Russia Andrey Rublev Canada Gloria Liang
2013 South Korea Chung Yun-seong Canada Charlotte Robillard-Millette
2014 United States Sam Riffice Canada Bianca Vanessa Andreescu
2015 Argentina Sebastián Báez Argentina María Lourdes Carlé
2016 United States Steven Sun United States Katie Volynets
2017 Romania Nicholas Ionel Estonia Katriin Saar

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com