Nu rata:

Tennis Europe Winter Cups by HEAD 2017: România U12 Băieţi s-a calificat la Turneul Final. Astăzi intră în turneu şi celelalte grupe de vârstă.

România U16 FeteRoxana Manu, Andreea Velcea, Smaranda Corneanu – antrenor Mircea Rădulescu, la masă şi la ultimul antrenament dinaintea începerii competiţiei.
Îi mulţumesc antrenorului Mircea Rădulescu pentru amabilitatea cu care ne-a pus la dispoziţie fotografiile.

*

În această perioadă se dispută competiţia pe echipe destinată juniorilor “Tennis Europe Winter Cups by HEAD” ediţia 2017.
La fel ca la ediţia 2016, primele succese al juniorilor români nu au întârziat să apară.

Prima grupă de  vârstă care a intrat în concurs a fost cea a juniorilor U12 (juniori de 12 ani sau mai mici (27 – 29 ianuarie).

Aici, reprezentativa României – Băieţi U12 s-a calificat la Turneul Final, care se va disputa între 10-12 februarie.
Echipa noastră, formată din Robert Guna, David Manu şi Mihai Alexandru Coman, antrenor Alexandru Banciu, a învins în grupa preliminară, care s-a disputat la Kiev, echipele Italiei: 3-0, Georgiei: 3-0 şi Serbiei: 2-1  într-o finală a ambiţiei, căci juniorii noştri erau deja calificaţi.

Credit Foto: frt.ro

Echipa de Fete U12 – Iulia Andreea Ionescu, Maria Sara Popa – s-a clasat pe locul 3 în grupa de la Neudorf (Austria) şi nu s-a calificat pentru Turneul Final, după 3-0 cu Slovenia, 1-2 cu Croaţia în semifinale şi 3-0 cu Portugalia în partida pe locul 3.

*

Grupele de vârstă U14 şi U16 vor juca la acest sfârşit de săptămână:

Fete U16 (Veska, Cehia) – Smaranda Corneanu (202 ITF), Andreea Velcea (219), Roxana Manu (340) – antrenor Mircea Rădulescu

Tablou

 ROURomania [1] 
    
 GEOGeorgia 
    
 CZECehia [3] 
    
 NORNorvegia 
    
 POLPolonia
    
 CROCroaţia [4] 
    
 SWESuedia
    
 ITAItalia [2] 
    

*

Băieţi U16 (Bergen op Zoom – Olanda) – Filip Jianu (221 ITF), Nini Dica (329),  Cezar Creţu (500)

1  ROURomania[1] 
   
2  Bye 
   
3  RUSRusia [3] 
   
4  CYPCipru
   
5  NORNorvegia
   
6  AUTAustria [4] 
   
7  NEDOlanda
   
8  BLRBelarus [2] 

*

Fete U14 (Antalya) – Alexandra Petric, Fatima Ingrid Amartha Keita, Vanessa Ioana Georgiana Popa Teiuşanu

*

Băieţi U 14 (Antalya) – Matei Victor Palcău, Alexandru Ioan Stupar, Răzvan Aghion

1  TURTurcia
   
2  Bye 
   
3  BULBulgaria 
   
4  GEOGeorgia
   
5  ROURomania
   
6  DENDanemarca
   
7  Bye 
   
8  BLRBelarus 
   

 

 

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com