Turneul Final ATP – Londra 2019: Alexander Zverev, deţinătorul titlului, l-a învins pentru prima oară pe Rafael Nadal!

Imagini din timpul partidei
Credit Foto: sina.cn

Cele 4 echipe de dublu, în timpul partidelor de ieri

În a doua partidă din prima rundă a Grupei “Andre Agassi” la Turneul Final ATP ”Nitto ATP Finals”:

Alexander Zverev (Germania, 7 ATP) [7] – Rafael Nadal (Spania, 1) [1] 6-2, 6-4

Partida a durat 1h23′.
Doar 4 şanse de break în tot meciul, toate în dreptul lui Zverev, câte două în fiecare set. În primul, le-a convertit pe ambele – în jocurile 5 şi 7 – în al doilea, doar una, în primul joc.
Aşadar, deţinătorul titlului a bifat o serie de 7 ghemuri câştigate la rând, de la 1-2 în primul set, la 2-0 în al doilea.

Aceasta a fost prima victorie a lui Sascha în faţa lui Rafa, la a 6-a încercare, a doua în faţa unui lider ATP – prima, anul trecut, tot aici în finala turneului, la Novak Djokovic -, a 11-a în faţa unui jucător din top 5 ATP, a 23-a în faţa unuia din top 10.
În acest sezon, el mai obţinuse doar o victorie în faţa unui jucător din top 10 / top 5, atunci când îl învinsese pe Roger Federer (3) în sferturile Masters 1000 Shanghai.

Alexander Zverev a început  Turneul Final pentru a 3-a oară la rând cu o victorie, în 2017 şi 2018 îl învingea pe Marin Cilic în primul meci.

*

În al doilea meci din prima rundă a Grupei Grupa “Max Mirnyi”:

Pierre-Hugues Herbert (14) / Nicolas Mahut (3) (ambii Franţa) [7] – Juan Sebastian Cabal (1 ATP la dublu) / Robert Farah (1) (ambii Columbia) [1] 6-3, 7-5 în 1h21′

Francezii şi-au mărit avansul din palmaresul direct la 5-1.