Nu rata:

Turneul Final ATP – Londra 2019: Jean-Julien Rojer / Horia Tecău debutează luni. Analiza grupei “Max Mirnyi”

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

4 Slideshow-uri a câte 5 imagini cu echipele din Grupa Max Mirnyi

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer debutează luni, 11 noiembrie, la Turneul Final ATP ”Nitto ATP Finals”, unde participă pentru a 4-a oară, după ediţiile 2017 – grupe (palmares: 0-3), 2015 – titlu, 2014 – grupe (palmares: 0-3).
Horia a mai participat la ediţiile 2012 – grupe (1-2) şi 2011 – grupe (1-2), la ambele alături de Robert Lindstedt.

La sfârşitul ştirii, finalele în proba de dublu la ediţiile disputate până acum, cu Rohan Bopanna / Florin Mergea, finalişti în 2015, când Horia şi Jean-Julien au câştigat titlul.

*

Ordinea de joc de luni este următoarea:

Partida:

Credit Foto: nittoatpfinals.com

Kevin Krawietz (7 ATP la dublu) / Andreas Mies (8) (ambii Germania) [3] Jean-Julien Rojer (Olanda, 22) / Horia Tecău (21) [6]

Palmares direct: 0-0

este programată prima a zilei şi va începe la ora 14.00.

Prima partidă a sesiunii de seară – de la ora 20.00 – va fi:

Juan Sebastian Cabal (1 ATP la dublu) / Robert Farah (1) (ambii Columbia) [1] –  Pierre-Hugues Herbert (14) / Nicolas Mahut (3) (ambii Franţa) [7]

Palmares direct: 1-4

*

Performanţele din 2019 ale celor 4 echipe din Grupa “Max Mirnyi”:

Juan Sebastian Cabal (33 de ani, clasament maxim: 1 ATP / 15.07. 2019 timp de 17 săptămâni, serie încă activă) / Robert Farah (32 de ani, clasament maxim: 1 ATP / idem Cabal)

Kevin Krawietz (27 de ani, clasament maxim: 7 ATP / 04.11.2019) / Andreas Mies (29 de ani, clasament maxim: 8 ATP / 04.11.2019)

  • au câştigat 3 titluri (din tot atâtea finale jucate): 250 Series New York, Roland Garros, 250 Series Anvers  
  • s-au calificat în semifinale la 250 Series Budapesta (victorii), US Open (4 victorii), Masters 1000 Paris (3 victorii)
  • s-au calificat în sferturi la 250 Series Pune (1 victorie), 250 Series Marrakech (1 v.), 500 Series Hamburg (1 victorie)
  • la Australian Open s-au calificat în optimi, la Wimbledon au pierdut în turul 1
  • până la Roland Garros au jucat la 6 evenimente ATP Challenger, câştigând 4 dintre ele

Jean-Julien Rojer (38 de ani, clasament maxim: 3 ATP / 23.11. 2015) / Horia Tecău (34 de ani, clasament maxim: 2 ATP / 23.11.2015)

  • au câştigat 2 titluri: Masters 1000 Madrid şi 500 Series Basel
  • au jucat în alte 2 finale: 500 Series Rotterdam şi 500 Series Washington
  • s-au calificat în semifinale la 500 Series Dubai (2 victorii) şi 250 Series Stockholm (2 v.)
  • s-au calificat în sferturi la Masters 1000 Indian Wells (2 victorii), 500 Series Barcelona (1 v.), Roland Garros (3 v.), Wimbledon (3 v.), 250 Series Zhuhai (1 v.)
  • la Australian Open şi US Open au pierdut în turul 1

Pierre-Hugues Herbert (28 de ani, clasament maxim: 2 ATP / 11.07.2016) / Nicolas Mahut (37 de ani, clasament maxim: 1 ATP / 06.06.2016 timp de 39 de săptămâni în două serii)

  • au jucat doar la 7 evenimente împreună anul acesta: au câştigat titlurile la Australian Open şi Masters 1000 Paris şi s-au calificat în semifinale la 500 Series Viena (2 victorii). La US Open au pierdut în primul tur. La Wimbledon şi Roland Garros nu au jucat împreună.

*

Tokyo 1970 United States Stan Smith
United States Arthur Ashe
1971–
1974
Not held
Stockholm 1975 Spain Juan Gisbert
Spain Manuel Orantes
Houston 1976 United States Fred McNair
United States Sherwood Stewart
United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
6–4, 5–7, 5–7, 6–4, 6–4
New York City 1977 South Africa Bob Hewitt
South Africa Frew McMillan
United States Robert Lutz
United States Stan Smith
7–5, 7–6, 6–3
1978 United States Peter Fleming (1/7)
United States John McEnroe (1/7)
Poland Wojtek Fibak
Netherlands Tom Okker
6–4, 6–2, 6–4
1979 United States Peter Fleming (2/7)
United States John McEnroe (2/7)
Poland Wojtek Fibak
Netherlands Tom Okker
6–3, 7–6, 6–1
1980 United States Peter Fleming (3/7)
United States John McEnroe (3/7)
Australia Peter McNamara
Australia Paul McNamee
6–4, 6–3
1981 United States Peter Fleming (4/7)
United States John McEnroe (4/7)
South Africa Kevin Curren
United States Steve Denton
6–3, 6–3
1982 United States Peter Fleming (5/7)
United States John McEnroe (5/7)
United States Sherwood Stewart
United States Ferdi Taygan
7–5, 6–3
1983 United States Peter Fleming (6/7)
United States John McEnroe (6/7)
Czechoslovakia Pavel Složil
Czechoslovakia Tomáš Šmíd
6–2, 6–2
1984 United States Peter Fleming (7/7)
United States John McEnroe (7/7)
Australia Mark Edmondson
United States Sherwood Stewart
6–3, 6–1
1985 Sweden Stefan Edberg (1/2)
Sweden Anders Järryd (1/3)
Sweden Joakim Nyström
Sweden Mats Wilander
6–1, 7–6(7–5)
London 1986 Sweden Stefan Edberg (2/2)
Sweden Anders Järryd (2/3)
France Guy Forget
France Yannick Noah
6–3, 7–6(7–2), 6–3
1987 Czechoslovakia Miloslav Mečíř
Czechoslovakia Tomáš Šmíd
United States Ken Flach
United States Robert Seguso
6–4, 7–5, 6–7(5–7), 6–3
1988 United States Rick Leach (1/3)
United States Jim Pugh
Spain Sergio Casal
Spain Emilio Sánchez
6–4, 6–3, 2–6, 6–0
1989 United States Jim Grabb
United States Patrick McEnroe
Australia John Fitzgerald
Sweden Anders Järryd
7–5, 7–6(7–4), 5–7, 6–3
ATP Tour World Championships
Gold Coast 1990 France Guy Forget
Switzerland Jakob Hlasek
Spain Sergio Casal
Spain Emilio Sánchez
6–4, 7–6(7–5), 5–7, 6–4
Johannesburg 1991 Australia John Fitzgerald
Sweden Anders Järryd (3/3)
United States Ken Flach
United States Robert Seguso
6–4, 6–4, 2–6, 6–4
1992 Australia Todd Woodbridge (1/2)
Australia Mark Woodforde (1/2)
Australia John Fitzgerald
Sweden Anders Järryd
6–2, 7–6(7–4), 5–7, 3–6, 6–3
1993 Netherlands Jacco Eltingh (1/2)
Netherlands Paul Haarhuis (1/2)
Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
7–6(7–4), 7–6(7–5), 6–4
Jakarta 1994 Sweden Jan Apell
Sweden Jonas Björkman (1/2)
Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
6–4, 4–6, 4–6, 7–6(7–5), 7–6(8–6)
Eindhoven 1995 Canada Grant Connell
United States Patrick Galbraith
Netherlands Jacco Eltingh
Netherlands Paul Haarhuis
7–6(8–6), 7–6(8–6), 3–6, 7–6(7–2)
Hartford 1996 Australia Todd Woodbridge (2/2)
Australia Mark Woodforde (2/2)
Canada Sébastien Lareau
United States Alex O’Brien
6–4, 5–7, 6–2, 7–6(7–3)
1997 United States Rick Leach (2/3)
United States Jonathan Stark
India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
6–3, 6–4, 7–6(7–3)
1998 Netherlands Jacco Eltingh (2/2)
Netherlands Paul Haarhuis (2/2)
The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
6–4, 6–2, 7–5
1999 Canada Sébastien Lareau
United States Alex O’Brien
India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
6–3, 6–2, 6–2
Bangalore 2000 United States Donald Johnson
South Africa Piet Norval
India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
7–6(10–8), 6–3, 6–4
ATP World Doubles Challenge Cup[15]
Bangalore 2001
(held in 2002)
South Africa Ellis Ferreira
United States Rick Leach (3/3)
Czech Republic Petr Pála
Czech Republic Pavel Vízner
6–7(6–8), 7–6(7–2), 6–4, 6–4
Tennis Masters Cup
2002 Not held
Houston 2003 United States Bob Bryan (1/4)
United States Mike Bryan (1/5)
France Michaël Llodra
France Fabrice Santoro
6–7(6–8), 6–3, 3–6, 7–6(7–3), 6–4
2004 United States Bob Bryan (2/4)
United States Mike Bryan (2/5)
Zimbabwe Wayne Black
Zimbabwe Kevin Ullyett
4–6, 7–5, 6–4, 6–2
Shanghai 2005 France Michaël Llodra
France Fabrice Santoro
India Leander Paes
Serbia and Montenegro Nenad Zimonjić
6–7(6–8), 6–3, 7–6(7–4)
2006 Sweden Jonas Björkman (2/2)
Belarus Max Mirnyi (1/2)
The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
6–2, 6–4
2007 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor (1/4)
Sweden Simon Aspelin
Austria Julian Knowle
6–2, 6–3
2008 Canada Daniel Nestor (2/4)
Serbia Nenad Zimonjić (1/2)
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
7–6(7–3), 6–2
ATP World Tour Finals
London 2009 United States Bob Bryan (3/4)
United States Mike Bryan (3/5)
Belarus Max Mirnyi
Israel Andy Ram
7–6(7–5), 6–3
2010 Canada Daniel Nestor (3/4)
Serbia Nenad Zimonjić (2/2)
India Mahesh Bhupathi
Belarus Max Mirnyi
7–6(8–6), 6–4
2011 Belarus Max Mirnyi (2/2)
Canada Daniel Nestor (4/4)
Poland Mariusz Fyrstenberg
Poland Marcin Matkowski
7–5, 6–3
2012 Spain Marcel Granollers
Spain Marc López
India Mahesh Bhupathi
India Rohan Bopanna
7–5, 3–6, [10–3]
2013 Spain David Marrero
Spain Fernando Verdasco
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
7–5, 6–7(3–7), [10–7]
2014 United States Bob Bryan (4/4)
United States Mike Bryan (4/5)
Croatia Ivan Dodig
Brazil Marcelo Melo
6–7(5–7), 6–2, [10–7]
2015 Netherlands Jean-Julien Rojer
Romania Horia Tecău
India Rohan Bopanna
Romania Florin Mergea
6–4, 6–3
2016 Finland Henri Kontinen (1/2)
Australia John Peers (1/2)
South Africa Raven Klaasen
United States Rajeev Ram
2–6, 6–1, [10–8]
ATP Finals
2017 Finland Henri Kontinen (2/2)
Australia John Peers (2/2)
Poland Łukasz Kubot
Brazil Marcelo Melo
6–4, 6–2
2018 United States Jack Sock
United States Mike Bryan (5/5)
France Pierre-Hugues Herbert
France Nicolas Mahut
5–7, 6–1, [13–11]

Credit Info: wikipedia.org

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com