Turneul Final ATP – Londra 2019: Nadal revine din nou, îl învinge la limită pe Tsitsipas şi rămâne în cursa calificării

5 Slideshow-uri a câte 5 imagini
Rafa primeşte trofeul pentru numărul 1 la sfârşitul sezonului din partea lui Chris Kermode, CEO ATP
Imagini din timpul partidei

Prima partidă din ultima rundă în Grupa “Andre Agassi” la Turneul Final ATP ”Nitto ATP Finals” s-a încheiat cu rezultatul:

Rafael Nadal (Spania, 1 ATP) [1] – Stefanos Tsitsipas (Grecia, 6 ATP) [6] 6-7(4), 6-4, 7-5

Partida a durat 2h52′.
În primul set, niciunul dintre jucători nu şi-a creat vreo oportunitate de a câştiga cu returul, iar în tie-break, Tsitsipas s-a desprins de la 4-4, pe fondul unei serii de greşeli neforţate ale lui Nadal.
În setul 2 liderul ATP a ridicat nivelul, nu i-a permis în continuare adversarului nicio şansă de break, în schimb şi-a procurat el mai multe: a ratat  două în jocul 5, una în al 7-lea, dar pe cea din jocul 9 a convertit-o, apoi şi-a apărat avantajul.
Nici în decisiv, grecul nu i-a pus în pericol serviciul spaniolului – nicio minge de break în meci – în schimb, Rafa a ratat – la fel ca în setul 2 – două şanse în jocul 5, una în jocul 7, pentru ca acum s-o convertească pe cea hotărâtoare, în al 11-lea.

Palmaresul direct a devenit 5-1 pentru Rafa.

Clasamentul grupei arată acum astfel:

1. Nadal – 2 victorii – setaveraj 4-4
2. Tsitsipas – 2 victorii – setaveraj 5-2
3. Zverev – 1 victorie – setaveraj 2-2
4. Medvedev – 0 victorii – setaveraj 1-4

Aşadar, Medvedev este eliminat, Zverev se califică dacă va câştiga, dacă nu, în semifinale merge Nadal.

La sfârşitul partidei, Rafael Nadal a primit pentru a 5-a oară trofeul pentru locul 1 ATP la sfârşitul sezonului.

Discursul de acceptare a trofeului pentru numărul 1 la afârşitul sezonului şi mingea de meci