Turneul Final ATP – Londra 2019: Rojer / Tecău pierd în două seturi şi părăsesc competiţia

Două Slideshow-uri a câte 5 imagini din timpul partidei

Ultima partidă din Grupa “Max Mirnyi” la Turneul Final ATP ”Nitto ATP Finals” s-a încheiat cu rezultatul:

Pierre-Hugues Herbert (14) / Nicolas Mahut (3) (ambii Franţa) [7]Jean-Julien Rojer (Olanda, 22 ATP la dublu) / Horia Tecău (21) [6] 6-3, 7-6(4)

Partida a durat 1h23′.
În primul set francezii s-au distanţat la 4-1, datorită break-ului din jocul 4, iar Rojer / Tecău au salvat o minge de set la 2-5, pentru ca în jocul următor să mai salveze două – de la 15-40 – având şi o şansă de re-break la punct decisiv, pe care n-au materializat-o.
În setul 2, până în tie-break s-a câştigat repede cu serviciul, doar un singur joc la 30, restul, la 15 şi la 0, iar în tie-break francezii s-au desprins de la 4-4.

Cum în primul meci de astăzi câştigaseră Cabal / Farah [1], Rojer / Tecău aveau nevoie de un singur set pentru a se califica în semifinale. Necâştigându-l ei părăsesc turneul, fiind depăşiţi la setveraj de echipa columbiană.

Acum clasamentul Grupei este:

1. Herbert / Mahut – 3 victorii
2. Cabal / Farah – 1 victorie, setaveraj 3-4
3. Rojer / Tecău – 1 victorie, setaveraj 3-5
4. Krawietz / Mies – 1 victorie, setaveraj 2-5

Horia şi Jean- Julien au acumulat câte 200 de puncte şi un premiu financiar comun în valoare de 143.000 USD (103.000 prima de participare + 40.000 USD) pentru o victorie.