Turneul Final WTA – Shenzhen 2019: Ashleigh Barty trece de Petra Kvitova şi câştigă Grupa Roşie

Trei Slideshow-uri a câte 5 imagini
Videoclipuri, la sfârşitul ştirii

Prima partidă a rundei a 3-a din Grupa Roşie la Turneul Final WTA “Shiseido WTA Finals Shenzhen” s-a încheiat cu rezultatul:

Ashleigh Barty (Australia, 1 WTA) [1] – Petra Kvitova (Cehia, 6) [6] 6-4, 6-2

Partida a durat 1h28′.
Barty şi-a câştigat toate jocurile de serviciu – a salvat 4 mingi de break, toate în primul set – cărora le-a adăugat un break în primul set şi două în al doilea, în care Kvitova a intervenit pe tabela de scor la 0-4.

Acum, palmaresul direct este 4-3 în favoarea Petrei, dar Ashleigh a câştigat ultimele 3 partide.

Ashleigh Barty se califică în semifinalele Turneului Final, de pe locul 1 în grupă, la prima participare, cu două victorii – acumulează 625 de puncte WTA – iar Petra Kvitova este eliminată – acumulează 375 de puncte WTA – şi încheie a doua ediţie consecutivă cu 3 înfrângeri în grupe.