Turneul Final WTA – Shenzhen 2019: Naomi Osaka trece de Petra Kvitova cu un scor asemănător celui din finala Australian Open

Trei Slideshow-uri a câte 5 imagini din timpul partidei
Videoclip cu mingea de meci, la sfârşitul ştirii

Astăzi, în prima zi a Turneului Final WTA “Shiseido WTA Finals Shenzhen”, prima partidă din Grupa Roşie s-a încheiat cu rezultatul:

Naomi Osaka (Japonia, 3 WTA) [3] – Petra Kvitova (Cehia, 6) [6] 7-6(1), 4-6, 6-4

Partida a durat 2h39′.
Meciul a fost agitat, Kvitova a început partida cu un break şi la 2-0 a ratat două şanse de a-şi dubla avantajul. Osaka a egalat în jocul 8 şi apoi s-a desprins în tie-break la 6-0.
Şi în al doilea set, Petra a început cu un break, recuperat imediat de Osaka. După încă un schimb de break-uri iniţiat acum de japoneză, următoarele 3 jocuri s-au câştigat cu serviciul, în al 10-lea Kvitova desprinzându-se decisiv, după ce a fructificat a doua minge de set.
În decisiv, Osaka a luat repede avantaj, datorită break-urilor din jocurile 3 şi 7, dar la 5-2 a ratat două mingi de meci iar Kvitova a fructificat singura minge de break pe care a avut-o în acest set. Apoi a câştigat şi cu serviciul, dar, acum avertizată, Naomi a închis fără probleme partida în al 10-lea ghem.

Aceasta a fost a doua victorie pentru Osaka din tot atâtea partide pe care le-au jucat cele două, scorul final fiind foarte asemănător cu cel din finala Australian Open 2019

Învingătoarea acumulează 250 de puncte WTA şi învinsa 125 puncte WTA.